Európai Unió;Matolcsy György;vízió;

- Matolcsy György szerint 2030-ra megszűnhet az Európai Parlament

Emellett véget érhet a lopakodó jogi központosítás és újból a szuverén nemzetállamok kezébe kerülhet egy sor, korábban központosított hatáskör - sorolta vízióit jegybankelnök.

Magyarország és a térség jövőjének döntő közege az Európai Unió, érdemes tehát feltennünk a kérdést: milyen lesz az EU az évtizedünk végére? Erősebb vagy gyengébb, egységesebb vagy széttartóbb, innovatív vagy lemaradó, gazdagabb vagy szegényebb, sikeres vagy kudarcos lesz-e tehát az Európai Unió 2030-ra?

- tette fel kérdéseit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke hétfőn, a Magyar Nemzet online kiadásán megjelent cikkében.

Matolcsy György szerint az elmúlt 500 év történelmének nagyobbik részében Európa bizonyult a világ nyertesének. Sok tényező esett egybe a világtörténelmi siker eléréséhez – földrajzi tagoltság, hatalmi és gazdasági verseny, gondolkodási, ipari és technológiai forradalmak, hadiipar, gyógyszeripar, nemzetállamok kialakulása, modern pénzügyi rendszer, központi bankok – amelyek így együtt máshol nem álltak össze az elmúlt 400-500 évben. Európa már 1492-ben elindult a világhatalom felé és a következő évszázadokban meghódította a világot - jelentette ki. Hozzátette, 1492 után mintegy 500 évvel, az információ és telekommunikáció az internet és a digitális forradalom által fémjelzett új történelmi szakaszban eldőlt, hogy a következő hosszú korszak már nem európai, hanem észak-amerikai és ázsiai lesz. Tovább folytatva történelmi kitekintését úgy értékelt, 1917 óta Európa történelmét valójában Amerikában írják. Németország – az EU legerősebb gazdasága – lényegében megszállt ország és az EU nem szuverén döntéshozó. Ezek a 2030-ig terjedő időszak döntő kiindulópontjai. Az EU jövőjét az amerikai nagystratégia határozza meg, nem egy-egy tagállam külön, vagy az EU együtt. Amerika érdekei világosak: nem egységesülhet egy hatalom alatt Eurázsia, a dollárnak nem lehet alternatívája az euró, nem kívánatos a német-orosz gazdasági híd, és már nem szükséges egy erős, tehát egységes Európai Unió - vélekedett. Meglátása szerint az EU kudarcainak másik forrása, hogy nem ismeri fel az amerikai hadviselés eszközeit és nem próbál a mára kialakult történelmi hátrányából – ott, ahol lehet – előnyt kovácsolni. Nem minden amerikai döntésre van jó európai válasz, de sokkal többre, mint gondolnánk - jegyezte meg. 

Úgy véli, 2030 körül az EU megkezdi az átalakulást egy laza kereskedelmi integrációvá. Mindkét út azonos végpont felé vezet akár egy belső reformfolyamat, akár egy belső politikai vagy/és pénzügyi robbanás következtében. 

"Megszűnhet a közös Parlament, véget érhet a lopakodó jogi központosítás és újból a szuverén nemzetállamok kezébe kerülhet egy sor, korábban központosított hatáskör. Több párhuzamos pénzrendszer jöhet létre, önálló jegybanki pénzpolitikákkal. Így már lehetővé válik az újabb bővítés és megteremthető a szolgáltatások közös piaca, amit az euró helyett kellett volna megépíteni az elmúlt két évtizedben. A 2030-ig tartó időszakban a két út közötti különbség az ár, a költség, a veszteség és az elszalasztott lehetőségek terén mutatkozik. Az eltérés történelmi mértékkel mérve óriási, akár összemérhető lehet az 1618-1648 közötti első harmincéves háború német veszteségeivel"

- zárulnak Matolcsy György sorai.

Többet költenének a vásárlók az idei ünnepi szezonban, de nem biztos, hogy lesz mire. A szállítmányozási problémák miatt ugyanis szűkebb lesz a boltok kínálata.