alkotmányozás;Fleck Zoltán;

- Márki-Zay közjogi stábjának vezetője már az első parlamenti ülésnapon félreállítaná Polt Pétert

Fleck Zoltán jogszociológus „gyors, minimalista, sebészi pontosságú beavatkozással” vinné véghez a folyamatot.

”Nagyon fontos, hogy nem azért kell semlegesíteni a Fidesz intézményeit, mert az eljövendő kormány kevesebb alkotmányos kontrollt akar a működése felett. Ellenkezőleg, növelni akarja az ellenőrzést: érdemi hatalmi korlátokat akar berakni a rendszerbe, amelyek azonban nem egy párt érdekeinek, hanem az alkotmányos elveknek a garanciái” - jelentette ki a 444.hu-nak adott interjújában Fleck Zoltán jogszociológus.

Márki-Zay Péter közjogi stábjának vezetője az alkotmányozással kapcsolatban kijelentette, ugyan végig kell gondolni, mit fog minderre reagálni a Fidesz, de nem lehet összekeverni a kiindulási problémával, hogy miért kell hozzányúlni a rendszerhez. El kell választani a beavatkozás elvi alapját a beavatkozás következményeitől. Van néhány elvi probléma, elméleti és filozófiai dilemma, amiben a munka során konszenzusra kell jutnunk, de nem ebben - tette hozzá. Kijelentette, az új parlamentnek csak azokhoz az eszközökhöz kell hozzányúlnia, amelyek az alkotmányos korlátok visszaállításához feltétlenül szükségesek, és úgy, hogy a jogállami elvek ne sérüljenek. Első lépésnek azt nevezte, meg kell egyezni, mi a pontos diagnózis, hogyan működik az autoriter rezsim, amit le kell bontani, hogy egy jogállami keretek között maradó, működőképes kormányzás léphessen a helyére. 

„Utána egészen pontosan meg kell mondanunk, hogy az alaptörvényben és a többi kétharmados törvényben melyek azok a szabályok, továbbá melyek azok az intézmények, amelyeket azért hozott létre a Fidesz, hogy a hatalmat akkor se veszítse el, ha a választásokat elveszíti. Ezeknek a kiiktatására olyan megoldásokat kell keresnünk, hogy közben a jogállami és az alkotmányos elvek ne sérüljenek. Ez lesz az alkotmányos átmenet intézményes forgatókönyve: mit csináljon az első nap a parlament, mihez kezdjen a parlamenti többség a legfőbb ügyésszel, a Költségvetési Tanáccsal, az Alkotmánybírósággal. Az összes olyan elemmel, amelyik lehetetlenné teszi a kormányzati működést. Erről szólnak majd az új parlament által elfogadandó »áprilisi törvények«. És ezután kell majd meghatározni, hogy milyen út vezessen egy új alkotmányhoz, és az nagyjából milyen legyen” - fogalmazott.

Arra a kérdésre, mely Polt Péter vagy az alkotmánybírók eltávolítását firtatta, azt felelte, hogy ezt „gyors, minimalista, sebészi pontosságú beavatkozással” kell végrehajtani. 

Fleck Zoltán a leendő új alkotmánnyal kapcsolatban kifejtette, szerepel egy olyan eshetőség is, miszerint megváltoztatni csak két választás után, két különböző parlament szavazataival lehessen a legfontosabb közjogi dokumentumot, de a népszavazásos módszer is szóba kerülhet. A szakértő szerint ugyanakkor mindenképpen stabilizálni kell az alkotmányt, hogy „ne történjen meg még egyszer az, ami 2011-ben, hogy sima kétharmaddal egyoldalúan meg lehetett változtatni”.

Kurtán-furcsán váltak meg az egyik fő vasutastól.