Vihartempóban állítja fel egy huszonéves aktivista a második aláíró pultot a fővárosi Nyugati aluljárójában péntek délelőtt, kell ugyanis az erősítés. Az első stand előtt egyre hosszabb sor alakul ki az ebédidő miatt a fiatal szerint ekkor jönnek sokan, illetve majd a délutáni csúcsforgalomban. Az ok: Karácsony Gergely főpolgármester eredetileg tervezett öt népszavazási kérdéséből kettőt jóváhagyott a Kúria, szerdán pedig az ellenzék át is vette az íveket.
Az egyik kérdés a kínai Fudan egyetem vagyonjuttatásáról szóló törvény hatályon kívül helyezését, a másik az álláskeresési járadék 270 naposra emelését célozza.
Az aláírásokat péntektől országszerte, csomópontokban felállított pultoknál, illetve a pártok irodáiban gyűjtik. A szervezésben ezúttal nem vesz részt az előválasztást lebonyolító aHang civil szervezet, a pártok a saját aktivistáikat és infrastruktúrájukat használják, illetve sokan maradtak az előválasztási aktivisták közül is.
A népszavazási aláírásokat az előválasztáson győztes jelöltek és pártjaik gyűjtik a körzetükben, továbbá Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, szakszervezetek és civil szervezetek is besegítenek.
– Fontosak a kérdések is, fontos a szolidaritás, meg hogy ne pénzeljünk kínai egyetemet, de sokkal fontosabb, hogy aktívak legyünk: lássák, sokan vagyunk a Fidesz ellen – így magyarázta egy középkorú nő az ív szignálását. A Nyugatinál sorban álló egyik nyugdíjas pedig azt mondja, jobban örülne, ha nem a népszavazás miatt változnának a jogszabályok, hanem azért, mert nyer az ellenzék.
– Egyik párt támogatója sem vagyok, de van személyes okom is azt kívánni, hogy végre eltakarodjon az Orbán-kormány – ezzel már Szepesházi Péter indokolta aktivitását. Ő az a korábbi bíró, aki 2017-ben egy interjúban élesen kritizálta Handó Tündét, az Országos Bírósági Hivatal vezetőjét, majd egy évre rá távozott a bírói karból. Szepesházi szerint is elsősorban a mozgósítás miatt fontos, hogy minél többen aláírják a népszavazási íveket.
A pártoknak és a többi szervezőnek legfeljebb 120 napjuk van, de már január közepére szeretnék összegyűjteni a kérdésenként 200 ezer érvényes aláírást. Nem a legszerencsésebb időszakban, hiszen jönnek az ünnepek, sokan elutaznak és az időjárás is zord.
– Számoltunk azzal, hogy az ünnepek miatt januárban nagyobb érdeklődés kíséri majd az aláírásgyűjtést. A helyzet viszont az, hogy a választók pontosan értik, ez a népszavazás a kormányváltás előszobája és így már most is sokan odajönnek a pultokhoz aláírni – ezt a választ az egységes ellenzék küldte lapunknak a részvétellel kapcsolatos érdeklődésre. Azt is írták, hogy “az előválasztást és a népszavazást nem érdemes ilyen szempontból összehasonlítani, mind a kettőnek más a dinamikája”. A szervező pártok és szervezetek közös válaszukban arról írtak lapunknak, hogy az előválasztás megmutatta, van igény a demokráciára, most pedig az a cél, hogy “ezt az igényt a népszavazás is megmutassa”.