Kálomista Gábor;Elkxrtuk;

- Elk*rtuk: ekkora böszmeséget még filmes nem csinált

Egy TED-előadás plagizálásával indít az Elk*rtuk, aztán úgy folytatódik, mintha néhány Barátok közt-epizódot gyúrtak volna egybe egy Kövér László-interjúval.

Egy kiszivárgott felvétel, ami hozzájárult egy vezető politikusnak és pártjának a bukásához: épp október 21-én debütált Ausztriában a Sky minisorozata az Ibiza-botrányról, amely bemutatja, a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt akkori elnöke, a később vesztegetésért elítélt alkancellár, Heinz-Christian Strache hatalmát miként váltaná készpénzre egy spanyolországi villában 2019-ben. Strache – abban a hiszemben, hogy egy orosz oligarcha képviselőjével beszél – kampánytámogatásért cserébe zsíros állami megbízásokat ígért tárgyalópartnerének, akitől azt remélte, lapfelvásárlással olyan médiahátteret teremt meg neki, mint amilyen Orbán Viktornak van.

Az, hogy nálunk is október 21-én kerül a mozikba a Gyurcsány Ferenc 2006-os őszödi beszéde köré kerekített Elk*rtuk, már jó ideje tudható volt. Nem csak a producer, Kálomista Gábor gerillamarketingjének köszönhetően, az országot ellepték a film plakátjai – elfoglalva a kormányzati emojis propaganda helyét –, a közösségi médiát pedig a trailerek. A beszéd kiszivárogtatásának körülményeiről persze a film nem tud mást és többet állítani egy Origo-cikknél vagy Kövér László-interjúnál, így hát az üzenetet egy Barátok közt-típusú, lapos storyline-ba lett ágyazza.

A film 2006. szeptember elején indít, túl vagyunk a tanévnyitón, a főhős, Réka órát tart az egyetemen a fókuszcsoportokról. „Miért vásárolunk bizonyos termékeket és választunk bizonyos márkákat?” Az előadás után a Magyar Televíziónál gyakornokoskodó párjának elpanaszolja, a hallgatók nem jöttek lázba. Meglehet, látták már az interneten a TED-konferenciák egyik 2017-es előadását, amit az Ipsos venezuelai igazgatója, Hector Lanz tartott Hogyan működnek a fókuszcsoportok? címmel, és az eredeti jobban tetszett nekik. A fiatal szociológus ezek után amiatt kesereg, a közvélemény-kutató cég, ahová bedolgozik, nem látja el munkával. „Békeidőben a tanácsadó éhen hal” – jön a válasz. (2006 szeptemberében nem volt béke: ekkor már túl voltunk a megszorító intézkedések bejelentésén, volt is ellene tüntetés.)

Egy villa alagsori biliárdszobájában aztán kiderül, Gyurcsány Ferenc egy avatar, Dobrev Klára az igazi maffiavezér, míg a titokminiszter, Szilvásy György, valamint Endre, az M-betűs kutatócég vezetője – ahol Réka is dolgozik – a két consigliere. Rémült a csapat, megtudták, hogy az ellenzék birtokába került Gyurcsány májusi beszéde. (Orbán júliusi beszéde, később cikke a politikai hazugságról, a hasonló tematikában szeptember 23-ára meghirdetett Fidesz-nagygyűlés nem keltett bennük gyanút.) Gonosz, véres tervet eszelnek ki, hogy Demszky Gábor október elseje után is főpolgármester maradhasson, de ehhez kell még egy fókuszcsoport-kutatás is. Réka és párja megneszeli az igazságot, harcolnának, majd menekülnének, ám személyesen Szilvásy van a nyomukban, legyen szó autós üldözésről, futóversenyről.

Endre végül cigis dobozokkal szemléltetve magyarázza el Rékának az összeesküvés mozgatórugóit, miként kell pártot építeni fókuszcsoport-kutatásokra alapozva, de a lány nem szól, hogy ismeri Lanz előadását, ő is lopott már belőle. (Igaz, abban arról volt szó, a marketingesek hogyan találták ki a Barbie-babát, G. Fodor Gábor eszmefuttatása a politikai termékről pedig később volt.) Az október 23-i megemlékezés, zavargás és rendőri erőszak is eszerint ilyen márkaépítés volt, résztvevői csak Donna Klára statisztái lehettek.

Infó:

Elk*rtuk

Rendező: Keith English

Forgalmazó: Megafilm

Hector Lanz előadása a TED-en: 

https://www.ted.com/talks/hector_lanz_how_do_focus_groups_work/transcript?language=hu

Idén, öt évvel a bemutató után, október 22-én a berlini Collegium Hungaricum színpadán a Pali nem csak a forradalom mártírjaira, hanem idén elhunyt rendezőjére, Lengyel Annára emlékezett.