Minimálbér-emelés, a botrányok övezte családtámogatási rendszer átalakítása, illetve sokmilliárd eurós beruházások a lakhatási válság és a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében - többek között ezek a sarokpontjai a közös kormányzás folytatására készülő négy holland párt tervezett koalíciós megállapodásának. A konzervatív-liberális VVD, a progesszív-liberális D66, valamint a kereszténydemokrata CDA és keresztény-konzervatív CU közötti reménybeli egyezséget tegnap délután mutatták be a hágai parlamentben. A küldöttek délelőtt még kicsit igazítottak a szövegen, ahogyan ők fogalmaztak: “néhány pontot és vesszőt a helyére raktak”.
A képviselők várhatóan ma vagy holnap fogják hivatalosan felkérni a régi-új miniszterelnököt, Mark Ruttét a kormányalakításra.
A leendő koalíció pártjai közötti elvi megállapodás hétfőn este született meg 271 nap, vagyis mintegy kilenc hónapos vajúdás után. Hiába sürgette a kormányalakítást Rutte a koronavírus-járványra hivatkozva már a márciusi parlamenti választás másnapján, részben éppen az ő hibájából húzódott el a rekordhosszúságúra a folyamat. Áprilisban megingott pozíciója, kis híján egy bizalmi szavazást is elveszített a parlamentben, miután a nyilvánosság előtt nem mondott igazat a koalíciós tárgyalásokon elhangzottakról.
Ugyancsak lassította a koalíciós egyeztetéseket, hogy nem volt magától értetődő, együtt kívánják-e folytatni a kormányzást a 2017 óta létező négypárti szövetség tagjai. A tavaszi választáson a D66 meglepetésre erőn felül teljesített: csaknem negyedével növelte mandátumai számát és második helyen végzett a VVD mögött. A párt vezetője, Sigrid Kaag az eredményeken felbuzdulva először az asztalon táncolt örömében, majd az eddigieknél “progresszívebb, igazságosabb és zöldebb” kormányzati irányvonalat szorgalmazott. Ez alapján arra lehetett számítani, hogy a liberálisok nyomására a Munkapárt (PvDA) vagy a Baloldali-Zöldek (GL) is a kormányzó erők közé kerül, ám ez végül nem így történt. Pepijn Bergsen, a londoni Chatham House agytröszt holland kutatója szerint nem szabad elfelejteni, hogy a D66 alapvetően egy centrista formáció.
Bergsen szerint arra lehet számítani, hogy a leendő kormány kicsit progresszívabb, kicsit zöldebb lehet, valamelyest több állami beruházást valósíthat meg, de Rutte továbbra is egy alapjaiban jobbközép kabinettel a háta mögött fogja vezetni Hollandiát.