Az elmúlt hónapban az egyetlen fénypont Boris Johnson életében hetedik gyermeke megszületése lehetett, miközben a politikában egymást követték a botrányok. Az eddigi mélypont az alsóház kedd esti szavazás-sorozata volt, melynek tétje a részben már az elmúlt napokban, részben ma reggel életbe lépett járványügyi intézkedésekről szóló törvények elfogadása volt. A közvéleményt nem érte teljes meglepetés, mert politikai elemzők előre jelezték, hogy a konzervatív frakció 60-70 tagja ellenállást fog tanúsítani, de az utolsó voks kimenetele így is felhördülést okozott. Bár a pánikoló Boris Johnson a délután folyamán a hátsó padsorokban helyet foglaló képviselők befolyásos 1922-es bizottságát összehívva ünnepélyes ígéretet tett, hogy a jövőben nagyobb beleszólást enged a parlamentnek a szabályok meghozatalába, azaz nem csak bevezetésük után szavaztatja meg őket, illetve egészen biztosan nem teszi kötelezővé az oltásokat, nem sikerült leszerelnie az erőfitogtató rebelliseket.
A parlamenti csoport közel harmadát kitevő 99 képviselő utasította el a restrikciós csomag végső elemét, melynek szellemében ma reggeltől bizonyos tömegrendezvényekre, sporteseményekre és éjszakai lokálokba csak az egészségbiztosító, az NHS oltási igazolásával vagy frissen elvégzett gyorsteszt birtokában lehet belépést nyerni. A Konzervatív Párt szellemiségének, de az egész brit felfogásnak nem felel meg, hogy a kormány azonosításra kényszerítse az embereket. Még Tony Blair munkáspárti kormányának sem sikerült megvalósítania egy személyi igazolvány bevezetését. A törvényt elfogadhatatlannak tartó lázadók közé egy tucat volt miniszter tartozott, de a jövőre nézve nem bíztató, hogy a párt legújabb képviselője, Louie French, akit a kenti Old Bexley és Sidcup választói juttattak be Westminsterbe, máris a kormány ellen szegült. Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére a mai parlamenti interpellációk során a kormányfő orra alá dörgölte, hogy csak a Munkáspárt segítségével sikerült megszavaztatni a járványügyi intézkedéseket az alsóházban.
Az általános brit felfogás szerint a rebellisek nem pusztán a személyes szabadságjogok megsértése, hanem az elmúlt hetek balhéjai miatt büntették meg Boris Johnsont. Akár tory vezetői pozíciója is megkérdőjeleződhet, ha a tavalyi korlátozásokat megsértő Downing Street-i és konzervatív székházbeli karácsonyi partik, a hivatali rezidencia luxus felújításának mindmáig tisztázatlan finanszírozása, de különösen a lobbibotránya miatt lemondásra kényszerült Owen Paterson távozása miatt megüresedett észak-shropshire-i mandátum a csütörtöki időközi választáson a 23 ezres többség ellenére elvész. Bár ekkora vereség szinte elképzelhetetlennek tűnik, a párt hírek szerint készpénznek tekinti.
A mindennek a hátterében meghúzódó omikron-kitörési hullám várható hatása egyre nagyobb aggodalmat vált ki az emberekből. Chris Whitty professzor, Anglia és Wales tisztifőorvosa "hihetetlenül gyorsnak" minősítette a variáns terjedését, melynek következtében karácsonyra több mint egymillióan kényszerülhetnek karanténba. Aki szerdán produkált pozitív Covid-tesztet, a tíznapos elszigetelés miatt már búcsút is mondhat a családi szentestének. A munkaerő tömeges kiesése súlyos fennakadásokat okozhat az élelmiszerellátásban. A közegészségügyi orákulum friss nyilatkozatában lerombolta az emberek illúzióját azzal kapcsolatban, hogy az omikron variáns kevésbé súlyos tüneteket produkálna, mint elődei, illetve Dél-Afrikában már túl van a csúcson. Sajid Javid egészségügyi miniszter úgy érzékeltette a baj súlyosságát, hogy "komoly esély van az egészségügyi ellátás összeomlására. Könnyen megtörténhet, hogy autóbalesetben megsérült gyerekeket nem lesz mód kezelni". Míg Boris Johnson egyelőre nem nyúl a karácsonyhoz, Nicola Sturgeon, skót első miniszter nyomatékkal tanácsolta nemzetének, hogy karácsonykor legfeljebb három család tartózkodjon egy fedél alatt. Senki nem merne nagy összegű fogadást kötni arra, hogy Anglia rövidesen nem kényszerül újabb korlátozásokra.