Japán;kivégzés;halálos ítélet;

Egy tokiói börtön folyosója.

- Perelnek a japán halálraítéltek, mivel csak aznap értesítik őket kivégzésükről

"Minden reggel rettegve ébrednek, hogy az a nap lesz az utolsó. Ez rendkívül embertelen" - jelentette ki az egyik felperes ügyvédje.

Japánban két halálraítélt beperelte a kormányt, mivel embertelennek tartják azt a gyakorlatot, mely szerint kivégzésük időpontját csak órákkal annak végrehajtása előtt közlik velük

- írja helyi sajtójelentésekre hivatkozva a Guardian.

Utóbbi gyakorlatot egyébként már évek óta elítéli több nemzetközi szervezet is, mivel ezt stresszt jelent az érintettek számára. A foglyok változtatást követelnek és kártérítést kérnek. Úgy vélik, a módszer törvénytelen, mivel az nem hagy elég időt a fellebbezésre. Éppen emiatt kártérítést és a gyakorlat megváltoztatását követelik. "A halálraítéltek minden reggel rettegve ébrednek, hogy az a nap lesz az utolsó. Ez rendkívül embertelen" - jelentette ki az egyik felperes ügyvédje. Hozzátette, nincs olyan törvény, mely előírná, hogy a foglyokat csak aznap tájékoztassák kivégzésükről. Ráadásul mindez ellentétes a büntető törvénykönyvvel is - vélekedett. A tokiói igazságügyi minisztérium nem kommentálta a rabok keresetét. 

Japánban a halálbüntetéseket általában emberölések miatt hajtják végre, akasztással. A büntetési nemnek rendkívül magas a társadalmi támogatottsága. 2020-ban nem hajtottak végre egyetlen kivégzést sem - 2011 óta ez volt az első ilyen év. Az idei évben sem volt egyetlen kivégzés. Helyi médiajelentések szerint mintegy 110 embert tartanak fogva az országban, mint halálraítélt.

A diplomáciai csetepaté még szeptember közepén tört ki, amikor Ausztrália váratlanul felmondta a francia féllel, a Naval Grouppal a tengeralattjárók megvásárlásáról szóló, több mint 60 milliárd eurós megállapodást, és az Egyesült Államokkal szerződött hipermodern nukleáris tengeralattjárók megvételéről.