Borsodban és Nógrádban most novemberben is kilenc százalékhoz közelített a regisztrált munkanélküliek aránya, ezzel szemben Győr környékén sok településen egyetlen álláskeresőt sem tartanak nyilván és a megye egészében is csak 1,04 százalékos a munkanélküliség. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adataiban ezek a hatalmas területi különbségek ugyan megjelennek, de az nem, hogy hány felnőtt embernek nincs jövedelme, már vagy még nem jelentkezett be munkanélkülinek sem.
A kormány a maga politikai érdekei mentén soha nem látott, tartósan 4 és félmilliót meghaladó foglalkoztatottról és országos átlagban nagyon alacsony, 3,4 százalékos munkanélküliségről beszél nap mint nap. Ugyanez a kettősség jellemezte a munka világát egész évben: ismét munkaerőhiány alakult ki egyes szakmákban, ami jó pozíciót biztosít a jövő évi béremelésekért folytatott tárgyalásokon, mert a munkaadók igyekeznek akár több pénzért is megtartani a jó szakembereket, ám közben a munkavállalók jogait a járványra hivatkozva tovább nyirbálta a kabinet.
Amikor arra kértük az országos konföderációk vezetőit, tegyék mérlegre, mi volt jó a munkavállalók szempontjából 2021-ben és miben lett rosszabb idén a helyzetük, az érdekvédők egybehangzóan fontosnak tartották kiemelni, hogy december elején a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) elmarasztalta a magyar kormányt az egészségügyi dolgozók sztrájkjogának és kollektív szerződéskötési jogának eltörlése miatt.
Nagyon nem a munkavállalókról szólt ez az év – ütötte meg az alaphangot kérdéseinkre válaszolva a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke. Csóti Csaba 2021 egyetlen sikereként a jövő évi 20 százalékos minimálbér-emelésről szóló megállapodás aláírását említette, amiben a versenyszféra két érdekvédelmi szövetségének vezetői is egyetértettek vele. Más kérdésekben azonban nagyon eltér a közszféra és a vállalati körben érdekelt szakszervezetek álláspontja. A Liga Szakszervezetek elnöke pozitívumként könyvelte el, hogy a járvány elleni védekezés munkahelyi módszereinek szabályait nagyon sok helyen közösen alakították ki a munkáltatók és a helyi szakszervezeti vezetők. Mészáros Melinda szerint van remény, hogy az egymásra utaltságból fakadó együttműködés más kérdésekben is folytatódhat. Vállalati szinten a bértárgyalások is jól alakultak, többnyire két számjegyű béremeléseket tudtunk kiharcolni – tette hozzá. A Munkástanácsok elnöke pedig azért tartja jónak a minimálbér-megállapodást, mert az az átlagkereseteket is felfelé hajtja és a szerződés értelmében megkezdik egy olyan béremelési mechanizmus kidolgozását, ami szinten tartja a minimálbér vásárló értékét. Palkovics Imre ezt azért is fontosnak tartja, mert a minimálbérhez kötött számtalan szociális ellátás sokakat érint.
Azt nem említették a szakszervezeti vezetők, hogy a 20 százalékos emelésről szóló döntést Orbán Viktor hónapokkal a megállapodás aláírása előtt bejelentette, bár a Ligát vezető Mészáros Melinda általánosságban kifogásolta, hogy a változtatások előzetes érdemi egyeztetése idén is elmaradt. A SZEF elnöke, Csóti Csaba azt is hozzátette, hogy a közszférában sem a munkaadókkal, sem a „szörnyen érzéketlen” kormánnyal nem működött az érdekegyeztetés ebben az évben, inkább csak üzengetések voltak és nem érdemi tárgyalások. Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülést (ÉSZT) vezető Kuti László is azért emelte ki a minimálbér-megállapodást, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az erről szóló tárgyalásokból a közszféra két konföderációját kizárták.
A Magyar Szakszervezeti Szövetséget (MASZSZ) jelenleg vezető alelnök nem a jövő évi minimálbér-emelést emelte ki, hanem a mögöttünk álló évre érvényes négy százalékos, jóformán láthatatlan minimálbér-emelést kifogásolta, ami a magas inflációval együtt a tavalyi bérek szinten tartására sem volt elegendő. Székely Tamás is úgy látja, hogy üzemi, vállalati szinten javult az egyeztetés, és megemlítette, hogy több ágazatban, így a vegyiparban vagy gyógyszeriparban már nem érződött a járvány termelést visszafogó hatása. A legrosszabb fejleménynek ezzel szemben az autóipar összeomlását, a hazai beszállítók helyzetének elbizonytalanodását nevezte.
A bizonytalanság romboló hatása egyébként mindegyik konföderációs elnök válaszaiban felbukkant. Palkovics Imre úgy fogalmazott: a gazdaság ugyan nem omlott össze, de a munkahelyek és a jövedelmi szint megtartása is nehezebb lett. Igaz, hogy a munkáltatóknak adott pluszjogosítványok miatt több ponton is sérültek a dolgozók jogai, ám ezek nélkül szerinte több embert kellett volna elbocsátani. Ez a bizonytalanság határozza meg az év utolsó szakaszát is. A gazdasági adatok már a harmadik negyedévtől a növekedés lassulását jelezték, s ez maradt meghatározó október után is a vártnál magasabb inflációval együtt. Ez a minimálbér fölött keresők béremelési esélyeit rontja. Országos szinten pedig várhatóan hónapokra leállnak a munka világát érintő tárgyalások jövő tavasszal – ha kormányváltás lesz, azért, ha nem, akkor az ilyenkor törvényszerű személycserék miatt. Ráadásul a jegybank 2022-re szóló előrejelzései is romlottak, lassul a gazdaság, marad a magas infláció, ami rossz a dolgozóknak. Csak éppen azt nem tudni még, hogy mennyire.