Hétfőtől 20 napig tartó kijárási korlátozásokat vezetnek be egész Ausztriában, februártól pedig kötelezővé teszik a koronavírus elleni oltást. Az országban csak az élelmiszerboltokat, a patikákat, a benzinkutakat és az autószervízeket lehet felkeresni. December 13-án nyithatnak először a boltok, így lehetőség nyílik a karácsonyi ajándékok megvételére. Az oltatlanok esetében a lockdown várhatóan nem ér véget 20 nap után. A döntést Alexander Schallenberg kancellár jelentette be péntek délelőtti sajtóértekezleten a tiroli Achsenseeben, ahová az egészségügyi miniszter társaságában csütörtök este utazott az osztrák tartományi vezetők konferenciájára. Az éjszaka folyamán született határozatokat egyöntetűen hozták meg. Így arról is összhangban döntöttek, hogy az iskolák, óvodák továbbra is nyitva tartanak, de azok a szülők, akik meg tudják oldani, otthon tarthatják gyermekeiket.
Jövő év februárjától kötelező lesz a Covid elleni oltás, jelentette ki a kancellár, aki szerint túl sokáig reménykedtek az ország vezetői a meggyőzés erejében. „Válsághelyzet van“ - hangoztatta a kereszténydemokrata ÖVP-hez tartozó Schallenberg, aki szerint elszánt politikai erők bíztatták az embereket arra, ne oltassák be magukat. Szerinte ez a propaganda csak emberi szenvedést és a kórházi intenzív osztályok túlterhelését idézte elő. Fontosnak tartotta hangoztatni, hogy az ország elegendő oltóanyaggal rendelkezik. Jelezte, hogy a pénzügyminisztérium szakemberei hakladéktalanul nekilátnak a lezártságból adódó üzleti veszteségek ellensúlyozását célzó gazdasági segélyintézkedések kidolgozásához.
Azt már Wolfgang Mückstein zöldpárti egészségügyi miniszter fejtette ki, hogy Ausztriát teljes erejével elérte a fertőzés negyedik hulláma, csütörtökön 15 809 új fertőzöttet regisztráltak, több, mint ötszázan intenzív osztályra kerültek, a halottak száma 55 fő volt. Közölte, hogy a második oltás védőereje a beadást követő 5-6. hónap után csökken, ezért van szükség a 3. oltásra, amelyet már a 4. hónaptól felvehetik az osztrákok. Mückstein is nehéz döntésnek nevezte a bezárkózás elrendelését, de mint mondta, örül annak, hogy erről a konferencia résztvevői teljes egyetértésben határoztak. A mostani oltások hatása csak hetek múlva érződik, a vakcinák tömeges beadása azt a célt szolgálja, hogy Ausztria véget vessen a fertőzéshullám-bezárkózás ördögi körének, s megállítsa az ötödik hullámot. Szavaiból kiderült, hogy az összefogásba a városok is bekapcsolódtak, támogatja a kormány intézkedéseit a legnagyobb ellenzéki párt, a szociáldemokrata SPÖ is.
Bécs jobban áll, mint a nyugat-ausztriai tartományok, vagy a fertőzés által leginkább sújtott Felső-Ausztria és Salzburg, de szolidáris a nehéz helyzetben lévőkkel - jelentette ki Michael Ludwig, a főváros polgármestere, aki jelezte, a bécsi kórházak készek beteget átvenni a túlterhelt nyugat-ausztriai kórházak intenzív osztályaitól.
Kérdésekre válaszolva Alexander Schallenberg hangoztatta, bár Ausztria az első ország az Európai Unióban, amely kötelezővé teszi a védőoltást, de az ország már élt ezzel a lehetőséggel a kanyaró elleni oltás esetében. Elszántságot mutatott a várható oltásellenes megmozdulásokkal kapcsolatosan, s hangoztatta, hogy alkotmányjogilag megalapozott döntésről van szó.
A ki- és beutazásokat illetően a politikusok egyelőre nem nyilatkoztak, a korábbi lockdownok esetében a kellő védettséggel rendelkező ingázók, hivatalos utazók felmentést kaptak.