építőipar;Opten;cég;

- Csődhullám az építőiparban

Bár az ágazati termelés lassan visszaáll a Covid előtti szintre, a cégmegszűnések - kiváltképp a fővárosban - berobbanni látszanak.

Bár az építőipar a KSH szerint szeptemberben és októberben is 14 százalékot meghaladóan többet termelt, mint egy éve, az ágazat cégeinek állapota cseppet sem ilyen rózsás - közli az Opten. Az induló kényszertörlések októberi, a kiugró szeptemberi adatot is meghaladó, 725-ös szintje rekord. A jelenség oka részint az ilyen eljárások újbóli engedélyezése. De az elmúlt évek során alapított rengeteg iparági vállalkozás egy része szintén nem bizonyult életképesnek. Októberben 497 kényszertörlés Budapesten indult - emeli ki a céginformációs szolgáltató. Egyetlen hónap alatt a fővárosi építőipari vállalkozások kiugró aránya, 2,5 százaléka ellen indult megszüntetési eljárás.

Októberben 553 iparági cég alakult, ami bár 2020 átlagát némiképp meghaladja, az elmúlt fél év átlagát ötödével alulmúlja. Mindemellett az ágazati társaságok száma változatlanul bővül és a cserélődés is kiemelkedő. Az ok a csok és a központi beruházások ingadozása, az önkormányzati megrendelések visszaesése, a szállítási-raktározási gondok és az árak robbanásszerű emelkedése. A járványhelyzet közepette fellazult a cégek megrendelők és a központi költségvetés felé tanúsított fegyelme - idézik Koji Lászlót, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnökét. Akadnak, akik társaságuk megszüntetésével "menekülnek" az ellehetetlenült szerződésekből. Ez a folyamat az elnök szerint jövőre tovább fokozódhat.

Végelszámolás 96 építőipari társas vállalkozás ellen indult. Az érték az év ezen szakmában kimagasló, ráadásul fél éve folyamatosan nő. Igaz, a végelszámolás - a kényszertörléssel és a felszámolással szemben - rendezett megszűnést jelent. Bár az 1021 végrehajtás nem éri el az elmúlt fél év 1200-as csúcsát, az ágazat saját adataihoz képest még mindig igen sok, a többiéhez viszonyítva pedig pláne.

Az év hátralévő részében a törlési hullám további emelkedése várható, amiben kiemelkedő szempont a forintárfolyam. A mostani ütemmel számolva 2021-re mintegy 7 ezer cégalapítás és 2500 -megszüntetés várható. Míg előbbi pozitív, utóbbi negatív rekord lenne.

Alábecsüli a jövő évi inflációt a jegybank, éves átlagban gyorsulni fog az árak emelkedése a Kopint-Tárki szerint. A magyar gazdaságban megjelenhet az ikerdeficit.