A Magyarországra tervezett Színházi Olimpia tervezett költségvetése hogyan aránylik az előző színházi olimpiákhoz?
Az eddigi színházi olimpiák költségvetései nagyon különbözőek voltak az eltérő léptékek miatt. Az első, Delphiben rendezett fesztiválon csupán 9 előadás szerepelt 7 országból, mintegy két hét alatt. Az 1999-es japán színházi olimpiára, ami két hónapig tartott, már 42 előadás érkezett 20 országból, míg a 2001-es grandiózus moszkvai fesztivál 32 ország 97 produkcióját hívta meg két és fél hónap alatt. A 2018-as indiai olimpia még ezen is túltett, ekkor 35 országból mintegy 465 előadást mutattak meg. Bár nincs pontos információnk az egyes Színházi Olimpiák költségvetéséről, az Olimpia művészeti vezetése révén tisztában vagyunk azok nagyságrendjét illetően. Az olyan nagy országokkal, mint Kína, Oroszország vagy India nem tudunk versenyezni, de Magyarország képes például a 2010-es szöuli vagy a 2016-os wroclawi Színházi Olimpiát meghaladó összeget szánni a rendezésre, így az eddigi fesztiválokhoz viszonyítva a 6,8 milliárdos összeg középmezőnyt jelent. Egy különleges, színvonalas eseménysorozatra készülünk, amelynek megvalósításához a kormányzat által nyújtott támogatás optimális keretet biztosít.
Miért szükséges ekkora költségvetés?
Mint említettem, a korábbi Színházi Olimpiákhoz viszonyítva ez a költségvetés nem kiugró, ráadásul a magyar színházi élet minél szélesebb köreit be akarjuk vonni a megvalósításba. Így a budapesti és vidéki kőszínházak mellett a határon túli, valamint független társulatokat is megszólítanánk. Több száz esemény lebonyolítását tervezzük, az előadások mellett kiállításokat, szakmai programokat szerveznénk, megmozgatva az egész magyar színházi életet. Figyelembe kell venni, hogy ez esetben jóval hosszabb és összetettebb előkészítésről van szó, nagyobb stábbal kell dolgoznunk, és a rendezvénysorozat pedig mintegy két hónapig tartana. A 2014 óta szervezett MITEM és a korábbi Színházi Olimpiák tapasztalatai alapján viszonylag pontosan kalkulálni tudjuk egy ekkora volumenű esemény hatékony lebonyolításának költségeit.
Milyen főbb elemekből áll a program?
A 2023-ban tervezett magyarországi Színházi Olimpia több kerek jubileumhoz is kötődik. Ekkor ünnepeljük Madách Imre születésének kétszázadik évfordulóját, így a programok egy része kapcsolódik a magyar drámairodalom e kiemelkedő alakjához. Emellett ez lesz a tizedik Színházi Olimpia és a tizedik MITEM is, tehát egyfajta összegzést nyújtunk e két fesztivál eddigi eredményei nyomán. A világszínház legjelentősebb társulatait és mestereit hívjuk meg a legkülönbözőbb területekről mind formai, mind földrajzi értelemben, valamint a fiatalabb generációk újító szellemű produkcióit is elhozzuk a világ minden tájáról. A magyar színházak széles köre számára megadjuk a lehetőséget, hogy önállóan találjanak maguknak partnert az együttműködésre, amit az Olimpia költségvetéséből finanszíroznánk. A vendégelőadások mellett koprodukciós előadásokat, színházi mesterkurzusokat szervezünk jelentős alkotók részvételével, valamint konferenciákat, kiállításokat, könyvbemutatókat rendezünk, hogy megmutathassuk a színház kiemelkedő jelentőségét a kultúrában. Egy komplex programsorozat lebonyolítására törekszünk 2023 április közepétől június végéig, erre az időre Magyarországot a világ színházi középpontjává szeretnénk tenni, amely lehetőséget adna mind a fővárosnak, mind pedig a vidéki településeknek - bevonva a határon túli magyar közösségeket is - hogy találkozzanak a világ színjátszásával, és egyúttal megmutathassák saját művészetüket is.
Terveznek-e együttműködést az EKF programmal, hiszen éppen 2023-ban Veszprém lesz Európa egyik kulturális fővárosa?
Igen, mindenképpen együtt szeretnénk működni az EKF programmal is, hasonlóan a 2016-os wroclaw-i színházi olimpiához. Erről már tárgyalásokat kezdtünk a veszprémi színházzal és önkormányzattal, ugyanakkor a vidéki együttműködők körét jelentősen bővíteni akarjuk. Ebben például Debrecen fontos partner lesz, mivel 2023-ban nyílik újra a felújított Csokonai Színház, emellett számítunk a Győri Nemzeti Színház közreműködésére és más vidéki színházakra is. De hangsúlyozom, a Színházi Olimpia révén az egész magyar színházi életet szeretnénk dinamizálni és a színházat a kulturális életünk közös ünnepévé kívánjuk tenni.