Egy okostelefon-használó átlagosan naponta ezerszer érinti meg a kijelzőt - ebből gyűjt adatokat a holland QuantActions startup, amit Arko Ghosh, a Leideni Egyetem neurobiológus kutatója alapított. „Az érintésmintázatokból kiolvasható például az alvászavar, ha valaki éjjel a telefonját nyomkodja. Az érintések közti reakcióidő a mentális teljesítőképesség indikátora, és egy klinikai vizsgálattal már találtunk összefüggést az agyhullámok és a kijelzőnyomások között” – mondta Ghosh a Guardiannak.
Az okostelefonokról folyamatosan gyűjtött adatokat mesterséges intelligencia segítségével elemzik, keresve az egyes tünetekhez tartozó „digitális biomarkereket.” Már kutatják a geolokáció (helymeghatározás) és a depressziós epizódok összefüggéseit, az epilepsziás rohamot és a mániás depresszió mániás fázisát előrejelző érintésmintákat, továbbá azt is, felismerhető-e az autizmus abból, hogyan nézik a kisgyerekek a telefonkijelzőt.
Az okostelefonokban számos diagnosztikai eszköz áll gyárilag rendelkezésre, a GPS, a kamera, vagy a fényérzékelő mellett a felhasználók által előállított tartalmakig, amikben kulcsszavakra lehet keresni. „Ez klasszikus nagymintás (big data) adatelemzés, mi csak újrahasznosítjuk azokat az adatokat, amiket eredetileg más céllal gyűjtöttek” – magyarázza Brit Davidson, a Bath-i Egyetem tanársegéde.
A módszer a nagy tech-cégek figyelmét is felkeltette: a Wall Street Journal számolt be arról, hogy az Apple az iPhone-ba beépítene olyan funkciókat, amikkel a depresszió és a szellemi hanyatlás első jelei felismerhetők, és a Google is dolgozik hasonló projekten. A Szilícium-völgy „mentális wellness” szolgáltatói is rákaptak az érintéselemzésre: a Mindstrong (amibe Jeff Bezos dollármilliókat fektetett) személyre szabott pszichoterápiát ígér a kliensek érintésmintázatait kiértékelve, ám erről üzleti titokra hivatkozva többet nem árulnak el. A technológia még gyerekcipőben jár, adatvédelmi szabályozása, etikai kódexe még nem létezik, így többen kritikusan figyelik a terület gyors fejlődését.
„A mentális betegségek diagnosztizálása eddig a páciensek beszámolóira és a szakemberek értékelésére támaszkodott, ami egyrészt szubjektív, másrészt egy pillanatnyi állapotot ragad meg. A digitális információgyűjtés ennél jóval egzaktabb diagnózist tesz lehetővé” – véli Jukka-Pekka Onnela, a Harvard egyetem biostatisztikusa, aki épp egy közös kutatáson dolgozik az Apple-lel, amiben nők menstruációs ciklusáról gyűjtenek adatokat az iPhone-jaikkal. Mivel a mentális problémák egyre több embert érintenek, az ellátórendszerek pedig túlterheltek, az okostelefon gyorsabb, hatékonyabb, olcsóbb módja lehet a szűrésnek. Segítségével az emberek megtanulhatják jobban felügyelni a saját egészségüket, és a telefonjuk már akkor figyelmeztetheti őket egy egészségügyi problémára, mikor még nincsenek is tudatában.