Leleplezték a Satoshi Nakamotót, a Bitcoin virtuális pénz alkotóját ábrázoló festményt kedd délelőtt a Milton Friedman Egyetem aulájában. A Párizsban élő festő, a magyar származású Anton Molnár Netuddki című alkotását az intézmény rektora, Dr. Perényi János méltatta, kitérve arra, hogy szeptemberben az egyetemtől nem messze, az óbudai Graphisoft Parkban szintén bemutattak egy szobrot a Bitcoin alkotójáról. Perényi azt is elmondta, az egyetem azért ideális helyszín, mivel a névadó, Nobel-emlékdíjas közgazdász már a kilencvenes években arról beszélt, hogy egyszer létrejön az elektronikus fizetőeszköz is.
– A művészet, a technológia és a tudomány mindig összefüggött – tette hozzá a rektor, példának hozva fel a kémiai ipar fejlődését, melynek köszönhetően a XIX. században az impresszionista alkotók új színekkel tudtak festeni. Perényi János szerint a művészet mindig képes megújulni. – Vannak művészettörténészek, akik szerint a posztmodern korban már semmi új nincsen. Azt hiszem, a digitális művészet erre rácáfol, hiszen az alkotói fantázia mindig megtalálja az eszközeit – zárta beszédét.
– Satoshi Nakamoto 2009-ben átírta a jövőt legalább száz évre – mondta a bemutatón Vidákovics Attila, a Dlabs szoftverfejlesztő cég alapítója, aki szerint a digitális fizetőeszközök idővel mindannyiunk életére hatással lesznek. Az eseményre Anton Molnár is bejelentkezett online. – Ez a mostani festmény és annak digitális, NFT-változata úgy jött létre, hogy Vidákovics Attila és kollégái megkerestek engem, hogy készítenék-e egy képet az alkotóról – mondta a művész, aki szerint Nakamoto hasonlatos a brit graffitiművész Banksy-hez, akinek kilétét szintén nem ismerni. Anton Molnár a Népszava kérdésére, miszerint hogyan hat a digitalizáció a kortárs festészetre azt válaszolta, hogy mivel a digitális képek már az életünk részévé váltak, azok nagyban befolyásolják a művészek látásmódját.
A festmény a bemutatót követően körútra indult, hirdetve a blokklánc technológiák térnyerését, a kortárs művészetek értékteremtését és a globális pénzügyi forradalom jelenlétét. Az eredeti, fizikai műalkotás leleplezése előtt megkezdődött a mű digitális változatának nemzetközi aukciója, amelyre 2022. január 3-ig bárki licitálhat az OpenSea.io oldalon.