választás;párt;

- Kis pártok, nagy álmok: nem a lepattanás, hanem a tapadás időszaka van

A két nagy tábor magához vonzza a választók túlnyomó többségét, de még így is legalább 5-7 százaléknyi listás szavazat landolhat a kisebb pártoknál.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) támogatottsága a teljes szavazókorú népesség, a választani tudók és a választani tudó biztos szavazók esetében is átlépte a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos határt a Medián október elején készült felmérése szerint. A kutyapárt ezzel nem csupán beérte, hanem az egyik kategóriában meg is előzte a Momentumot. A Medián kutatása arról tanúskodott, hogy a szélsőjobboldali Mi Hazánk is a parlamenti küszöb környékén billeg.

Ha tehát ebben a hónapban tartották volna az országgyűlési választásokat, akkor ez a két párt – a felmérés alapján – mintegy 10 százaléknyi listás szavazatot vitt volna el a Fidesztől és az egyesült ellenzéktől.

Persze: jövő tavaszig, az igazi választásig még sok idő van hátra. Hann Endre, a Medián ügyvezető igazgatója nem csupán ezért óvatos. Bár a felmérésben közölt adatok megbízhatóságáért kezességet vállal, a helyzet annyira képlékeny, hogy egyelőre képtelenség megmondani, csak kiugró eredményről, vagy hosszabb távon is érvényesülő változásról lehet beszélni. Ahhoz, hogy okosabbak legyünk, meg kell várni a Medián következő mérését.

Az idézett kutatás még az ellenzéki miniszterelnök-jelölti választás második fordulója előtt készült – hangsúlyozta lapunknak Hann Endre. Időközben Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester legyőzte a DK-s Dobrev Klárát, ami átrendezte az erőviszonyokat az ellenzéki térfélen. Pillanatnyilag azonban korai lenne jóslásokba bocsátkozni arról, hogy mennyire mélyreható átalakulás zajlik.

Annyi valószínű – jegyezte meg Hann Endre –, hogy az MKKP népszerűségének nem jött jól Márki-Zay sikere. A hódmezővásárhelyi polgármester szimpatizánsainak jelentős része kategorikusan elutasítja a Fideszt, de fenntartásai vannak a „hagyományos ellenzékkel” szemben is. A kutyapárt támogatói hasonló attitűddel rendelkeznek. A Medián ügyvezető igazgatója szerint feltételezhető, hogy Dobrev Klára győzelme esetén sokan inkább az MKKP-ra adták volna a listás szavazatukat jövő tavasszal.

Összehasonlításul: a 2018-as országgyűlés választáson a kutyapárt listája 100 ezer szavazatot (1,75 százalék), a jóval alacsonyabb részvétel mellett zajló 2019-es EP-választáson 90 ezret szavazatot (2,6 százalék) kapott. A néppártosodó Jobbikból kivált Mi Hazánk a 2019-es EP-választáson debütált. Toroczkai László pártja akkor megelőzte az MKKP-t, bemutatkozásként 114 ezer szavazatot (3,3 százalék) gyűjtött.

Kovács Gergely, az MKKP vezetője nemrég a HitRádióban elmondta, hogy Márki-Zay Péter felajánlott egy parlamenti mandátumot számukra, ha nem indulnak el önállóan a választáson. A kutyapárt elutasította az ajánlatot, saját listával készül. Kovács Gergely lapunknak elmondta, hogy az MKKP a listaállításhoz szükséges 71 jelölt indításával számol.

A Mi Hazánk mind a 106 választókerületben indít jelölteket: kilétüket október 23-án már nyilvánosságra is hozták. Közöttük van Lantos János, aki – bár erre a körülményre nem tért ki bemutatkozásában – korábban a hungarista Pax Hungarica Mozgalomban ténykedett, vagy például László Attila, aki a Magyar Gárdához hasonló Magyar Önvédelmi Mozgalom elnöke.

A Mi Hazánknak a teljes népességre kivetítve elméletileg van még 3 százalékos tartaléka. Ennek a 3 százaléknak a fele (100-150 ezer ember) jelenleg a Fidesz, 40 százaléka (50-100 ezer ember) a Jobbik szavazója. A megmaradt 10 százalék megoszlik a többi párt között – ezt még tavasszal nyilatkozta Závecz Tibor, a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet vezetője a Népszavának.

Elvileg most is így van, de egyelőre nem látszik, hogy a Mi Hazánk képes lenne mozgósítani a tartalékait – értékelte Závecz Tibor az időközben eltelt fél év fejleményeit. „Könnyen előfordulhat, hogy a Mi Hazánk két szék között a pad alá esik” – mondta. A párt alig látszik a médiatérben, a fideszes sajtó, amely nem is olyan régen még gyakori megszólalási lehetőséget biztosított Toroczkaiék számára, mostanában hallgat a Mi Hazánkról. A Fidesznek feltehetően nem érdeke, hogy a Mi Hazánk túlságosan megerősödjön.

A Medián adataitól eltérőn a Závecz Research felmérései nem igazolják vissza, hogy a Mi Hazánk népszerűsége számottevően növekedett volna. „Rendszeresen 1-3 százalék körül mérjük a Mi Hazánkat, és ugyanez érvényes a kutyapártra is” – közölte Závecz Tibor. Azzal a megállapítással viszont egyetért, hogy Márki-Zay Péter előválasztási győzelme „kicsit mintha kihúzta volna a szőnyeget az MKKP alól”.

Az előválasztás amúgy jót tett a kormányváltók szövetségének, Záveczék legújabb kutatása szerint az ellenzék 39 százalékon áll a Fidesz 35 százalékával szemben. A kormánypárt és az ellenzéki szövetség közötti verseny magához vonzza a választók túlnyomó többségét, a kis pártok nehezen tudnak szavazókat leválasztani a két táborból. „Jelenleg nem a lepattanás, hanem a két nagy tömbhöz való tapadás időszakát éljük a politikában” – fogalmazott Závecz Tibor.

A választási törvény módosítása révén az országos listához ma már 71 jelöltet kell állítani a fővárosban és 14 megyében. Kérdés, hogy a kis pártok közül hányan lesznek képesek megfelelni a feltételeknek, amelyek teljesítéséhez valóban országos hálózat meglétére van szükség. Závecz Tibor úgy kalkulál, hogy a parlamenti választáson 5-7 százalékot kitevő listás szavazat fog elveszni a Fidesz és a kormányváltók szövetsége szempontjából. Elsősorban a Mi Hazánk és az MKKP szavazóira kell gondolni, a többi kis párt szerinte egészen marginális szerepet játszik majd.

Jött VolnerSZIGORÍTÁS A Fidesz nem szokott fogékonyságot mutatni a máshonnan érkező javaslatok iránt, akadnak azonban különös kivételek. A kormány, amikor napirendre vette a választási törvény szigorítását, eredetileg azt indítványozta: kilenc megyében és a fővárosban legalább ötven egyéni jelölt indítására legyen szükség ahhoz, hogy egy párt országos listát állíthasson. (Addig kilenc megyében és Budapesten elegendő volt 27 jelölt.) A volt jobbikos Volner János – aki rendhagyó módon önmagáról nevezte el az általa létrehozott pártot – elméletileg saját maga alatt is vágta a fát azzal, hogy a fideszes javaslat további szigorítását kezdeményezte. A kormánypárti jobboldal tavaly decemberben támogatta Volner előterjesztését: a 2022-es választáson így már csak az a párt állíthat listát, amely legalább 14 megyében és a fővárosban, legalább 71 egyéni választókerületben önállóan jelöltet indít.
„Kénytelenek vagyunk listát állítani”SURRANÓPÁLYA Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) még a választási törvény szigorítása előtt, tavaly nyáron kinyilvánította, hogy 106 egyéni jelölttel készül a választásra. A párt miniszterelnök-jelöltje a volt MSZP-s politikus, Szanyi Tibor. A 2020 októberében tartott tiszaújvárosi időközi parlamenti képviselő-választáson az ISZOMM – Tóth Ádám személyében – egy független jelöltet támogatott, aki a szavazatok 2,21 százalékát kapta. „A Munkáspárt önállóan indul a választáson, senkivel nem lépünk koalícióra” – jelentette ki kérdésünkre Thürmer Gyula pártelnök. A Munkáspárt – ígérte – igyekszik mindent elkövetni annak érdekében, hogy országos listát tudjon állítani. A 2018-as parlamenti, valamint a 2019-es uniós választáson a Munkáspárt támogatottsága 15 ezer szavazat körül mozgott. A jobbikos utódpártok közül a Polgári Válasz „az egymást gyűlölő, mégis egymást életben tartó politikai szekértáborok meghaladását” tekinti céljának. A pártot Bencsik János parlamenti képviselő vezeti, ehhez a formációhoz csatlakozott Sneider Tamás volt jobbikos pártelnök is. A Polgári Válasz szintén saját listát szeretne állítani. „Az egyetlen jobboldali párt vagyunk, amely képes megszólítani a kormányból kiábrándult szavazókat” – állította Bencsik János a Népszavának. A Jobbikból ugyancsak távozott Varga-Damm Andrea parlamenti képviselő pártja a Reformerek nevet viseli. Elmondása szerint „tragikusan sült el az ellenzéki előválasztás, a jelöltek nem tudtak szimpátiát kelteni maguk iránt”. Ezért – folytatta – „kénytelenek vagyunk országos listát állítani, alternatívát kell mutatni”. A Reformerek 80-90 jelölt indításával számol. Bencsik János és Varga-Damm Andrea egyaránt azt mondta lapunknak, hogy az általuk vezetett pártra olyanok szavaznak majd, akik egyébként otthon maradnának, nem vennének részt a parlamenti választáson.

Már ketten is bejelentkeztek az ellenzéki párt vezetői szerepére.