Meglehetősen szokatlan, hogy egy függetlenségére büszke nemzetállam második számú külügyi tisztviselője egy világcég reklámarcaként tűnik föl szimpla pártpolitikai haszonszerzés érdekében. Menczer Tamás esetében ez történt, ráadásul fizetett hirdetés formájában. Budakeszi választókörzetében a Fidesz Menczer Tamás külügyi államtitkárt indítja a 2022-es választásokon – ellenfele Szél Bernadett. Az államtitkár játszmát indított, meglehetősen primitív kérdésekkel a „választókörzetében” élők között. Akik például azt válaszolják, hogy alapvetően jó irányban halad az ország, már előre örülhetnek. A legderekabb fideszesek nyereménye egy élményvezetés lehet egy 772 lóerős Tesla Model S p100 D-vel.
Hogy egy világcég reklámozása ily módon mennyire fér bele a magyar jogrendbe, egy épp külgazdaságban közhatalmat gyakorló politikus tevékenységébe, illetve, hogy emiatt Menczernek távoznia kell-e hivatalából, Magyar György ügyvédet kérdeztük.
A jogász szerint a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerint a „közszolgálati tisztviselő a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely – különösen munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján – közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója helytelen megítélésére, az általa betöltött beosztás tekintélyének, a munkáltató jó hírnevének, a jó közigazgatásba vetett bizalomnak, valamint a közszolgálat céljának veszélyeztetésére”. Ez a rendelkezés vonatkozik az államtitkárokra is.
Magyar György szerint figyelemmel kell lenni arra is: a kormányzati szolgálati jogviszony felmentéssel akkor szüntethető meg, ha a kormánytisztviselő hivatalára méltatlanná válik. Mikor lehet valaki méltatlan a beosztására? Például akkor – idézem a jogszabály egy másik passzusát –, ha „olyan magatartást tanúsít – akár a hivatali munkájával (munkavégzésével), akár a kormánytisztviselői jogviszonyából adódó kötelezettség megszegésével összefüggésben, akár munkahelyén kívül –, amely alkalmas arra, hogy az általa betöltött beosztás tekintélyét vagy a munkáltató jó hírnevét, illetve a jó közigazgatásba vetett bizalmat súlyosan rombolja, és emiatt nem várható el, hogy a munkáltató a jogviszonyt fenntartsa”.
Amennyiben egy államtitkár a Facebook-oldalán nyereményjátékot indít – és e tekintetben a Tesla-tesztvezetés tulajdonképpen érdektelen, mert ajánlhatott volna Menczer Tamás vásárlási utalványt is bármely kereskedelmi céghez –, amelyen akkor lehet részt venni, ha helyesen válaszolnak például arra a kérdésre, hogy alapvetően jó irányba halad-e az ország, és nagy fejlődés előtt áll a budapesti agglomeráció közlekedése. Ez enyhén szólva is aggályos, ami akár Menczer felmentésére is okot adhat, mert ez rombolhatja munkáltatójának jó hírnevét, tekintélyét, a jó közigazgatásba vetett bizalmat.
Végezetül: nem az a baj, hogy az államtitkár a Teslát reklámozta, hanem az, hogy a közigazgatás működésének hitelességét ásta alá, s nem mellesleg magát is kedvezőtlen színben tüntette fel. Magánszemélyként ezt bárki bármikor megteheti, Menczert viszont felelősségre lehet vonni, mert a kezdeményezésével – valószínűleg nem egyedüliként – a NER-nek is sokat árthatott – véli Magyar György.