Hat, súlyos állapotban lévő romániai koronavírusos beteget szállítottak német katonai repülőgéppel hétfőn Bukarestből Németországba – tájékoztattak a romániai hírtelevíziók. Magyarország, Lengyelország és Ausztria után Németország már a negyedik uniós tagállam, amely olyan, válságos állapotban lévő fertőzöttek átvételével segíti Romániát, akiknek a túlterhelt hazai egészségügyi rendszer nem tud megfelelő ellátást biztosítani. Németország 18 romániai koronavírusos beteg kezelését vállalta.
Romániában egy hete tetőzött a járvány negyedik hulláma, a napi esetszámok csökkenni kezdtek, de a kórházakra nehezedő nyomás még nem enyhült. A kórházakban hétfőn több mint 20 ezer fertőzöttet ápoltak, a súlyos betegek közül 1876-nak jutott ágy az intenzív terápiás részlegeken. A többiek továbbra is a sürgősségi ügyeleteken várják, hogy valahol felszabaduljon számukra egy hely az intenzív osztályon, vagy külföldre szállítsák őket.
Amint azt a Népszava megírta, október közepén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette: Magyarország 50 koronavírussal fertőzött, intenzív terápiás ellátásra szoruló beteget vesz át Romániától. A múlt csütörtökön pedig 20 kórházba, alapvetően Erdélybe 40 lélegeztetőgépet, 1650 úgynevezett non-invazív lélegeztetéshez szükséges maszkot, valamint 3000 doboz favipiravir gyógyszert juttattunk el. A Romániában tomboló járványban ugyanis már az egészségügyi ellátórendszer került veszélybe.
A járványügyi válságtörzs legfrissebb összegzése szerint Romániában továbbra is hárompercenként meghal egy koronavírusos beteg, az áldozatok száma immár második hete meghaladja a háromezret. Október 8-a óta a világon Romániában a legmagasabb az egymillió lakosra jutó Covid-halálesetek egyhetes mozgóátlaga, vagyis lakosságarányosan itt követeli a legtöbb áldozatot a járvány.
Az újonnan diagnosztizált heti fertőzések száma július közepe óta először csökkent a múlt héten, s a 19,3 milliós Romániában vasárnap átlépte a hétmilliót a beoltottak száma, így a beoltható (12 év feletti) lakosság átoltottsága meghaladta a 41 százalékot. Ugyanakkor a járványgörbe tetőzéséről szóló hírekkel egy időben az uniós zöld igazolvány használatának bevezetésekor hirtelen megugrott oltakozási hajlandóság is visszaesett.