A kórházba kerülőknél ellenőrzik az oltottsági státuszt, ám ezek az adatok nem nyilvánosak, pedig minden plakátnál meggyőzőbbek lehetnének az oltatlanoknak – közölte Zacher Gábor toxikológus, sürgősségi szakorvos, aki jelenleg a Hatvani Kórház sürgősségi osztályának orvosa a KOVIDŐK csütörtök esti fórumán, amelyen Jakab Ferenc virológus professzorral, a Koronavírus-kutatási Akciócsoportjának vezetőjével, valamint Szekanecz Zoltán professzorral, immunológus és reumatológus szakorvossal, a Magyar Tudományos Akadémia doktorával beszélgettek. A téma ezúttal a negyedik hullám és a harmadik oltás volt.
Abban a szakemberek mindegyike egyetértett, hogy ezt a hullámot sem az oltottak, sem az oltatlanok nem úszhatják meg. Ám míg az előbbiek legfeljebb enyhe, közepesen súlyos panaszokkal kerülhetnek be a kórházba és közülük is inkább csak azok az idősek, akiknek több társbetegségük is van, addig az oltatlanoknál nagyobb a baj. Zacher Gábor mint mondta, országos adatokat maga sem ismer, de a maga és a kollégákkal való beszélgetések alapján úgy látja: a sürgősségi osztályokra bekerülők között 7-8 oltatlanra jut egy oltott. Hasonló az arányt lát a lélegeztetésre szorulók esetében is. Megjegyezte: a lakosság már tanult annyit az elmúlt hullámok alatt, hogy már nem várnak addig, míg a súlyos légszomj tünetei jelentkeznek, hanem korábban jönnek a kórházba. Minél később kerül be valaki, annál rosszabbak az esélyei a lélegeztetés elkerülésére – mondta. (Zacher Gábor szavai közben egy hozzászóló a chatfalon megjegyezte: az ő betegei között a pozitív esetek 10-30 százalék oltott és van köztük olyan is, aki megkapta a harmadik oltását. A bejegyzésre közvetlenül azonban nem reagáltak az előadók.)
Még nem tudni, hogy a delta-vírus súlyosabb tüneteket okoz-e az eddigi variánsoknál – vélte Szekanetz Zoltán -, de az biztos, hogy ötször-hatszor gyorsabban terjed, és az amúgy is náthás-időszakokban nehezen felismerhető tüneteket okoz. Nem látszik egyértelműen az sem, hogy az enyhe tünetek, mikor válhatnak súlyossá, melyik az a pont, amikor feltétlenül kórházba kell indulni. Szerinte a védekezésnek most három pillérből kell állnia: az egyik az oltás, a második a maszkviselés, a harmadik a folyamatos tesztelés. Megjegyezte: a maszk azért kell, hogy aki már fertőzött, de még nem beteg, vagy nagyon enyhék a tünetei, ne adja tovább a vírust.
Jakab Ferenc arról beszélt, hogy ő még két hete is optimista volt a negyedik hullámot illetően, azonban a csütörtöki négyezres új fertőzöttségi adat láttán már nem annyira az. Hogy mire számíthatunk hosszabb távon ebben a hullámban, azt a szeptembertől decemberig tartó időszak mutatja majd meg – mondta. Azt ő is hangsúlyozta, hogy a kármérséklés érdekében az oltásoknak és az egyéb járványügyi intézkedéseknek „kéz a kézben” kellene haladniuk. Zacher Gábor hozzátette: a negyedik hullám taréja akár olyan is lehet, mint a harmadiké volt, amibe „belerottyanhat” az ellátórendszer és az ország is. Szerinte ezt a járványt már rég szakmai problémaként kellene kezelni és csak nagyon sokadik részben politikai történetként. Jakab Ferenc ehhez hozzátette: hogy szerinte a szakmának van szava a járvány-elleni védekezésben és bízik abban, hogy a negyedik hullámban is lépésről lépésre bevezetik a szükséges intézkedéseket.
Arra a kérdésre, hogy kinek ajánlják a harmadik oltást, Jakab Ferenc rögtön rávágta: mindenkinek. Hozzátette, ő azt mondja, a harmadik oltás beadásán vacillálók mindegyikének: Tartsd szárazon a puskaport és magasan az ellenanyag szinted! Egyre több adat van arra, hogy az ismétlő oltások elengedhetetlenek. Az oltások utáni védettség, az antitestek szám 2-3 havonta feleződik, miközben itt van egy minden korábbi variánsnál jóval gyorsabban terjedő vírus. Érdemes ráoltatni akkor is, ha valakinek magas az antitestszintje, legfeljebb több lesz, de abból nem lehet túl sok. S amíg a vírus cirkulál, járvány van, az immunrendszert ébren kell tartani mindenkinek, kortól, nemtől függetlenül -érvelt Jakab Ferenc. A harmadik oltás típusával kapcsolatban úgy vélte, csak egyetlen szabály van, hogy vektorvakcinára ne vektorvakcinát kapjunk harmadiknak. Az mRNS vakcinák (Pfizer, Moderna) tökéletesen megfelelnek harmadiknak - tette hozzá.
Szekanecz Zoltán hozzáfűzte: arról, hogy melyik vakcinát érdemes beadatni harmadiknak, az oltóközpont orvosával kellene az egyéni élethelyzet, egészségi állapot jellemzőit figyelembe véve konzultálni. Zacher Gábor erre megjegyezte: az oltópontokra beosztott orvosok nem feltétlenül a legnagyobb tapasztalatú szakemberek. ”Nálunk a rezidenst küldik oda, aki, ha nagy a baj, legalább segítségért tud kiáltani.”
A gyerekeket, az 5-12 éveseket is érdemes lesz beoltani, ha van már e korosztályra is engedélyezett vakcina - mondta Jakab Ferenc. Szekanecz Zoltán megjegyezte: a gyerekek ugyan általában könnyebben vészelik át a betegséget, de mind gyakrabban fordulnak elő közöttük is súlyosabb esetek. A vakcinával csökkenthető annak az esélye is, hogy a gyerekek továbbadják a vírust. Zacher Gábor mindehhez hozzáfűzte: amíg az előző hullámokban nagyon ritkán fordult elő, hogy egy gyerek kórházba kerüljön koronavírussal, most csak náluk, egy kis vidéki kórházban már volt 3-4, akit tovább kellett küldeniük a Heim Pálba.