Szokatlan időpontokban történnek újabban súlyos politikai események a szigetországban. Ahogy múlt vasárnap késő esti tévényilatkozatban szólt a kormányfő a súlyosodó járványhelyzetről, ezúttal szombaton, az éjszaka közeledtével érkezett a "breaking news” Lord (David) Frost távozásáról. Ő hozta tető alá a Brexit-szerződést és nevéhez fűződik a Brüsszellel kötött kereskedelmi megállapodás is. Szombat reggeli lapjelentések, köztük a The Times beszámolója még arról szóltak, hogy az egyezmény részét képező, de az év során problematikusnak bizonyult északír protokoll megváltoztatását célzó alkudozások során Lord Frost belátta, az Európai Bíróságnak a jövőben is szerepet kell kapnia az Ír-sziget két része közötti, fizikai valóságban is létező határ elkerülését szolgáló rendezésben. Még mielőtt befejezettnek nyilvánította volna Brexit-ügyi miniszterségét, az egykori diplomata feladta állítólag korábbi fenyegetését is, hogy a 16-os cikkely életbe léptetésével egyoldalúan semmisnek tekinti a protokoll bizonyos vonatkozásait. Az már szinte biztos, hogy az eredetileg kitűzött 2021 végi aláírás helyett a megbeszélések jócskán átnyúlhatnak a jövő évre.
Lord Frost valójában már a hónap elején figyelmeztette Boris Johnsont, hogy fontolgatja lemondását, de a kormányfő meggyőzte, maradjon legalább január elejéig hivatalban. Hirtelen bejelentését hivatalos levelében azzal magyarázta, hogy „nem ért egyet a kormány útitervével”. Elsősorban a kormány költekezésével, a tervezett adóemelésekkel, a gyatra környezetvédelmi célkitűzésekkel, legutóbb pedig az elmúlt napokban törvénybe iktatott járványügyi intézkedésekkel, főleg az oltási bizonyítvány széles körű bemutatási kötelezettségével volt baja. A nyilvánosságra hozott búcsúpapír leszögezi, „az elmúlt háromszáz év történelmének tapasztalatai szerint a kevéssé szabályozott, alacsony adózású, vállalkozó jellegű, a legmodernebb tudományos eredményeket és gazdasági változásokat követő országok képesek igazán a gyors növekedésre és virágzásra”.
A Johnson-bizalmas távozása "pokolinak" minősített hétnek vetett véget a kormányfő politikai karrierjében, még ha a közvélemény rokonszenvét fokozta is az újszülött kislányáról és másfél éves kisfiáról csütörtökön közzétett fénykép. A már (legalább) hétgyermekes tory vezető 33 éves felesége, Carrie az Instagramon hozta nyilvánosságra a csecsemő nevét: Romy Iris Charlotte. Meg is magyarázta, hogy Rosemary a nagynénje, Iris a szivárványra, azaz a brit szóhasználat szerint egy spontán vetélést követően világra jött gyermekre utal, míg Charlotte Boris Johnson nemrégiben elhunyt édesanyjának neve volt. A mindeddig született győztesnek tekintett "BoJo" presztízsét alaposan megnyirbálta a legújabb Covid-korlátozások parlamenti megszavazását kísérő frakciólázadás, száz képviselő elutasító voksa, jóllehet, a pártvezető a vita előtt személyesen igyekezett meggyőzni a hátsó padsorokban helyet foglaló honatyákat. Egy nappal később következett a talán még nagyobb megaláztatás, a közel kétszáz éve konzervatív választókerület, Észak-Shropshire elvesztése, ahol a liberális demokrata Helen Morgan győzött.
Az elégedetlenség egyik fő forrásában, az egy évvel ezelőtti járványügyi korlátozások közepette megtartott Downing Street-i karácsonyi partik napvilágra kerülése miatti balhéban újabb fejlemény: Johnson a köztisztviselői kar fejét, Simon Case-t nevezte ki az ügy "független" kivizsgálására, hogy azután rövidesen, felfoghatatlan módon kiderüljön, ő maga is rendezett egy bulit a saját irodájában 2020. december 17-én. A hivatalnok gyorsan kivonta magát a tényfeltáró munkából, de a hivatali rezidencián eluralkodott arrogancia súlyos következményekkel jár. A Munkáspárt 2014 óta nem vezetett hasonló fölénnyel, 9 százalékkal a Konzervatívok előtt.