Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;Joe Biden;feszültség;

- Fokozódó háborús veszély a Krím félszigeten

Moszkvát idegesíti, hogy Ukrajna modern nyugati fegyvereket kap, Kijev viszont újabb inváziótól tart, miután 92 ezer orosz katonát vontak össze határainál.

A Kreml növekvő aggodalommal figyeli, hogy Ukrajna megerősíti hadseregét és az utóbbi időben modern nyugati fegyvereket is kap. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint Kijev ezzel Moszkvát akarja provokálni. Az ukrán elnök egyik vezető katonai tanácsadója viszont arra panaszkodott az amerikai Military Times honlapnak, hogy Oroszország 92 ezer katonát, sok harckocsit és rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát vont össze a határ mentén, Az amerikai hírszerzést különösen aggasztja az 1. gárda harckocsizó hadsereg alegységeinek jelenléte, mert ezek a legütőképesebb orosz szárazföldi alakulatok. A műholdas fotók alapján a csapatfelvonulás szeptember óta tart – Peszkov szerint azonban mindez csak hisztéria és ők nem készülnek támadásra.

Az ugyancsak a Military Timesnak nyilatkozó Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés parancsnoka szerint ugyanakkor a jelek arra utalnak, hogy Oroszország januárban vagy februárban több irányból is támadást indíthat Ukrajna ellen, többek között Mariupol és Odessza térségében. Az ukrán hadsereg hétfőn Kijev környékén kezdett hadgyakorlatot ejtőernyősök és páncélosok bevonásával.

Ukrajna valóban nagyszabású haderőfejlesztésbe kezdett. Az ország keleti részén zajló konfliktusban hétfőn első ízben vetettek be Javelin típusú amerikai harckocsi-elhárító rakétát éles célpont ellen. A fegyver szakértők szerint hatékony lehet a T-80-as orosz harckocsikkal szemben. Az ukrán csapatok amerikai aknavetőket és török gyártmányú drónokat is kaptak. Utóbbiakat Azerbajdzsán sikerrel alkalmazta a legutóbbi háborúban a hagyományos orosz fegyverzettel harcoló örmény hadsereg ellen. Az Egyesült Államok orosz források szerint már katonai tanácsadókat is küldött és további fegyverek szállítását is fontolóra vette. Vállról indítható légelhárító rakétákról és orosz gyártmányú, eredetileg az afgán hadsereg számára vásárolt Mi-17-es harci helikopterekről van szó, a lépésnek azonban ellenzői is vannak, akik szerint nem célszerű provokálni a magát amúgy is fenyegetve érző Oroszországot.

Az amerikai és az ukrán katonai vezetés gyakorlatilag napi kapcsolatban van és az Egyesült Államok intenzív konzultációkat folytat a NATO-beli szövetségesekkel is, elsősorban a balti államokkal, Lengyelországgal és az Egyesült Királysággal.   

Vádat emeltek a gázoló ellenÖtrendbeli szándékos emberölés és más bűncselekmények miatt vádat emeltek Darrell Brooks ellen, aki Milwakuee egyik elővárosában vasárnap autójával a karácsonyi felvonulás résztvevői közé hajtott. A 39 éves férfi ellen 1999 óta tízszer emeltek vádat erőszakos bűncselekmények miatt. Legutóbb november 2-án vették őrizetbe, mert megpróbálta elütni gyermeke anyját, azonban érthetetlenül alacsony, ezer dolláros óvadék ellenében szabadlábon maradhatott.
Joe Biden duplázásra készülA Fehér Ház szóvivője, Jen Psaki megerősítette, hogy Joe Biden 2024-ben is indulni szándékozik az választáson. A 79 éves elnök népszerűsége a felmérések átlagában jelenleg 43 százalék alatt van, ezért és kora miatt az elmúlt hetekben felerősödtek a jövőjével kapcsolatos találgatások. Megfigyelők szerint már csak azért is muszáj volt igennel válaszolni a kérdésre, mert különben az elnök már első mandátumának első éve után „béna kacsává” változott volna. 

Meglehetősen kaotikus beszédet mondott Boris Johnson a CBI brit iparkamara éves konferenciáján, Birmingham-ben.