Karácsony Gergely;városháza;vizsgálóbizottság;

- Vizsgálóbizottság tehet pontot a Városháza állítólagos eladása körül zajló viták végére

A szokásos abszurd színházzal indult a Fővárosi Közgyűlés mai ülése. Az ellenzéki többségű testület megszavazta a Fidesz-frakció javaslatát a Városháza-gate kapcsán felállítandó vizsgálóbizottságról.

A prológot ezúttal Karácsony Gergely főpolgármester mondta el. Felidézte Orbán Viktor önkormányzati választás utáni szavait, miszerint a kormány elfogadja a választópolgárok döntését, így mindazon együttműködéseket fenntartja, amely az előző Tarlós István vezette fővárossal megvolt. Máskor azt is mondta, hogy ne azt nézzük, amit mond, hanem amit tesz. Ha ennek megfelelően cselekszünk, akkor azt látjuk, hogy az elmúlt évben jogszabályok sora született, amely a választások után kijelentéssel ellentétes tartalmaz. Mindezek következményeként a fővárosi önkormányzat ma már nettó befizetője a költségvetésnek. 2018-ban a főváros-állam egyenlege még 17 milliárdos pluszban volt, az idén már 18 milliárdos mínuszba fordult. 

Ezt követően ismét elmondta, hogy Városháza elkótyavetyéléséről szóló kormánypárti médiahadjárat nyilvánvaló hazugság. Volt ugyan egy hasznosítási terv az épületre, amelyben szerepelt ugyan egy javaslat az épület eladásáról, de a főpolgármesteri kabinet ezt nem támogatta. Helyette az ingatlan fejlesztéséről döntöttek. Ennek részeként zajlik az egykori Merlin Színház felújítása, a Budapest Galéria elhelyezése, illetve kiírták a Városháza park megújítására vonatkozó ötletpályázatot. Végezetül felhívta a figyelmet a NER-rel ezer szállal összefonódó orosz Rahimkulov-család fővárosi ténykedésére, akik láthatóan mindenáron szeretnék megvenni a Városháza ingatlanát és ezért mindenféle tárgyalásokat szerveznek, miközben az épület nem eladó. A főváros valamennyi ingatlanügye transzparens, a szerződések nyilvánosak. Karácsony szerint jól látható, hogy orosz politikai érdekek mentén próbálnak beavatkozni a magyar belpolitikába, de ő egészen jól járt, még nem akarták megmérgezni. Majd felhívta a figyelmet, hogy az Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc beszélgetéseiből kiváló hanganyagot lehetne összevágni. 

Riogathat minket az orosz titkosszolgálattal és kicsi űrlényekkel is, de már senki nem hisz Karácsony Gergelynek – tromfolt Láng Zsolt, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője, aki szerint nem a Fidesz ment fel az orosz oligarcha lakására tárgyalni a Városháza eladásáról, hanem Karácsony volt főnöke, Bajnai Gordon. Közölte, hogy a vagyonkezelő vezetőjét, Barts J. Balázst ki kellett volna rúgni, végezetül pedig felolvasta a bűnszervezet definícióját.

Ezt követte a „felterjesztési jog gyakorlására azon kellemetlen kérdésekben, amelyeknél a polgármesterek még várnak arra, hogy a Fidesz-központ megmondja a jó válaszokat” című előterjesztés vitája. A cím félreérthetetlen utalás Kovács Péter XVI. kerületi polgármester Fidesz-kongresszuson elmondott szavaira, miszerint bizonyos kellemetlen kérdésekre majd a pártközpontből kapják meg a jó válaszokat. Az előterjesztésben 10 olyan kormányzati intézkedést soroltak fel: a szolidaritási adó 10 milliárdról 35,4 milliárdra emelését, az iparűzési adó idei és jövő évi megfelezését, a gépjárműadó elvonását, a fővárosi közösségi közlekedés idei 12 milliárdos normatívájának, illetve a szemétszállítási díj 5 milliárdjának visszatartását, a közművezeték adó 4,5-szeresére emelését, ami a fővárosi vízműveknek 2 milliárdos elvonást jelent, a településrendezési hatáskörök magánberuházókat helyzetbe hozó átrendezését, a helyreállítási alap felosztásának fővárosra nézve hátrányos módját, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának befagyasztott működését, valamint a Diákváros területének átadását egy kínai magánegyetemi beruházásra.

 

Az előterjesztés vitája súlyos kimenetelű, ám igen nehezen követhető számháborúba ment át, ahol egymásnak teljesen ellentmondó számok hangzottak el a Lánchíd felújításáról, a rendelkezésre álló beruházási hitelkeretről, az iparűzési adó idei összegéről. A fideszes képviselők nem is értették a 12 milliárdos közlekedési normatíva feletti „lamentálást”, hiszen más magyar városok se kapnak ilyet. Soproni Tamás a tőle megszokott sziporkák nélkül megkérdezte, hogy jár-e azokban a városokban metró? Az önmagát kültelkiként aposztrofáló Kovács Péter XVI. kerületi polgármester felidézte a Fidesz-kongresszuson elhangzottakat, miszerint Karácsony Gergely „egy báb, akit jobbra-balra tudnak rángatni, vezetőnek teljesen alkalmatlan háttérember”. Az őszinte ember azzal folytatta, hogy a miniszterelnök most is ugyanúgy áll Budapesthez, mint Tarlós idején. Az elvonások hangoztatása csupán marketingfogás.

Az előterjesztést a fideszes képviselők kivételével megszavazta a Fővárosi Közgyűlés.  

Városháza-gate: megszavazták a vizsgálóbizottság felállítását

Politikatörténete írunk ma. Vizsgálóbizottságot állítunk fel egy nem létező ügy kivizsgálására, miközben az előző két ciklusban létező ügyek kivizsgálására sem hoztak létre ilyen testületet. Tarlós István idején nem vizsgálták a 12 milliárdos veszteséget okozó elektronikus jegyrendszer projektet, a hármas metró kocsijainak felújítását, a patkányirtásról szóló tendert, holott bíróság mondta ki, hogy a győztes referenciái hamisak voltak – mutatott rá a helyzet abszurditására Karácsony Gergely főpolgármester, Láng Zsolt Fidesz-frakcióvezető által benyújtott előterjesztés vitájában. 

Mint ismeretes a Városháza el(nem)adásáról az Index kezdett el információkat csepegtetni, majd később az álarcos informátor Anonymus erősen összevágott felvételeit is közölték, amelyben a Városháza épületének eladása mellett más ingatlanügyekről, illetve a fővárosban működő jutalékrendszerről és üzletet szimatoló cápákról is szó esett. Láng Zsolt javaslatában a Városháza épületének hasznosításáról szóló tanulmány létrejöttét, az azzal kapcsolatos döntéseket, valamint a sajtóban megjelent hangfelvételekkel kapcsolatos kérdések tisztázását vizsgálták volna. Ezt némiképpen átírta Karácsony Gergely által jegyzett módosító javaslat. Ennek értelmében a bizottság a tanulmány létrejötte mellett azt vizsgálná, hogy kapott-e megbízást a fővárosi vagyonkezelő a Városháza épületének eladására, találkozott-e Berki Zsolt a jelenlegi vagy az előző városvezetés bármely tagjával, s ha igen, mi lett a találkozó eredménye, milyen viszony fűzi Gansperger Gyulát a Fideszhez, a hangfelvételek készítésének, összevágásának és nyilvánosságra hozatalának módja milyen egyezést mutat az orosz típusú dezinformációs kampányokkal, illetve mindez összefüggésbe hozható-e a jövő évi választási kampánnyal. 

A főpolgármester a szavazás előtt hangsúlyozta, hogy a bizottság vezetését eredetileg Láng Zsoltra bízta volna, de végül Kovács Péter XVI. kerületi polgármester kapja meg a feladatot. A bizottságban azért benne lesz Láng Zsolt, ahogy a szintén fideszes Bagdy Gábor is. Rajtuk kívül Soproni Tamás VI. kerületi, Horváth Csaba zuglói, Szaniszló Sándor XVIII. kerületi és Váradiné Naszályi Mária I. kerületi polgármesterek vesznek részt a munkában. A bizottságnak a decemberi közgyűlésre kellene elkészíteni a jelentését. 

Láng Zsolt szerint ez a módosító „félelmet mutat, álszent és hamis”, végtelenül cinikusan átveri a közvéleményt”. Azt ígérte, hogy a vizsgálat túlmegy majd a fentebb említett pontokon, különös tekintettel Bajnai Gordon volt miniszter cápákról és a jutalékrendszerről tett kijelentésére. Másrészt Karácsonynak címezve azt mondta „ön lassan Bástya elvtárssá alakul”, hiszen csak akkor készülhet el a jelentés decemberre, ha már készen van. Az előterjesztést, illetve a módosítót végül egyhangúlag megszavazta a közgyűlés.

A gyerekek a fideszes politikus irodájánál adhatják le a Télapónak szánt leveleiket.