Franciaország;Horvátország;hadsereg;vadászgépek;Zoran Milanovic;Andrej Plenkovic;balkáni háború;

- Felgyorsult a fegyverkezés a Balkánon

Horvátország francia vadászgépeket is vásárolt, ami fontos stratégiai döntés volt. Szerbia sem tétlenkedik, válaszlépést ígér.

Felgyorsult a fegyverkezés a Balkánon, ami a térség múltját tekintve aggasztó fejlemény. S ha ehhez még hozzávesszük Milorad Dodiknak, Bosznia-Hercegovina háromtagú elnöksége szerb tagjának szecesszionista törekvéseit és azzal való fenyegetését, hogy majd segítségére siet Oroszország és Szerbia, nem lehetünk optimisták a jövőt illetően.

De bármilyen aggasztó is a helyzet, minimális az esélye annak, hogy akár éveken belül háború törne ki a Balkánon, ez politikai és gazdasági összeomlást idézne elő a konfliktusba lépő államok számára. Ám érdekes geopolitikai változásoknak lehetünk tanúi. Horvátország a napokban 12 francia Rafale vadászrepülőgépet vásárlását jelentette be. Andrej Plenkovic horvát kormányfő úgy fogalmazott, országa a legfejlettebb vadászgépekkel rendelkezik majd Európában. Hozzátette: a gépek 999 millió euróba kerülnek. Hozzátette Franciaország kiképzi majd a gépek használatára a horvát pilótákat. Az ajánlat 12 hónapos garanciát tartalmaz minden szállított repülőgépre, hajtóműre és egyéb felszerelésre és alkatrészre – írta a Jutarnji List zágrábi lap.

A nagy kérdés az, miért a Rafalt választották? A hadi előnyök mellett nagyon is komoly üzenete van annak, hogy Horvátország francia gépeket vásárol, hiszen egy ilyen tranzakció geostratégiai jelentősége sem csekély. Ez esetben Plenkovic azt is jelzi, szilárd szövetségre törekszik Párizzsal. Zágráb nyilván arra számít, hogy Emmanuel Macron áprilisban megnyeri a francia elnökválasztást és az Unión belüli befolyása nő majd Európában Angela Merkel távozása után. Márpedig a horvát miniszterelnöknek nagy szüksége van egy befolyásos európai pártfogóra, mert Horvátországban nyílt titok, hogy a 2024-es európai parlamenti választást követően uniós tisztségre pályázik. Zoran Milanovic államfő, aki egykor szociáldemokrata miniszterelnök volt, de államfőként a jobboldali populistákat is meghazudtoló kijelentéseket tesz, velősen megjegyezte, Plenkovic már azon tűnődik, miket pakoljon be a brüsszeli útra.

A horvát kormány tehát a délszláv háborúk óta a legjelentősebb hadi beszerzéssel egyúttal hosszú távú stratégiai partnert is választ a francia elnök személyében. Hogy ez nem mennyire nem véletlen, az is jelzi: vehettek volna amerikai F-16-os gépeket, vagy svéd Gripeneket, ezekre is volt ajánlat. Zágráb a háború óta fontos partnere volt az Egyesült Államoknak, többszáz millió dollár értékben kapott fegyvereket és felszereléseket Washingtontól, köztük páncélozott járműveket, illetve Kiowa Warrior és Black Hawk típusú helikoptereket, horvát szakembereket pedig az Egyesült Államokban képeztek ki. Az amerikaiak hírek szerint nehezményezték is a horvátok döntését a francia vadászgépek beszerzéséről.

Szerbiában dühösen vették tudomásuk a horvát haderő fejlesztését, így máris válaszlépést terveznek. Aleksandar Vucic szerb elnök a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) egyik ülésén kijelentette, „Szerbiának meg kell erősítenie hadseregét, hogy soha többé ne érje olyan megaláztatás, mint az 1990-es években és a 2000-es évek elején.” Vucic sejtelmesen azt mondta, hamarosan Szerbiába is érkezik valamiféle komoly hadfelszerelés, amelyhez hamarabb is jut hozzá, mint a horvátok a francia gépekhez, amelyeket 2024-ig szállítanak Zágrábba.

Hogy miről van szó, egyelőre rejtély, de vélhetően Oroszországtól vásárolják azt a „valamit”. Tény, mind Horvátország, mind Szerbia egyre több pénzt költ katonai felszerelésekre. Így a Global Firepower idei rangsorában, amelyet számos, a hadsereggel kapcsolatos tényező alapján állítanak össze, Horvátország a 2019-es 70. helyről a 62. helyre került, míg Szerbia pedig, amely 2019-ben még a 79. helyen állt, tavaly már a 60.-ra kúszott fel.  

Szombaton, egy illegális tüntetésen történt az incidens, az egyik riportertől egy időre még a mobiltelefonját is elvették a dühös demonstrálók.