Súlyos szavakkal illette a jelenlegi konzervatív kormányt Sir John Major, aki 1997-es földcsuszamlásszerű választási veresége után mára nagy tekintélynek örvendő államférfivá küzdötte fel magát. Súlya van, amikor a Downing Street-i miniszterelnöki rezidenciára Margaret Thatcher bukása után 1990-ben beköltözött veterán politikus megszólal. Így az a szombati nyilatkozata is óriási visszhangot kapott, amelyben kijelentette, hogy Boris Johnson és kormánya legutóbbi cselekedetei egyaránt ártanak az ország hazai és nemzetközi hírnevének. Major hozzátette, hogy a kormány az utóbbi időben többször is törvényt sértett, többek között a parlament 2019. augusztusi illegális felfüggesztésével és az északír protokoll kezelésével, ezért úgy érzi, "viselkedésük nem méltó a konzervatívok szellemiségéhez".
Sir Johnt a múlt heti Owen Paterson-botrány hozta ki a sodrából. A hosszú parlamenti pályafutása során több miniszteri tárcát is betöltő, előbb Észak-Írországért, majd a környezetért felelős politikusra hathetes, így a visszahívás lehetőségét is felvető felfüggesztés várt, amiért vállalati érdekekért lobbizott a parlamentben: tanácsadóként 100 ezer, illetve 12 ezer fontot (42 millió és 5 millió forintot) kapott a Randox diagnosztikai és a Country Foods élelmiszeripari cégtől. Az ügy két héttel ezelőtt az alsóház etikai bizottsága elé került, amely megállapította, hogy a politikus pénzügyi hasznot húzott a két vállalattól, sőt, úgy ítélte meg, hogy "még soha nem került sor ennyi esetben a szabályok megsértésére". A 65 éves tory "rendszeresen összemosta a privát és a közérdeket".
Az ellentmondásos politikus iránt érezhető rokonszenv nyilvánul meg, miután felesége, Rose, aki sikeres üzletember volt, 2020. augusztusában öngyilkosságot követett el. Boris Johnson, akit Paterson tory vezetői kampánya és a Brexit során is teljes mellszélességgel támogatott, ítélőképessége által cserbenhagyva szövetségese segítségére sietett. A legmagasabb fokú pártfegyelmi kötelezettséggel elrendelte, hogy a tory frakciónak meg kell szavaznia az ügy ejtését, az ítélet felfüggesztését, egyben új állandó bizottságot kell alakítani a parlamenti összeférhetetlenségi szabályok betartására. Erre azonban palotaforradalom tört ki és a szerdai szavazáson 13 tory honatya szavazott a törvényelőterjesztés ellen, további 38 pedig tartózkodott. Az eredmény az eddigi egyik legsúlyosabb rebellió Boris Johnson kormányzásával szemben, még ha a kormány 80 fős többsége birtokában át is ment a javaslat. A vita során a lázadók azzal vádolták a vezetést, hogy "más szabályok érvényesek rájuk és mások mindenki másra". Egy az alsóházba csak idén bekerült képviselőnő szerint a "helyzet teljes félreértéséről van szó, a szavazást soha nem lett volna szabad kötelezővé tenni, mindenkinek a lelkiismerete szerint kellett volna voksolnia".
Az ellenkezés láttán állítólag "rettenetesen mérges" Boris Johnson gyorsan felismerte a szituáció kilátástalanságát és ahogyan az már szokásává vált, újabb látványos hátraarcot csinált. Feladta a Paterson képviselői felfüggesztésének megakadályozására tett kísérletet, egyben az új bizottság felállításának tervét, miután abban az ellenzék nem kívánt részt venni. Paterson következetesen ragaszkodott "teljes ártatlanságához", mégis lemondott 24 éve őrzött mandátumáról. Döntését azzal indokolta, hogy elege van a "politika kegyetlen világából", és bár továbbra is a közszférában kíván tevékenykedni, azt a végrehajtó hatalmon kívül fogja megvalósítani. Mint mondta, sokan élcelődtek felesége öngyilkosságával, ezért gyermekei az ő és saját érdekükben is kérték, hogy vonuljon vissza.
Az ellenzék vezére, Sir Keir Starmer szerint az egyetlen szó, ami Patersont és az ügyet egyaránt leírja, az a korrupció. A média ugyancsak csalásról és visszaélésről beszél. Sir John Major, akinek bukásához hasonló botrányok sorozata vezetett, igyekezett különbséget tenni saját és Boris Johnson válságkezelése között. Míg Major a pénzjutalom ellenében feltett parlamenti kérdések nyomán maga hívta életre a közélet erkölcsi normáival foglalkozó, hatékonynak bizonyult Nolan Bizottságot, addig a jelenlegi kormányfő szerinte "igyekszik megvédeni ezt a fajta viselkedést".
A parlamenti képviselőket megdöbbentette Major kijelentése, miszerint "komoly dilemmája van, képes-e a konzervatívokra szavazni a következő választáson". Sokan, köztük miniszterek is, fel vannak háborodva azon, ahogy Johnson a korrupciós ügyet kezelte. A házelnök, Sir Lindsay Hoyle egyenesen megbocsáthatatlannak tartja a Tisztelt Ház lejáratását és kész közbeavatkozni a politika megtisztítása érdekében.
Major verdiktjét a vasárnapi The Observerben megjelent felmérés is alátámasztja. A közvélemény-kutatók helyzetképe szerint Johnson személyes értékelése a múlt heti mínusz 16-ról mínusz 20-ra esett vissza - azaz 20 százalékkal több embernek van róla rossz véleménye, mint ahánynak jó. Az Opinium szerint a konzervatívok már csak egy ponttal vezetnek a Munkáspárt előtt, "BoJo" korábban 11 pontos előnye az ellenzék vezére előtt két pontra csökkent azon a téren, hogy kit tekintenek a szavazók a legjobb kormányfőnek.