média;hír;

- Hírszentség

A mostani progresszív liberálisok úgy gondolják, fel kell világosítani, öntudatra kell ébreszteni az embereket. A sajtó feladatának a liberális politikai program képviseletét tartják, nem pedig a hiteles tájékoztatást, a vélemények sokszínűségének megőrzését. A konzervatív médiapiaci szereplők feladatává vált, hogy tájékoztassanak, érvényesítsék a hír szentségét. Az új liberális médiumok ugyanis kiléptek a korábbi keretek közül, egyértelmű szerepet vállalnak a politikai, ideológiai küzdelmekben.

Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Mathias Corvinus Collegium minapi konferenciáján állt bele kormányzati gerelyként az ellenzéki sajtóba, s úgyis mint a kollégium alapítványának elnöke festett lesújtó képet a nem kormánypárti médiumokról. A fentiekből az is kiderült, hogy az államtitkár elnök elégedett a kormánypárti média szereplőivel, ami vagy azt jelenti, hogy Orbán nem nézi-olvassa-hallgatja a hatalomközeli sajtótermékeket, vagy etikai szempontból meglehetősen laza az ingerküszöbe, vagy – hogy is mondjam finoman – nem fejtette ki az igazság minden részletét. Az állami média és a KESMA sajtókisgömböc árnyékában az ellenzéki sajtónak felhánytorgatni a hiteles tájékoztatás és a hír szentségének hiányát legalábbis arcpirító, s erre szemrebbenés nélkül csak helyettes államtitkártól fölfelé képes az ember.

Nagyjából az államtitkár előadása idején ismerte el a Kossuth Rádió, hogy hazudott Dobrev Klárával kapcsolatban, amikor a 2006-os utcai zavargásokkal kapcsolatba hozta, s hogy ez nem egyszeri botlás a média kormánypárti oldalán, egzaktul megmutatják az elmúlt évek elveszített sajtóhelyreigazítási perei: az idei évet nem számítva 2017 óta hét híján 300 pert veszített el jogerősen a Fideszhez hű sajtó, tavaly éppenséggel 57-et. Az MCC-elnök által ekézett teljes ellenzéki sajtó hetet – csak viszonyításképpen, az Origó egymaga 20-at, a Pesti Srácok 15-öt. Persze szigorúan keretek között.