1832 óta küldött folyamatosan konzervatív képviselőket Westminsterbe az Észak-Shropshire-i választókerület, mígnem 2021 telének politikai turbulenciája nyomán látványosan megváltoztak a nyugat-angliai erőviszonyok. A lobbibotrányba keveredett Owen Paterson lemondása miatt kiírt csütörtöki pótválasztáson a kormánypárt 23 ezer fős többséget vesztett el. A politikai sokkot okozott szavazáson szokatlanul magas, 46 százalékos volt a részvétel. A liberális demokrata Helen Morgan közel 18 ezer szavazatot kapott, így 2019-hez képest meghökkentő, 34 százalékos átállással majdnem 6000-es többséget szerzett.
Boris Johnson valószínűleg szeretné, ha az elmúlt hónap, amilyen gyorsan csak lehet, feledésbe merülne. A botránysorozat azzal kezdődött, hogy kiderült, Paterson csaknem negyed millió fontot (110 millió forintot) keresett két vállalattal fennálló szerződéseivel, miközben a lobbizási szabályokat megsértve próbálta előmozdítani a cégek érdekeit a parlamentben. A miniszterelnök kálváriája a következetlen járványmenedzselési intézkedésekkel és azok siralmas következményeivel folytatódott. Ha ez nem lett volna elég, a baloldalhoz közel álló Mirror-lapok tényfeltáró munkájának köszönhetően kiderült, hogy a múlt év végi szociális távolságtartási szabályokat felrúgva több vidám karácsonyi partit tartottak a kormányfői rezidencián és a Konzervatív Párt székházában. A kormányfőt mindeddig csak egy virtuális vetélkedő levezetésén kapták rajta (akkor is túl közel ült a munkatársaihoz), ám a rendezvények letagadásának ténye ugyanolyan felháborodást okozott, mint a "BoJo" hatalomra kerülését követő Downing Street-i lakásfelújítás költségeinek az igazsággal gazdaságosan bánó bevallása.
A péntek reggeli tévé- és rádióműsorokban megszólaltatott Oliver Dowden, a Konzervatív Párt elnöke a két választás közötti "hagyományosnak" mondott szavazói elutasítással magyarázta a pótválasztáson történteket. Emlékeztetett arra, hogy a toryk 1989 és 2014 közötti kormányzásaik közepette egyetlen pótválasztást sem nyertek. A libdemek sikerét kisebbítve úgy vélte, ha a párt hasonlóan jól szerepelne a parlamenti voksokon, mint az időközi próbatételeken, "a legutóbbi ötven év legnagyobb részében hatalmon lett volna". A pártelnök mindazonáltal tudomásul vette a shropshire-iek üzenetét, hogy elegük van a jelenlegi helyzetből. "Biztosítani kell, hogy a tényleges munka elvégzésére koncentráljunk, és ezt is fogjuk tenni" - ígérte.
Az Észak-Shropshire-i választás katasztrofális kimenetele után felvetődő első kérdés Boris Johnson jövője. Ezzel kapcsolatban megoszlott a nyilatkozó képviselők véleménye. Sir Charles Walker szerint az emberek fáradtak, mérgesek és kimerültek a pandémia húsz hónapja után. A vereséget követően vissza kell térni a "normális" üzletmenethez, és "szó nincs arról, hogy valaki kihívást intézzen a kormányfőhöz". Egy másik veterán tory, Sir Roger Gale viszont úgy látja, "Boris Johnsonnak már nem sok esélye maradt, még egy kisiklás, és vége".
A koronavírusos megbetegedése miatt karanténba kényszerült libdem vezető, Sir Ed Davey elismerte, hogy sok munkáspárti szimpatizáns voksolt taktikai okokból az esélyesebbnek tartott Helen Morgan-re. Mindazonáltal mérföldkőnek nevezte a sikert és nem ment bele találgatásokba azzal kapcsolatban, hogy a következő parlamenti választás előtt sor kerül-e együttműködési tárgyalásokra a Munkáspárt vezetőjével, Sir Keir Starmerrel.