labdarúgás;Lionel Messi;Aranylabda;Robert Lewandowski;

- Lopás áldozata lett Lewandowski?

Háborog a fél világ, amiért Lionel Messi kapta az idei Aranylabdát, ahelyett, hogy Robert Lewandowski emelhette volna a magasba. Egy argentin lap elnézést kért a lengyeltől.

„Miért nem Pelének adták? Ő is jó volt!” „Ez konkrétan lopás!” „Hogyan lehet ekkorát tévedni?!”

A német és a lengyel sajtó nagy része értetlenül áll a tény előtt: Lionel Messi pályafutása során hetedszer hódította el a labdarúgás legjelentősebb egyéni elismerését, a France Football által 1956-ban életre hívott Aranylabdát. A semleges szurkolók is fanyalognak, tekintve hogy Lewandowski a Bayern Münchennel megnyerte Németországban a Bundesligát, a Szuperkupát, Európa legjobb góllövőjeként az Aranycipőt, a 2021-es naptári évben 64 találatig jutott, s mindemellett klubvilágbajnok is lett. A döntés kritizálói szerint kész röhej, hogy még ez sem volt neki elég. Az értetlenkedés mértékét mi sem példázza jobban, minthogy a La Nacion című argentin lap hovatovább elnézést kért Lewandowskitól: „Messi olyasmit tartott a kezében, ami nem az övé.” Mindezt egy olyan évben, amikor a Barcelona korábbi, a PSG jelenlegi támadója győzelemre vezette hazája válogatottját a Copa Américán, ott, ahol 1993 óta először tudott nyerni. Ráadásul a nagy ellenlábas Brazília otthonában. Hiába brillírozott a Copán, és lett a torna legjobb játékosa Messi, az egész éves teljesítményt nézve ez többet ér mint Lewandowski hónapok, sőt évek óta tartó elképesztő góltermelése?

Egyesek összeesküvés-hívők már tudni vélik, hogy ehhez is Cristiano Ronaldónak van köze. Ők azt hajtogatják, hogy a France Footballnál annyira rühellik a portugált, hogy az ő kiidegelése miatt adták Messinek a díjat. A lap főszerkesztőjének, Pascal Ferré-nek a friss szavait idézik: „Ronaldónak egyetlen ambíciója van, hogy több Aranylabdával vonuljon vissza, mint Messi. Ezt onnan tudom, hogy mondta nekem!” (Ronaldo reagálása a keretes írásunkban olvasható.)

Tehát Ronaldo miatt kapta Messi?

Aligha: noha a díjat valóban a lap alapította, de annak odaítéléséről a világ futballszakemberi szavaznak.

A német Kicker így ír az esetről: „Nem Robert Lewandowski volt egyértelműen a legjobb gólszerző, amikor a Bayern Münchenben és a lengyel válogatottban 54 meccsen 64 alkalommal volt eredményes? Nem lenne objektíve megérdemelt győztes? Persze, az lenne. De a világ minden tájáról 170 újságíró szavazott, és tiszteletben kell tartani, ha nagyobb súlyt adtak Messi Copa-győzelmének, mint Lewandowski Bundesliga-gólrekordjának.”

Messi túl van a zeniten. Nem szerzett annyi gólt, mint a lengyel. A PSG-be érkezve teljesítménye visszaesett. Egyre többször róják föl neki: ténfereg a pályán. Ehhez képes a számok, amelyekkel vitatkozni ugyebár bajos, továbbra is azt jelzik: a mérkőzések alakulására, a meccsek dinamikájára továbbra is akkora hatása van, mint senki másnak a labdarúgásban.

Talán szimplán ez döntött a javára.

Teljesítményük számokbanMessi - Statisztika 2021 - Lewandowski 49 Játszott meccs 45 40 Gól 54 9 Győzelmet érő gól 8 16 Gólpassz 8 103 Kaput talált lövés 98 12 Kihagyott ziccer 35 2525 Pontos passz 715 224 Sikeres csel 48 118 Helyzet kidolgozás 55 31 Szerelés 12 107 Labdaszerzés 98 27 Meccs legjobbja cím 13   
Ronaldo visszavágottCristiano Ronaldo, a Manchester United portugál klasszisa ekként reagált a France Football főszerkesztőjének szavaira: “Pascal Ferré hazudott! A nevemet arra használta, hogy népszerűsítse magát és azt a kiadványt, amelynek dolgozik. Elfogadhatatlan, hogy egy ilyen rangos díj odaítéléséért felelős ember ilyet tegyen, méghozzá olyasvalakivel szemben, aki mindig is tisztelte a France Footballt és az Aranylabdát. Ezúttal megint hazudott, amikor azt mondta, a karantén miatt hagyom ki a gálát. Ez nem igaz. Mindenesetre gratulálok a győzteseknek. Mindig a fair-play és az igazságosság híve voltam. A győzni akarásom sosem irányult senki ellen. Pályafutásom legnagyobb célja, hogy nemzeti és nemzetközi címeket nyerjek!

Hiába dobják meg kész vagyonnal a rendszerhű köztévé propagandistáit, azok egyre sápadtabb tekintettel beszélnek a magyar labdarúgás – a valóságban nem létező – fejlődéséről.