ÁPRILIS: BERECZ
A címvédő Berecz Zsombor az első nap után az első helyen állt a vitorlás finn dingi Európa-bajnokságon Portugáliában. A második napon visszaesett a második helyre; attól kellett tartani, a harmadik napon harmadik lesz csupán.
Ugyan már.
A magyar klasszis visszament elsőnek, majd a negyedik napon mindkét futamot megnyerte, biztos, ami biztos. Aztán az ötödik napon húszpontos, behozhatatlan előnyre tett szert a Rio de Janeiróban olimpiai aranyérmes, négyszeres világbajnok brit Giles Scott-tal szemben, s ez megfelelt Berecz sportági alapvetésének: „Nincs lehetetlen, Európa közepéről is meg lehet szorongatni a nagy vitorlás nemzeteket.”
A hatgyermekes család ötödik gyermekeként született sportoló ezt a tokiói olimpián is bizonyította. Enosimában a végsőkig kiélezett versenyt vívott – ki mással? – Scott-tal, a befejező éremfutam közben hol ő, hol brit riválisa állt az összetett viadal első helyén. Berecznek nagyon kellett iparkodnia, mert csak abban az esetben lehetett ötkarikás győztes, ha a záró számot megnyeri, s vetélytársa nem jut előrébb a hatodik helynél. (Vagy vízbe esik, de erre nem gondolt senki.) Honfitársunk annak rendje és módja szerint vezetett is, miközben Scott az ötödik-hatodik-hetedik helyen hajózott.
Végül bejött negyediknek.
Berecz egyáltalán nem keseredett el. Egyrészt a magyar vitorlázás legjobb olimpiai eredményét érte el – a két Detre testvér, Szabolcs és Zsolt bronzérmes volt 1980-ban Moszkvában, pontosabban Tallinnban –, másrészt azt mondta: „Többet jelent nekem az ezüst, mint Gilesnak az arany.”
Azóta is lehet tűnődni: ki nyert?
MÁJUS: VALTER
Valter Attila rózsaszín trikót hordhatott három napig a Giro d’Italián. Ahogyan Ch. Gáll András barátom írta találóan az Indexen: „Rózsaszínben látta a világot.”
Mi meg nem hittünk a szemünknek, fülünknek.
Láttuk, hallottuk, mi történik, de felfogni nem tudtuk. Magyar kerékpáros az élen a Girón? Ezt tényleg érlelni kellett.
Valter a hatodik szakasz után vette át a vezetést az összetett versenyben, és a kilencedik etapon adta át az első helyet a viadalt végül megnyerő kolumbiai Egan Bernalnak. Hazánk pompásan pedálozó fia így kommentált: „Bár a legjobbakkal a legnehezebb hegyi szakaszokon még nem veszem fel a versenyt, úgy érzem, sosem voltam ilyen közel a világ elitjéhez.”
A Múzeum körúton vették az adást. Egy belvárosi borozóban az, aki „hajrá, Attila!” felkiáltással érkezett a pulthoz, féláron kapta a rozét. Az akció eredetileg addig tartott volna, míg a trikó színe passzol a könnyű boréhoz, ám a tulajdonos meggondolta magát, a szurkolói kedvezmény a Giro végéig érvényben maradt. Valter végül a 14. helyet szerezte meg, tizenhárom pozíciót javított korábbi „olasz" teljesítményéhez képest.
A felfedezett, akinek volt kitől tanulnia, hiszen édesapja, a szintén kerékpáros Valter Tibor 27-szer nyert magyar bajnoki címet, elérzékenyülten nyilatkozott: „Annyira hihetetlen az egész, hogy nehezen tudom szavakba önteni, mit adott nekem e verseny. Egész Magyarország megismert, ez remek, és nemcsak számomra, hanem főként a kerékpársportnak.”
Szűkebb pátriájában, Csömörön óriásplakát várta ezzel a szöveggel: „Gratulálunk, Valter Attila!”
Ám az, amit művelt, korántsem csak Csömör-gyönyör.
JÚNIUS: FUCSOVICS
Asbóth József elődöntőt vívott Wimbledonban. Nem ma volt: 1947-ben történt.
Majd 2021 júniusában Fucsovics Márton a legjobb nyolc közé került a tenisz füves pályás szentélyében. Gulyás István 1966-ban, majd 1967-ben döntőt és elődöntőt is játszott a Roland Garroson, Taróczy Balázs 1976-ban és 1981-ben a negyeddöntőig jutott ugyanott, de akárhogyan számolunk, nyolcvanegynek is negyven éve...
Fucsovics már az ausztrál nyílt bajnokságon nagyot dobott: három mérkőzéslabdát hárítva legyőzte a svájci Stan Wawrinkát. Majd Wimbledonban, ahol korábban a legjobb 32 között sem járt, nyerni tudott a tizenkilencedikként kiemelt olasz Jannik Sinner, aztán az argentin Diego Schwartzmann (9.), majd az orosz Andrej Rubljov (5.) ellen.
Utóbbitól a rotterdami döntőben 7:6, 6:4-re, a dubaji negyeddöntőben 7:5, 6:2-re, míg Miamiban a nyolcaddöntőbe jutásért 6:2, 6:1-re kikapott. S három szett után Wimbledonban is Rubljov vezetett 2:1-re, aztán Fucsovics nehezen feldolgozható 6:0-lal egyenlített. A döntő játszmában 6:3-ra győzött, majd azt mondta idegileg teljesen kikészült ellenfeléről: „Nagyon nehéz őt megvernie bárkinek, átkozottul jó játékos.” Hozzátette: „A 6:0 teljesen irreális, nem is akarok róla beszélni.”
Még jó, hogy nem kért elnézést.
A legjobb nyolc között a világelső Novak Djokoviccsal találkozott, és 6:3, 6:4, 6:4 arányú vereséget szenvedett. A szerb szupersztár később megnyerte a versenyt, de volt néhány jó szava Fucsovicsról is: „Kiválóan küzdött, remek tornája volt, gratulálok neki.”
Íme, egy pályán kívüli ász a Dzsókertől.