kormányválság;lezárás;Egyesült Királyság;Boris Johnson;omikron variáns;

- Újabb csapás Boris Johnsonra

Lord Frost az északír protokollról folytatott egyeztetések kritikus szakaszában távozott, de ezt a kormány irányvonalával magyarázta.

Szokatlan időpontokban történnek újabban súlyos politikai események a szigetországban. Ahogy múlt vasárnap késő esti tévényilatkozatban szólt a kormányfő a súlyosodó járványhelyzetről, ezúttal szombaton, az éjszaka közeledtével érkezett a "breaking news” Lord (David) Frost távozásáról. Ő hozta tető alá a Brexit-szerződést és nevéhez fűződik a Brüsszellel kötött kereskedelmi megállapodás is. Szombat reggeli lapjelentések, köztük a The Times beszámolója még arról szóltak, hogy az egyezmény részét képező, de az év során problematikusnak bizonyult északír protokoll megváltoztatását célzó alkudozások során Lord Frost belátta, az Európai Bíróságnak a jövőben is szerepet kell kapnia az Ír-sziget két része közötti, fizikai valóságban is létező határ elkerülését szolgáló rendezésben. Még mielőtt befejezettnek nyilvánította volna Brexit-ügyi miniszterségét, az egykori diplomata feladta állítólag korábbi fenyegetését is, hogy a 16-os cikkely életbe léptetésével egyoldalúan semmisnek tekinti a protokoll bizonyos vonatkozásait. Az már szinte biztos, hogy az eredetileg kitűzött 2021 végi aláírás helyett a megbeszélések jócskán átnyúlhatnak a jövő évre.

Lord Frost valójában már a hónap elején figyelmeztette Boris Johnsont, hogy fontolgatja lemondását, de a kormányfő meggyőzte, maradjon legalább január elejéig hivatalban. Hirtelen bejelentését hivatalos levelében azzal magyarázta, hogy „nem ért egyet a kormány útitervével”. Elsősorban a kormány költekezésével, a tervezett adóemelésekkel, a gyatra környezetvédelmi célkitűzésekkel, legutóbb pedig az elmúlt napokban törvénybe iktatott járványügyi intézkedésekkel, főleg az oltási bizonyítvány széles körű bemutatási kötelezettségével volt baja. A nyilvánosságra hozott búcsúpapír leszögezi, „az elmúlt háromszáz év történelmének tapasztalatai szerint a kevéssé szabályozott, alacsony adózású, vállalkozó jellegű, a legmodernebb tudományos eredményeket és gazdasági változásokat követő országok képesek igazán a gyors növekedésre és virágzásra”.

A Johnson-bizalmas távozása "pokolinak" minősített hétnek vetett véget a kormányfő politikai karrierjében, még ha a közvélemény rokonszenvét fokozta is az újszülött kislányáról és másfél éves kisfiáról csütörtökön közzétett fénykép. A már (legalább) hétgyermekes tory vezető 33 éves felesége, Carrie az Instagramon hozta nyilvánosságra a csecsemő nevét: Romy Iris Charlotte. Meg is magyarázta, hogy Rosemary a nagynénje, Iris a szivárványra, azaz a brit szóhasználat szerint egy spontán vetélést követően világra jött gyermekre utal, míg Charlotte Boris Johnson nemrégiben elhunyt édesanyjának neve volt. A mindeddig született győztesnek tekintett "BoJo" presztízsét alaposan megnyirbálta a legújabb Covid-korlátozások parlamenti megszavazását kísérő frakciólázadás, száz képviselő elutasító voksa, jóllehet, a pártvezető a vita előtt személyesen igyekezett meggyőzni a hátsó padsorokban helyet foglaló honatyákat. Egy nappal később következett a talán még nagyobb megaláztatás, a közel kétszáz éve konzervatív választókerület, Észak-Shropshire elvesztése, ahol a liberális demokrata Helen Morgan győzött.

Az elégedetlenség egyik fő forrásában, az egy évvel ezelőtti járványügyi korlátozások közepette megtartott Downing Street-i karácsonyi partik napvilágra kerülése miatti balhéban újabb fejlemény: Johnson a köztisztviselői kar fejét, Simon Case-t nevezte ki az ügy "független" kivizsgálására, hogy azután rövidesen, felfoghatatlan módon kiderüljön, ő maga is rendezett egy bulit a saját irodájában 2020. december 17-én. A hivatalnok gyorsan kivonta magát a tényfeltáró munkából, de a hivatali rezidencián eluralkodott arrogancia súlyos következményekkel jár. A Munkáspárt 2014 óta nem vezetett hasonló fölénnyel, 9 százalékkal a Konzervatívok előtt. 

Fellázadtak a tudósok ellenAz omikron variáns támadásának hatásaként a közel kétéves válságkezelésben különös fordulat érzékelhető. A kormány mindeddig vállvetve harcolt tudományos támaszaival, friss sajtójelentések szerint viszont szombaton a kabinet fellázadt az orákulumokkal és javaslataikkal szemben. A Sage tanácsadó testület már karácsony előttre újabb szigorításokat sürgetett, hogy megakadályozható legyen a kórházi ellátás összeomlása a becsült 3000 napi új rászorult felvétele miatt. A grémium legismertebb arcai, Chris Whitty, Anglia és Wales tisztifőorvosa és Sir Patrick Vallance tudományos főtanácsadó a napi hivatalos adat, immár közel százezer helyett ennek duplájára teszik az új megbetegedések számát. Úgy kalkulálják, az új mutáns minden második napon megduplázza fertőzöttek számát, karácsonyra elérve az egymilliót. Mind Boris Johnson, mind a kabinet többsége ellenzi az újabb zárást, ehelyett az oltási program felgyorsítását pártfogolják, ezzel próbálva időt nyerni, noha a becsvágyó napi egymillió emlékeztető oltás beadása egyelőre illúziónak látszik. A vasárnapi meghatározó politikai magazinműsoroknak nyilatkozó egészségügyi miniszter nem zárta ki, hogy karácsony után kéthetes lezárás jöhet. Sajid Javid ragaszkodott azonban ahhoz, hogy a korlátozásokra csak akkor kerülhet sor, ha az adatok azt indokolják. Mielőtt ezek bevezetésre kerülnének, vissza kell hívni a téli szünetre vonult parlamentet. Twitter üzenetében Boris Johnson ünnepélyesen megígérte, a kormány "mindent elkövet a vírus visszaszorítására". 

A vallás egyik szent helyének megszentségtelenítését vélték felfedezni a tettesek, akik azt a folyosón végleg megakadályozták.