Elismerésből kevés, kritikából viszont annál több jutott Boris Johnson brit miniszterelnöknek vasárnap, földcsuszamlásszerű választási győzelmének második évfordulóján. A westminsteri parlament alsóháza, melyben a kormánypárt jelenleg 79 mandátumos többséggel rendelkezik, kedden szavaz az Angliában már életbe is lépett, Plan B, azaz "B tervként" emlegetett legújabb korlátozásokról. A szigorítások többek között újabb helyszínekre terjesztik ki a kötelező maszkviselést és szerdától lezárják az oltási igazolvánnyal nem rendelkezők előtt a szórakozóhelyek és tömegrendezvények kapuit. Hírcsatornák és a nyomtatott sajtó jelentése szerint a 361 fős tory frakció nagyjából 60 tagja készül a Covid-19 szabályok leszavazására, közülük 58-an már a nyilvánosság előtt is vállalták álláspontjukat. A "mezei" parlamenti képviselők közül kiválasztott miniszteri asszisztensek közül hat fontolgatja lemondását, bár a lépés politikai karrierjük megrekedését jelenti. A Munkáspárt ígért támogatásával a szigorítások mindenképpen törvényerőre fognak emelkedni. A The Sunday Times értesülése szerint a volt kormányfő, Theresa May szoros szövetségesei a Johnson hívei által "bosszú hadműveletként" emlegetett akció keretében bizalmatlansági indítvány benyújtását latolgatják, amennyiben a csütörtöki időközi választáson a Liberális Demokraták szerzik meg a lobbibotrányba keveredett észak-shropshire-i képviselő, Owen Paterson helyét. Bizalmatlansági szavazás elindításához a parlamenti csoport 15 százaléka, 54 honatya pálfordulása szükséges.
Johnson, akinek figyelmére frissen szült felesége és hetedik gyermeke, egy kislány is igényt tart, több fronton is harcol. Az új koronavírus-variáns terjedése mellett a múlt évi illegálisan megtartott Downing Street-i karácsonyi partik lelepleződése, a franciákkal folytatott halászati vita és a Brexit-megállapodásból fakadó észak-írországi állapotok is fejfájást okoznak a miniszterelnöknek. A Daily Mirror a héten közölt újabb szenzációs részletek szerint egy évvel ezelőtt, amikor London szigorú lezárásokra volt ítélve, a kormányfő hivatali rezidenciáján több karácsonyi bulira is sor került. A lap által a hétvégén lehozott, tavaly december 15-én készült fotón Johnson két munkatársa társaságában látható, amint egy virtuális kvíz kérdéseit teszi fel stábjának. Az igazsággal gyakorta hadilábon álló tory vezető mindeddig váltig hajtogatta, hogy semmilyen karácsonyi partin nem vett részt. Ha maga valóban nem is vegyült el kollégái között, a baloldallal rokonszenvező lap tudomása szerint munkátrsai számos, alkohol fűtötte zajos összejövetellel sértették meg a szabályokat. A Munkáspárt második embere, Angela Rayner, aki hangzatos, populista kijelentésekért nem megy a szomszédba, emlékeztette a közvéleményt, hogy "miközben a britek országszerte követték a rendelkezéseket és nem rendeztek karácsonyi partikat, Boris Johnson semmibe vette a restrikciókat." Szerint a miniszterelnöknek meg van győződve, hogy "más szabályok érvényesek rá, mint mindenki másra", és ez méltatlanná teszi őt az ország vezetésére.
A Sky News, majd a BBC vasárnap reggeli politikai magazinjában Nadhim Zahawi oktatási miniszter igyekezett védelmébe venni az új szigorításokat. A korábban az oltási programért felelős politikus félelmetes számokat említett annak fényében, hogy az omikron variáns sokkal ragályosabb, mint a delta mutáns volt. Vasárnapig a szigetországban már 3137 omikron fertőzöttet azonosítottak, de becslések szerint december végére akár napi egymillió megbetegedésre is lehet számítani és ha ennek a tudósok által előrejelzett 1 százaléka kerül kórházba, tízezer ágyat foglalnak el. Az omikron exponenciális növekedése miatt három nappal később akár kétmillióan, újabb három nap múlva négymillióan betegedhetnek meg, miután a 25 héttel korábbi dupla beoltottság, AstraZenecával csak mintegy 10 százalékos védettséget biztosít a dél-afrikai eredetű mutánssal szemben. Az egyensúly helyreállítása érdekében a kormány felgyorsítja az emlékeztető beadását, a 30 éven felüliekre is kiterjesztve azt. Jelenleg napi közel 470 ezren kapják meg harmadik oltásukat és eddig több mint 22 millióan jutottak hozzá ehhez a biztonsághoz.