Costa Rica-i, indiai és bahamai projekt is volt a vasárnap első ízben átadott Earthshot Prize nyertesei között. Az elismerést tíz éven át ítélik oda a környezet megmentése során a legötletesebb megoldásokat alkalmazóknak. A Vilmos cambridge-i herceg által tavaly alapított, környezetvédelmi Nobel-díjként is emlegetett elismerést öt kategóriában osztották ki Londonban. A nyertesek egyenként egymillió fontos (427 millió forintos) pénzjutalmat kaptak a londoni Alexandra-palotában megrendezett díjátadó ünnepségen. A támogatásokat filantróp szervezetek, magánvállalatok és egyének együttesen finanszírozzák, köztük a Bloomberg Philanthropies és az amerikai milliárdos, Marc Benioff.
Az Earthshot Prize elnevezése a Moonshot kifejezésből született, amely az Egyesült Államok 1960-as évekbeli törekvésére utalt, hogy eljuttassák az első embert a Holdra. Az alapítók szerint most hasonló széleskörű összefogásra van szükség az égető környezetvédelmi problémák megoldására. A szervezők az éghajlatot, az óceánokat, a légszennyezést, a hulladékkezelést és a biológiai sokféleséget érintő problémákra várnak olyan megoldási javaslatokat, amelyek segíthetik a bolygó regenerálódását 2030-ig. A díjra magánemberek, közösségek, tudósok, aktivisták, közgazdászok, kormányok, bankok, vállalkozások, városok és egész országok is pályázhatnak. Az öt kategória díjazottjait a 15 jelöltre szűkített listáról egy zsűri választotta ki, amelynek munkájában David Attenborough természettudós, Cate Blanchett színésznő és Shakira kolumbiai énekesnő is részt vett.
Vilmos herceg a díjátadón arról beszélt, hogy a következő tíz év "döntő évtized" lesz a bolygó számára. ,,Fogytán az idő. Egy évtized nem tűnik elegendőnek, de az emberiség már korábban is képes volt megoldani megoldhatatlannak tűnő dolgokat" - monda. A napokban azt szorgalmazta, hogy a világ vezető elméi az űrturizmus fejlesztése helyett inkább a Föld megmentésére összpontosítsanak.
,,A Földet csak akkor lehet megmenteni a klímaváltozástól, ha a kapitalista rendszer túlhajtásait sikerül megfékezni. A Nyugat gazdag embereinek kicsit kevesebbel kellene beérniük ahhoz, hogy a globális felmelegedést korlátozni, a természet világát pedig újjáépíteni lehessen" - nyilatkozta még a díj alapításakor David Attenborough.