;

mezőgazdaság;élelmiszer;kenyérár;

- Nagyon jól jár az állam a kenyér árának növekedésével

A szakértő szerint a mostani emelkedés csak a jéghegy csúcsa.

Nem áll meg a kenyér árának emelkedése a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese szerint.

Máhr András a Klubrádió Esti gyors című műsorában arról beszélt, a liszt árában 30-40 százalékos emelkedés várható, azaz ahol most 120-130 forint a liszt, ott a közeljövőben 170-180 forint lesz. Emellett néhány tényező fogja tovább srófolni az élelmiszerárakat az előttünk álló időszakban. Ezek közé sorolható a pandémia, a klímaváltozás, és a meglóduló fizetőképes kereslet. Úgy véli, mindez még csak a jéghegy csúcsa és ennél nagyobb emelkedésekre lehet számítani a jövőben, mivel a mezőgazdaságban nélkülözhetetlen anyagokért is többet kell fizetni.

Úgy véli, akár 20-30 százalék is lehet a növekmény mértéke. A kenyér árának emelkedése esetén nem a búza és a liszt árának emelkedése a legfőbb tényező, hanem az energiaár-emelés, a szállítási költségek emelkedése, a „bérköltségek drasztikus emelkedése”, valamint a forint „drasztikus leértékelése”, ami tovább emeli az energiaárakat, a szállítási költségek árát. A magyar infláció az európainál és a világgazdaságnál is gyorsabb, amiben a szakértő a gazdaságpolitikai tényezők közrejátszását látja.

Már lehet látni, hogy az árfolyam-leértékelődés gyorsabb mint a környező országokban, ami annak a következménye, hogy az állam túlköltötte magát.

„Tarthatatlan, hogy Európában itt van a legmagasabb áfakulcs. Az alapvető élelmiszerek áfája mindenhol alacsonyabb az átlagos kulcsnál, Magyarországon azonban néhány kivételtől eltekintve, a kenyéren is 27 százalék van. A kenyér áremelkedésen a legtöbbet a költségvetés keresi”

- fogalmazott Máhr András.

Az ipar, az építőipar, de a mezőgazdaság teljesítménye is lassult a III. negyedévben, főként a kormány költései fokozták a bővülést.