Az elmúlt évtizedekben sűrűn rángatták a hazai cégszámot a jogszabályváltozások és a gazdasági kilengések - írja az Opten. A tíz évvel ezelőtti, meredek növekedés a fokozódó jogi szigor nyomán 4-5 éve csökkenésbe fordult. A koronavírus első hullámával betiltott kényszertörlések ismét emelkedést hoztak. Az életjeleket nem mutató, az ügyvitellel elmaradó társaságok - akár felszámolásba forduló - bezárása mostanáig szünetelt. Az eljárások újbóli engedélyezése komoly törlési hullámot hozhat - véli Pertics Richárd, a céginformációs szolgáltató szakértője. Ezek jelentős része tényleges megszüntetéssel zárulhat. A cégbíróság októberben 2472 törlést tett közzé. Bár ez 4-5 éves távlatban még alacsony szint, egyszersmind egy éves csúcs és további növekedés várható. Ennél egyelőre még több, 2579 céget alapítottak. Utóbbi érték ugyan némiképp elmarad az elmúlt hónapok átlagától, 2-3 évre visszatekintve már erős. A cégszámemelkedés hamarosan ezzel együtt is csökkenésbe fordulhat. Kényszertörlésekből 4289 indult, ami mintegy 5 éves csúcs és a Covid előtti értékek többszöröse. Utoljára 2014 táján láttak néhány hónapig hasonlót, ami ez év végén várhatóan megdől. Bár a törlési csúcs jövő év január-februárban várható, az újabb kényszervállalkozási hullám hosszabb távon is a törlések szaporodásával fenyeget.
A folyamatban a leginkább az építőipar, a kereskedelem, valamint az ügyviteli és szolgáltatást támogató tevékenység érintett. Egy hónap alatt e cégek több mint egy százaléka szűnt meg. A vendéglátást a folyamat kissé kevéssé érinti.
Októberben csupán 343 felszámolást tettek közzé, ami alulmúlja az elmúlt évek havi értékeit. A korábbinál tömegesebb fizetési probléma tehát nem sújtja a hazai cégeket. Az 1093 - önkéntes, szabályos megszüntetést jelentő - végelszámolás ugyanakkor viszonylag magas érték - jegyzi meg az Opten.