Kettős képet mutat a külső szemlélő számára a Cseh Köztársaság; a társadalom a többi kelet-közép-európai államhoz hasonlóan átélte az államszocializmust és küzd annak örökségével. Ott is jelentős probléma a korrupció, a társadalom elöregedése, a kivándorlás vagy a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek. A térség más országaihoz hasonlóan a cseh politikai aréna is kitermelt egy euroszkeptikus, illiberális politikai figurát Andrej Babis személyében, aki Orbán Viktorhoz vagy a szlovák Robert Ficohoz hasonlóan egy, az EU fősodrával szembeni régiós populista blokkot kívánt létrehozni. Ám Csehország a régió egyik legjobban teljesítő gazdasága – hangzott el az Új Egyenlőség legfrissebb podcastjában.
Csehországban október 8-9-én tartottak választásokat, amit a szavazatok 27,6 százalékát megszerző SPOLU (Együtt) szövetség nyerte, amely három jobboldali pártot tömörít. Az új kormányban ez a szövetség egészül ki a Kalózpárt és a polgármesterek kettősével. A regnáló Andrej Babiš vezette euroszkeptikus, populista ANO 27,1 százalékkal a második helyen végzett. Így a köztársasági elnök november 26-án Petr Fiala politológus professzort, a Babiš-ellenes ellenzéki koalíció legerősebb pártjának, a mérsékelt jobboldali polgári demokratáknak (ODS) a jelöltjét nevezi majd ki Csehoroszág új miniszterelnökének.
– Babis veresége mérföldkő a rendszerváltást követő cseh történelemben. Az ellene szerveződő ötpárti ellenzéki koalíció missziója a „cseh posztkommunizmus leváltása volt”. Mindez a Babis vezette ANO-val szembeni fellépés mellett az olyan pártok háttérbe szorítását is jelentette, akik kívülről vagy koalícióban segítették a kormányzást – mondja Bőtös Botond újságíró, a téma egyik hazai szakértője.
A Fiala vezette ellenzéki tömörülés célja, hogy újrahangolja a cseh külpolitikát. Prága Bécs és Berlin felé kíván közeledni, kiegészítve a V4-gyel való szoros partneri viszonyt. Erősebb hangsúlyt szeretnének helyezni az ország euroatlanti kapcsolataira, elsősorban az EU- és NATO-tagság keretében. Az ötpárti koalíció elődjével szemben határozottabb fellépést hirdet, illetve növekvő aggodalommal figyeli az orosz előretörést Kelet-Európában. A cseh-magyar kapcsolatban jelentős változás várható, mivel az előző kormányzat baráti hangvételét felválthatja az új koalíció Orbán-kritikus álláspontja. Fiala 2019-ben az ODS-ben is megvívta a küzdelmet pártjának az ifjabb Václav Klaus vezette belső ellenzékével, akik a pártot a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) és a magyar Fidesz politikai platformjához akarták közelíteni. A csörte végül Klaus kizárásával végződött. A belpolitikában jó eséllyel napirenden lesz a nyugdíjreform, az államháztartási hiány csökkentése és a lakhatási válság rendezése dinamikus állami bérlakásépítéssel. Az euró bevezetését az öt pártból négy támogatná.