hitelesség;megtévesztés;hazugságok;koronavírus;digitális világ;

- Az ENSZ kampányt indított a hazugságok és a koronavírus terjedése ellen (videó)

A kezdeményezés arra ösztökéli az internetezőket, hogy fontolják meg, gondolják át, milyen információkat osztanak meg.

Miközben az új koronavírus megfékezésén dolgozunk, azért is tennünk kell, hogy megfékezzük a téves információkat is – olvasható az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) információs szolgálatának, bécsi székhelyű UNIS-nak a honlapján. 

     

Az oldalon népszerűsítik a Hiteles (Verified) elnevezésű kezdeményezést, hogy minél többen osszanak meg „megbízható információkat, valamint életmentő tanácsokat és történeteket osszon meg az emberiség legjobbjaitól”. 

„Vegyen részt ebben Ön is digitális első válaszadóként megosztva a hiteles információkat, hogy megállítsuk a hazugságok és a vírus terjedését”– buzdítják az internetezőket.

Az oldalon figyelemfelhívó videó, valamint képek, digitális „plakátok” ösztökélik a világhálón böngészőket, hogy a többi közt gondolják végig, mielőtt bármit megosztanak:

„Ki hozta létre? Mi az információ forrása? Honnan származik? Miért osztja meg? Mikor tették közzé?”

 Az ENSZ-kampány arra is figyelmeztet, hogy „a téves információk veszélyesek” vagy „a téves információk miatt tovább tart a járvány”, valamint „a téves információk megosztása a való életben erőszakhoz vezethet”.

A Hiteles-kampányt népszerűsítő bécsi UNIS kettős szerepet játszik: Mint információs központ négy ország tájékoztatását látja el: Ausztria, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia. Az ENSZ helyi hangjaként információt és segítséget nyújtanak az ENSZ céljainak és munkájának megértéséhez a média, a kormányok, az oktatási intézmények és a civil szervezetek számára.

Kontrollvesztett helyzeteket bemutató, pszichológiai alapú szimulációt készített a Lounge Group. A játékos teszt az Internet Hungary konferencián debütált, több mint 60 résztvevővel.