Az én írásaimat és kijelentéseimet eléggé szelektíven szokták értelmezni. Néha nem tudom eldönteni, hogy a rosszindulat vagy a funkcionális analfabetizmus ennek az oka - jelentette ki a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója a Hetek stúdióbeszélgetésében.
Demeter Szilárd szerint főként az „ellenzéki sajtó eléggé szelektíven szokott kiragadni egy-egy mondatot”, amit ugyan a politikai újságírás természetének tart, de néha
- panaszkodott.
A NER elsőszámú kultúrharcosa szerint a hazai sajtó borzasztó rossz állapotban van. Úgy véli, a honi újságírásnak van egy rákfenéje, ez pedig a „fikázó kultúra”. Azt is problémának tartja, hogy „a magyar újságíró az igazat akarja mondani, nem csak a valódit, csak azt felejti el, hogy igazat mondani az a költők feladata. A magyar újságírás az gyakorlatilag költészet, de annak viszont rossz”.
Demeter Szilárd kifejtette, van egy olyan minőségi elv, amelynek alapján meg lehet ítélni, hogy egy írás bizonyos minőség felett vagy alatt van. Amikor arról beszélünk, mire kell költeni több pénzt, kicsit összevonja a szemöldökét, mivel jelenleg rengeteg pénzt költünk kultúrára „és leginkább a középszert” finanszírozzuk. Ma nem a teljesítményt, hanem a státust süvegeljük meg - jelentette ki. „Nem azt nézzük, hogy ki, mit ír, milyen költő, hanem azt, hogy ő költ, akkor alanyi jogon jár neki nem tudom milyen ösztöndíj vagy alkotói támogatás. És ebből nekem elegem van” - fogalmazott.
Később azzal folytatta, hogy nem venné el a pénzt „éhenkórász költőinktől íróinktól”, mivel „rájuk fér egy kis támogatás, csak „teljesítménykényszer alá helyezném őket”. Jelezte, kollégáival azon gondolkodik, hogy mindenki kapjon egy alapösztöndíjat és a nagyobb apanázst az kapja, akinek a művét egy független ítészekből álló grémium is elismeri.
Demeter Szilárd szerint az elitek elgyávultak és nem mondjuk meg a másiknak, mit gondolunk a teljesítményéről.
„Gondoltam, hogy megcsinálom azt, amit ők szoktak csinálni - főként a liberálisok - hogy nagy pofával, minden fajta megalapozottság nélkül, fentről, hatalmas egóval megmondom nekik, hogy hát ti nem vagytok jók (...) tehát a fagyi visszanyal szindrómával megpróbáltam, mennyire esik ez nekik jól. Nem esett jól” - ezt már arra a felvetésre felelte, mennyire rosszul fogadta a magyar kultúra a korábbi „nyolcvan százalékos” kijelentését. Azt hangoztatta, a kortárs magyar irodalom többségének nincs olvasója, mivel az írók nem a közönségnek, hanem a szakmának írnak. Azért ír, hogy ösztöndíjat kapjon, ez egy öncélú zárt társaság és mindezt adófizetői pénzből finanszírozzuk - jegyezte meg.
- hangsúlyozta a főigazgató.
Ugyanakkor lökdösődésnek hívja azt, ami az elmúlt három évben történt és kultúrharcnak szokás nevezni.
„A 22'-es választások kulturális szempontból számomra ott dőlnek el, hogy megmarad-e ez az alkotás szabadsága, vagy teret engedünk ennek a szélsőbalos woke-őrületnek. És akkor bizony jönni fognak a brüsszeli direktívák, hogy a »roma« szó az kevésbé sértő mint a »cigány« szó és ezt a magyar kulturális tartalomból - lehetőleg visszamenőleges hatállyal - lúgozzuk ki. Az amit Mark Twain zseniális regényében Amerikában megcsináltak, hogy a »néger« szót kvázi kicserélték, meghamisították a művet, az nálunk is előfordulhat. Egy lépésre vagyunk tőle. Ha ehhez a lépéskivédéshez az kell, hogy csukjuk be a kapukat, akkor csukjuk be a kapukat” - fogalmazott Demeter Szilárd.
A NER fő kultúrkommisszára egyébként korábban azzal hívta fel a figyelmet magára, hogy egy antiszemita írásban tett hűségesküt a Fidesznek. Mint lapunk is beszámolt róla, ebben többek között olyan kijelentéseket engedett meg magának mint, hogy Európa Soros György gázkamrája.