építőipar;szakemberhiány;ÉVOSZ;

- Hazahívnák a mérnököket

A szakmunkás- és mérnökhiány évek óta a legfőbb akadályozó tényezője a hazai építőipari tervező és kivitelező vállalkozások üzleti tevékenységének.

Az idén is meghirdeti Építőipari Hazahívó Programját az Építőipari Vállalkozások Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). Ennek részeként november 11-én a magyar főkonzulátus közreműködésével szervezett müncheni rendezvényen lehetőséget teremtenek a külföldön dolgozók számára, hogy személyesen tájékozódjanak és tegyék fel kérdéseiket a magyar építőipar meghatározó szereplőinek és a kormány képviselőinek. A résztvevők céges munkaadói ajánlatokra és személyes konzultációkra is számíthatnak itt, kitérve a bérezésre és juttatásokra is.

A szakmunkás- és mérnökhiány évek óta a legfőbb akadályozó tényezője a hazai építőipari tervező és kivitelező vállalkozások üzleti tevékenységének – ezt erősítik meg rendre az ÉVOSZ piaci felmérései. A szakszövetség szerint a képzett munkaerő  pótlásának egyik útja lehetne, ha a külföldön munkát vállalt szakmunkások és mérnökök egy része hazajönne, és a hazai építőiparban helyezkedne el. Az építőipar válságos éveiben, 2008-2014 között ugyanis mintegy 35 ezer építőipari szakmunkás és mérnök vállalt munkát a nyugat-európai országokban, mivel a hazai vállalkozások nem tudtak nekik munkát biztosítani.

A 2017-től kezdve azonban évi 20 százalékkal növekedtek az építőipari megrendelések és teljesítések, és a vállalkozások az elkövetkező években is bővülő piacra, biztos munkaellátottságra számítanak valamennyi építőipari alágazatban. A vállalkozások jelentős része technológiai korszerűsítésbe, szervezetfejlesztésbe kezdett, és jelentős bérfejlesztéseket hajtott végre. A foglalkoztatás területén kialakult egy olyan helyzet, ami alternatívát jelent a külföldön munkát vállalók számára – véli Koji László, az ÉVOSZ elnöke. Szerinte a hazahívás előfeltétele, hogy hiteles információt kapjanak a kollégák az építőipar általános helyzetéről és konkrét cégajánlatok mentén dönthessenek az itthoni munkavállalásról.   

A lakásárak gyors emelkedése miatt a fiatalabb korosztályok nehezebben tudják előteremteni a hitelfelvételhez szükséges önerőt.