Matolcsy György;Dél-Korea;

- Matolcsy ázsiai kistigriseket ölelne az ország keblére, ami szerinte a jövőbe lépésünk záloga

A jegybankelnök szerint Szingapúr és Dél-Korea tűnik a legígéretesebbnek ahhoz, hogy mintául szolgáljanak az ország fejlődéséhez.

„Évszázadunkban elkezdődött Eurázsia gazdasági integrációja, ezen belül Németország és a V4-ek, valamint Kelet-Ázsia stratégiai, gazdasági szövetségének felépítése. A méretek, fejlettségi szintek, gazdasági szerkezetek és eddigi kapcsolatok alapján a V4-ek számára az ázsiai kistigrisekkel felépíthető kapcsolatok különleges stratégiai előnyöket ígérnek. Itt országpárok kiépítésére van lehetőség a két térség államai között. Kína és Japán esetében a dimenziókülönbségek miatt a kínai vagy japán megavárosok és a V4 gazdasági régiók között épülhetnek fel stratégiai hálók, az államok politikai szövetségei mellett“ - írja friss írásában a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, mely a Magyar Nemzet Online felületén jelent meg hétfőn. 

Matolcsy György szerint a négy ázsiai kistigris közül Magyarország számára Dél-Korea és Szingapúr tűnik a legígéretesebb párnak. Míg a siker társadalmi receptje szempontjából Szingapúr ígér átvehető mintákat, addig Dél-Korea a technológiai beruházások, a K+F, a kulturális, oktatási és turisztikai együttműködés terén lehet stratégiai partner - magyarázta.

Hozzátette, „egy magyar–dél-koreai eurázsiai országpár (Hunkor) Dél-Korea számára földrajzi és gazdasági belépési pontot kínál az Európai Unióba, míg Magyarország számára a jövőbe lépés stratégiai szövetségese lehet Dél-Korea. Egyiknek a tér, másiknak az idő lehet fontosabb, ám a kettő együtt kínál közös helyet Eurázsia jövőjében“.

Meglátása szerint a két országnak azonosak a társadalmi értékei, továbbá a magyar és a dél-koreai nemzeti lobogó is jól kiegészíti egymást. Matolcsy György szerint Dél-Korea sikereinek sok forrása megnyitható Magyarországon, azonban vannak területek, ahol más megoldást érdemes választanunk. Ugyanis szerinte az ország szédületes fejlődése az ellentétekre épül, ám Magyarország esetében a fenntartható fejlődés azt igényli, hogy összhang legyen a növekedés és az egyensúly között.    

„Náluk a társadalomban, a demográfiában és a családokban jelentős az egyensúlytalanság, nálunk a pénzügyekben, a közszolgáltatások terén és a régiók között. Ezekben a két ország jól kiegészíti egymást, ezért e területekre is érdemes kiterjeszteni az együttműködést“

- zárja sorait az MNB elnöke.

A délelőtti kereskedésben eddig nem látott szintre, 370,23 forintra emelkedett az euró ára.