forintárfolyam;

- Lázgörbe

A magyar gazdaság beteg, ezt mutatja a lázgörbéje, az euró-forint árfolyam. Az elmúlt hetekben már kacérkodott az euró a történelmi csúccsal, hétfőn - hacsak egy pillanatra is – megvolt az új rekord. Egy euróért 370,22 forintot kellett fizetni, soha nem volt még ilyen drága az euró, vagy megfordítva, soha nem ért még ilyen keveset a forint. Ezt szokták az elemzők mélypontnak hívni. A forint tartósan leértékelődő pályán van, igazából törvényszerű, hogy újabb és újabb rekordok születnek.

Az árfolyam, a gyenge forint csak egy tünet - és persze mint a láz, ez is okozhat problémákat, például növeli az inflációt. De a gazdaság más betegségeket is produkál: romlik a külső és belső egyensúly, egekben az államháztartás hiánya, az államadósság, romlik a külkereskedelmi és fizetési mérleg, nyakunkon a 10 éve nem látott infláció. Ez a lehető legrosszabb mix: láttunk már ilyet 1994-ben – jött a Bokros-csomag, 2007-ben – jött a nemzetközi pénzügyi válság és az utána évekig tartó bukdácsolás. Orbán és pénzügyminisztere a szocialista elődök legrosszabb tanítványai lehetnek.

Valamint nagyon elrontott a Magyar Nemzeti Bank és tegyük hozzá, Varga Mihály pénzügyminiszter is. A jegybank nem a múlt héten hibázott, amikor nem emelte elég gyorsan a kamatot, nem is szeptemberben, amikor lassított a kamatemelések ütemén, hanem valamikor 2017-ben, amikor kitalálta a „magas nyomású gazdasági növekedést” – ami azt jelentette, hogy a jegybank ultra laza kamatokkal, a kormány meg óriási költekezéssel fűti a gazdaságot. Lehet, hogy bejött volna a kísérlet, ha minden jól alakul és a választásokig nem robban fel a magas nyomású gazdaság. De jött a Covid-19 és tönkre vágta a hagymázas gazdaságpolitikát. Mindig jön valami. Ennek ára most a magas, hét százalékos infláció, a gyenge forint, a magas hiányok, a rekord közeli államadósság.

Ha valamiért bukni fog Orbán, akkor az okok között ott lesz a magas infláció, amely minden embert sújt – a szegényeket pedig többszörösen. Mert nincs remény az infláció megfékezésre a következő bő egy évben, ellenben a kormány az ezer milliárdos osztogatásokkal csak ront a helyzeten. Ezt az inflációt ő csinálta, csinálja.

Helyzet van. Mind a kormánynak, mind a jegybanknak lépnie kellene a gazdasági folyamatok stabilizálása érdekében. A kormánynak le kellene mondania a Medgyessy-kormány óta nem látott balos osztogatásról – és a közpénzek felelőtlen felhasználásáról –, a jegybanknak pedig addig emelni a kamatokat, amíg el nem hiszik a cégek és az egyszerű emberek, hogy képes végett vetni az áremelkedésnek. Ma nem hiteles sem a kormány , amely gyakorlatilag a szeptemberben felvett devizahitel osztogatja, sem a jegybank. Matolcsy György írta a minap: most azonnal kell lépnie a kormánynak, hogy ne legyen szükség durvább beavatkozásra a választások után. Sok választás nincs – akárki ki is lesz a miniszterelnök 2022 májusában, annak a költségvetés és a gazdaság rendbetételével kell kezdenie. De addig még fél év van hátra és sokaknak fájni fog.