Tíz éve sem volt és most sincs semmi megtakarítása a magyar lakosság felének, a nők anyagi helyzete pedig látványosan rosszabb, mint a férfiaké – derült ki a Cofidis Hitel Monitor kutatásából. A többség nem erre számított, amikor tíz évvel ezelőtt elképzelte, milyen lesz a pénzügyi helyzete ma. A megkérdezettek 17 százaléka állítja, hogy bejöttek a várakozásai, 28 százalék pedig jobbnak érzi az anyagi körülményeit. Az emberek fele viszont csalódott, mert rosszabbul alakultak pénzügyei, mint tervezte. A kutatás szerint leginkább a 30 év alattiaknak volt anyagi értelemben pozitív az elmúlt tíz év, a legnagyobb csalódás pedig a nyugdíj felé közeledőket érte.
A nemek között is jelentősek a különbségek. A nők több mint felének rosszabb az anyagi helyzete ma, mint ahogyan elképzelte tíz éve, a férfiaknak viszont csak a 42 százaléka csalódott. A nők 61 százalékának tíz éve sem volt és most sincs spórolt pénze, a férfiaknak ez csak 39 százalékára igaz.
A megkérdezettek fele azt mondja: ma óvatosabb a pénzügyek terén és megtervezi a kiadásait, 40 százalékuk pedig többet próbál megtakarítani, mint tíz évvel ezelőtt. Ez némiképp sikerült is, hiszen most a lakosság 40 százalékának van megtakarítása, míg 2011-ben csak a harmadának volt, bár ez még mindig azt jelenti, hogy a többségnek most sincs félretett pénze. A hitelekhez eközben sokkal nyitottabban állnak hozzá a megkérdezettek. Az elmúlt tíz évben 9 százalékkal 66 százalékra nőtt a hitelelek elfogadottsága, a negatív megítélés pedig 8 százalékkal 29 százalékra csökkent. A felmérésből az is kiderült, hogy kicsit kevesebben (19 százalék) rendelkeznek most lakáshitellel, mint tíz éve (21 százalék), de valamivel többeknek (15 százalék) van személyi kölcsöne, mint 2011-ben (14 százalék).