távozás;igazságügyminiszter;

Barr sem segített Trumpnak: nem talált csalást az elnökválasztáson

- Igazságügy-miniszterek, akik vállalták a felelősséget

Akadt, aki családi programra használta a hivatali járművet, volt olyan politikus, aki drogkereskedővel kötött háttéralkut tartott titokban. Valamennyien lemondtak pozíciójukról.

Az elmúlt években több igazságügy-miniszter mondott le pozíciójáról a nagy világban, a legnagyobb nemzetközi visszhangja az amerikai William Barr távozásának volt tavaly decemberben. A politikus az elnökválasztás után kényszerült lemondani, amikor kiderült, hogy eltitkolt egy fontos információt: több mint fél éve nyomozás folyt Hunter Biden ellen. Joe Biden jelenlegi elnök fiát adócsalással gyanúsították. Trump kiváló munkatársnak tartotta Barrt, és „nagy csalódásról” írt Twitter-bejegyzésében, amikor ez az információ nyilvánosságra került. Ugyanakkor Trump már korábban megorrolt Barra, mert utóbbi arra a következtetésre jutott: Biden nem csalással nyerte meg a novemberi elnökválasztást.

Sokkal kisebb vihart kavart Helmuth Markov lemondása: a németországi Brandenburg tartományi igazságügy-minisztere 2016 áprilisában azért távozott, mert kiderült: a minisztérium szállító járművét előzetes egyeztetés nélkül magáncélra, családi építkezésnél vette igénybe. Amikor a helyi sajtó erről beszámolt, Markov elnézést kért azért, mert csalódást okozott választóinak és mindenkinek, aki megbízott benne és lemondott.

Szlovénia igazságügy-miniszter asszonya, Liliana Kozlovic idén májusban nyújtotta be lemondását, miután a kormány nem az általa támogatott két ügyészt jelölte az Európai Unió ügyészségébe.

Másfél hónappal a 2017-es hollandiai parlamenti választások előtt kényszerült távozni Gerard Adriaan Ard van der Steur igazságügy-miniszter, miután kiderült, hogy hazudott. A politikus 2015-ben a parlament illetékes bizottsága előtt többször letagadta, hogy háttéralkut kötött egy drogdílerrel, aki büntetése jelentős enyhítéséért cserébe több társát kiadta a hatóságoknak. A titkos megállapodásról egy kereskedelmi televíziós csatorna számolt be 2017 januárjában, amit hangfelvételekkel és dokumentumokkal igazolt. Ezután Van der Steurnak nem maradt más lehetősége, mint távozni posztjáról.

Nem maradt a helyén Tor Mikkel Wara sem Norvégiában: az igazságügy-minisztert többször megfenyegették, házára festékszóróval azt írták fel, hogy „rasszista”. Az északi országot lázban tartó fenyegetésekről és támadásokról 2019 márciusában kiderült, hogy ezek elkövetésével Laila Anita Bertheussent, Wara élettársát gyanúsítják a hatóságok. A politikus ezek után bejelentette lemondását, amit azzal indokolt, hogy ebben a helyzetben nem a politikai életben van rá a legnagyobb szükség.

Krumplit osztott, lemondottVálasztási csalás miatt mondott le két évvel ezelőtt Japán igazságügy-minisztere, Kacujuki Kavaj. Kavaj azért kényszerült távozásra, mert több médium beszámolója szerint krumplit, rizst és dinnyét osztott szét a választók között, ami az ázsiai országban a voksolás tiltott befolyásolásának, azaz választási csalásnak minősül. Helyi sajtóértesülések szerint a felesége a törvényben rögzített összegnél többet fizetett a kampányban közreműködő segítőknek. „Nem érzem magam felelősnek, a feleségemmel betartottuk a jogszabályokat, semmilyen törvénytelenséget nem követtünk el, ki fogom vizsgáltatni, mi állhatott a rólunk megjelent valótlanságok hátterében” – mondta a távozó miniszter. Sinzo Abe miniszterelnök elnézést kért az ország lakosaitól a történtek miatt, azt mondta, ő nevezte ki az igazságügy-minisztert, ezért őt is felelősség terheli azért, ami történt, megígérte, mindent elkövet azért, hogy visszanyerje a választók bizalmát. 

Újra „rendes” kormánya van a balkáni országnak. A négypárti koalíció zérótoleránciát hirdetett a visszaélésekkel szemben az EU legszegényebb és legkorruptabbnak állított tagállamában.