Fővárosi Közgyűlés;

- Fővárosi Közgyűlés: A Fidesz szerint eljön az az idő, amikor Karácsonynak tőlük kell segítséget kérnie a koalíciós partnerek helyett

Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint kissé túlgondolták a dolgot.

Ideje revideálni azt a városvezetői álláspontot, miszerint felülről nem állnak szóba az ellenzékkel – rúgta be az ajtót meghökkentő cinizmussal Láng Zsolt, a Fidesz budapesti választmányának frissen újraválasztott vezetője a Fővárosi Közgyűlés mai ülésének első hozzászólójaként. A frakcióvezető szerint Karácsony Gergely főpolgármester az elmúlt két évben politikai kampányt folytatott ahelyett, hogy Budapestet vezette volna, így azt kérdezte, hogy mikor jön vissza? Ezenfelül nehezményezte a főpolgármester hétvégi nagykátai beszédét, miszerint addig nem lesz alkotmányos béke Magyarországon, amíg a Fidesz akárcsak ellenzéki pártként jelen lesz. Láng ugyan nem akart számháborúba bocsátkozni, de azt azért elmondta, hogy a hétvégén több százezer ember gyűlt össze, hogy meghallgassák Orbán Viktort.

Nem kell visszatérnem, mert itt vagyok - válaszolta erre Karácsony, aki a Nagykátán elmondottakhoz csak annyit fűzött hozzá, hogy addig, amíg van egy párt Magyarországon, amely magának vindikálja a jogot arra, hogy eldöntse ki az igazi magyar és a nemzet fővárosát minden eszközzel megpróbálja tönkretenni, addig nem lehet alkotmányos béke.

Sajnálatos lenne, ha több mint 6000 beteg ellátása politikai kampányviták áldozatául esne. Ezt már Pokorni Zoltán, Hegyvidék jelenlegi kormánypárti polgármestere írta Budapest egészségügyi tanácsnokának küldött levelében, amelyben azt kifogásolta, hogy még mindig nem kapták meg a Szilágyi Erzsébet fasorban működő háziorvosi rendelők felújítására ígért 300 millió forintot.

Havasi Gábor tanácsnok válaszában emlékeztette Pokorni Zoltánt, hogy a támogatást a kormány által az atlétikai világbajnokság megrendezéséhez való hozzájárulás fejében kapott 50 milliárd forintos Egészséges Budapest Program idei 10 milliárdos részletéből fizetnék ki, feltéve, hogy megérkezik a pénz. De egyelőre a támogatási szerződéseket sem kötötték meg a kedvezményezett önkormányzatokkal.

Kovács Péter XVI. kerületi polgármester azzal vágott vissza, hogy a fővárosi vezetők egy véleménybuborékban élnek. Az Egészséges Budapest kormányzati program, amelybe a főváros egy fillért sem tesz bele, csak annyi a dolga, hogy a kormány által eredetileg is odaadni szándékozott pénzt szétossza. A pénz pedig meg fog érkezni, ahogy eddig is megérkezett, de ha a főváros befeszül, mint legutóbb az atlétikai világbajnokság ügyében, akkor ne csodálkozzanak, ha a kormány is megtorpan – figyelmeztetett nem is túl finoman a fideszes kormánypárti polgármester.

Havasi Gábor válaszában arra emlékeztette Kovácsot, hogy az idei 10 milliárdból a XVI. kerüelt 850 milliót kapott volna, amit az egyik legnagyobb összegű idei támogatás, ráadásul ez pont annyi, amennyit a kerület kért, holott 2019-ig a legnagyobb haszonélvezője volt a Tarlós-érának.

Ezt követően egy jelentéktelennek tűnő ügyön feszült egymásnak a városvezetés és az ellenzék. Láng Zsolt az 550 használt asztali számítógép és monitor civil szervezeteknek való odaajándékozásáról szóló előterjesztésben, amely az erről szóló döntést a közgyűlés hatáskörébe utalta Karácsony Gergely „megrendszabályozását” látta. Szerinte eljön az az idő, amikor a koalíciós partnerei helyett a Fidesztől kell majd segítséget kérnie.

Kissé túlolvasták a költségvetési rendelet módosítását célzó javaslatot a képviselők – vélekedett Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki szerint semmi olyan összeesküvés nincs benne, amit belelátnak. Egyszerűen odaajándékoznák ezeket a feleslegessé vált eszközöket rászorulókat segítő szervezeteknek, amelyhez a legrövidebb és legegyszerűbb út a közgyűlési döntés.

Szerintük 2004-ben az uniós csatlakozási tárgyalások során a baloldali (Medgyessy-Gyurcsány) kormány kérhetett volna kedvezőbb számítási szabályt az árakkal kapcsolatban.