A kormány továbbra sem fizette ki a közösségi közlekedésre adott költségvetési törvényben is szereplő 12 milliárdos hozzájárulást, ami súlyos pénzügyi helyzetbe hozza a megcsappanó jegyárbevételek miatt egyébként is szűkös büdzséből gazdálkodó BKV-t. A cégnek ezért hitelt kell felvennie működőképessége fenntartására, bár azzal a főváros nem is számol, hogy ez a pénz egyáltalán nem érkezik meg – mondta délelőtti sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely főpolgármester, aki ma levélben követelte ennek az állami támogatásnak a kifizetését. Bár ez az összeg – hangsúlyozta a városvezető –, csupán szerény kiegészítése a főváros közösségi közlekedés költségvetésének. Az általános külföldi gyakorlattal ellentétben, ahol a költségeket egyenlő arányban viseli a lakosság, a kormány és a város, Budapest esetében a jegyárbevételek feletti részt 9 az 1-hez arányban állja a fővárosi önkormányzat és a Fidesz-kormány. De még ezt a csekély összeget sem képesek elutalni – tette hozzá Karácsony, aki szerint mi sem bizonyítja ennél jobban azt, hogy az Orbán-kormány nem tartja magát a választás után tett ígéretéhez, miszerint az ellenzéki városvezetés ugyanazon elbánásban részesül, mint Tarlós idején. A különbségtételt bizonyítja sok más mellett az iparűzési adó elvonásának jövő évi fenntartása, a szolidaritási adó jelentős emelése.
A sajtótájékoztatón természetesen szóba került a Városháza el nem adásának ügye. Karácsony Gergely ismét elmondta, hogy a főpolgármesteri hivatal belvárosi épületének értékesítése nem szerepel sem a rövid, sem a hosszútávú fővárosi önkormányzati tervekben. A tavaly novemberi döntés az épület üres, jelenleg nem használt területeinek hasznosítási lehetőségeinek feltérképezésére vonatkozott. Bár Karácsony jónak tartja azt a korábbi elképzelést, miszerint új épületszárnyat építenének a meglévő épület mellé, amely a jelenleginél sokkal gazdaságosabban működtethető és jobban tükrözi a modern városvezetői gondolkodást a nyitott Budapestről, ez legfeljebb 15 éves időtávlatban valósulhat meg. Addig is fontos a kihasználatlan terület hasznosítása a bevételek növelése érdekében. Az új épület megépítése után sem adnák el a jelenlegi Városháza épületét, csupán bérbeadásról lehet szó – szögezte le az ellenzéki politikus.
A korábban kiszivárogtatott - a Népszava által is ismertetett – hangfelvétellel kapcsolatban elmondta, hogy jelentést kért Barts J. Balázstól, a fővárosi vagyonkezelő vezérigazgatójától, aki ezt el is készítette. A cég igazgatóságának értékelésére figyelemmel Karácsony írásbeli figyelmeztetést adott Barts-nak. Karácsony szerint a hangfelvételen Bartsot „csőbe húzták”, olyan kijelentéseket tett, amelyek félreérthetőek voltak és nem voltak összhangban a városvezetői szándékokkal és döntésekkel, de a vezérigazgatót semmiféle korrupciós vád nem érte, ahogy kinevezése óta soha. A bizalom megingott, de nem fogyott el – tette hozzá a főpolgármester, aki szerint egy kezén meg tudja számolni, hogy hányan képesek elvégezni ezt a feladatot, de egy ujja is elég azok számbavételére, akik ezt a közszféra fizetéséért is megtennék. Mint mondta Bartsot még Tarlós István nevezte ki 2014-ben, de azóta sem érkezett panasz a munkájára. Az viszont kétségtelen, hogy ezután érzékenyebben kell kezelnie a piaci konzultációkat és sokkal jobban oda kell figyelnie a kommunikációjára.
Karácsony újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a vagyonértékesítési és hasznosítási pályázatokat tudatosan a választott önkormányzattól elkülönítve intézik. Az értékesítési licitek anonimak, így nem lehet tudni, hogy egy-egy ajánlat mögött milyen befektetői csoport áll. Ezen nem is kívánnak változtatni. Az értékesítés szempontja az a várospolitikai cél, amelyet a befolyt vételárból finanszírozni tudnak, így a vételárnál nincs fontosabb. Szintén kérdésre válaszolva határozottan tagadta, hogy valaha is tárgyalt volna Gansperger Gyulával, vagy bármely üzleti szereplővel. „Ganspergerről annyit tudok, amennyit a Wikipédia kidob, hogy a Fidesz kinevezettjeként az ÁPV (Állami Privatizációs és Vagyonkezelő) Rt. vezetője volt” - mondta. Azt ugyanakkor elismerte, hogy nem tudott arról a tárgyalásról, amelyen Barts „hülyeségeket beszélt”, bár mint mondta, nem is szeretne ezekről a piaci konzultációkról tudni. A vagyonkezelő 480 folytatott le az elmúlt időszakban.
Karácsony az egész Városháza-ügyet a választások előtti politikai kampánynak tudja be és örül, hogy a Fidesz propagandagyárában mindössze ezt sikerült legyártani ellene.