;

Newcastle United;

- Újabb milliárdos a Premier League-ben

A Newcastle a tulajdonosváltásnak köszönhetően néhány éven belül az angol labdarúgó-bajnokság megnyerését tűzheti ki célul.

Örömmámorban úsznak a Newcastle labdarúgócsapatának szurkolói, ugyanis a klubnak új, tehetős tulajdonosa lett. Mindez egyben azt is jelenti, hogy sikerült megszabadulniuk a közutálatnak örvendő Mike Ashley-től. Az 57 éves üzletember sosem titkolta, hogy amint lehet, túlad a klubon, amit 2007-ben csak "a móka kedvéért" vásárolt meg. Ashley zsugori tulajdonos volt, sosem invesztált sokat a klubba, 80 százalékos tulajdonrészétől végül hosszú huzavona után a múlt héten tudott „megszabadulni” mintegy 300 millió fontért. Mi sem jelzi jobban az üzletember fukarságát, hogy miután az üzlet megköttetett, a londoni Kings Arms kocsmában ünnepelt, az ötórás iszogatás végeztével pedig öt font borravalót hagyott a pultosnak. A hírek szerint ugyanakkor nem akar ülni a pénzén, megpróbálja megvenni az anyagi nehézségekkel küszködő angol másodosztályú Derby County csapatát.

Ashley tulajdonrészét szaúd-arábiai konzorcium vásárolta meg, amely egy állami befektetési alapból (PIF), valamint a PCP Capital Partners és az RB Sports and Media nevű cégekből áll. A PIF 430 milliárd dolláros vagyona jóval nagyobb, közel tizennégyszer akkora, mint a Manchester City tulajdonosáé, Manszúr sejké, aki 23,3 milliárd fontos anyagi hátterével eddig Anglia leggazdagabb futballklub-tulajdonosa volt.

A PIF már 14 hónappal ezelőtt megvásárolta volna a klubot, azonban akkor még meghíusult az üzlet az angol élvonal közvetítési jogait birtokló katari székhelyű BeIN sportcsatorna miatt, amely szerint a szaúdi kormány elősegítette, hogy egy kalózállomás engedély nélkül sugározza a PL-mérkőzéseket, holott a jogokat kizárólagosan ő birtokolja. A probléma azzal oldódott meg, hogy Szaúd-Arábia ígéretet tett, feloldja a csatorna eddigi tiltását az országban, és leállítja az illegális streaming szolgáltatásokat is. Továbbá a Premier League azért engedélyezte a tulajdonosváltást, mert hiteles biztosítékokat kapott arra, hogy nem a szaúdi állam irányítja majd a klubot, noha a PIF elnöke Mohammed bin-Szalman szaúdi koronaherceg.

Az Amnesty International nevű emberjogi mozgalom képviselői éppen a koronaherceg személye miatt bírálták a megállapodást. Mohammed bin-Szalman 2017 végén hozott létre egy korrupcióellenes hatóságot, amely több mint kétszáz kormányzati alkalmazottat vett őrizetbe. Az Ál Szaúd uralkodócsaládot körülvevő üzleti és politikai elit számos tagját tartották fogva a rijádi Ritz-Carlton hotelben, köztük volt a globális befektetőként ismert Al-Valíd bin Talal herceg is, akit Orbán Viktor miniszterelnök 2014-ben kitüntetett a Magyar Érdemrend középkeresztjével. Mohammed bin-Szalman kiterjedt rokonságából bőven akadtak, akik őrizetbe kerültek, és akiktől milliós összegeket koboztak el. A korrupcióellenes hatóság rövid időn belül 106 milliárd dollárnak megfelelő összeget foglalt le az államkincstár javára.

A Newcastle első embere nem Mohammed bin-Szalman, hanem Jaszir al-Rumajjan lett, aki egyben a PIF-nek is az igazgatója. A résztulajdonos PCP Capital Partners vezérigazgatója, Amanda Staveley elmondta, a Newcastle hamarosan olyan nagy csapat lehet majd, mint a Paris Saint-Germain.

„Ugyanolyan ambícióink vannak a trófeák tekintetében. Ezek megszerzéséhez azonban befektetésre, időre, türelemre és csapatmunkára van szükség” – tekintett előre.

A két csapat között egyelőre nagy a különbség, a Newcastle hét fordulót követően három ponttal a 19. helyen áll a Premier League-ben. A híradások szerint vasárnap, a Tottenham elleni bajnokin már nem Steve Bruce irányítja majd a csapatot, az eltávolításához szükséges nyolcmillió font bánatpénz az új tulajdonosnak nem jelenhet problémát. Antonio Conte, Lucien Favre, Eddie Howe, Brendan Rodgers, Frank Lampard, Steven Gerrard – csak néhány név, akikről az angol sajtó úgy beszél, mint Bruce esetleges utódja.

Elemzők szerint a szaúdi befektetők minden további nélkül elkölthetnek majd 150 millió fontot a játékoskeret azonnali megerősítésére anélkül, hogy megsértenék a pénzügyi Fair Play szabályát, ugyanis az előző tulajdonos stabil anyagi helyzetben adta át a klubot. A Newcaslte elsődleges célja ebben a szezonban a bennmaradás kiharcolása lehet, azt követően pedig bizonyára jó néhány évnek el kell telnie ahhoz, hogy a bajnoki cím lehessen a cél. Manszúr sejk 2008-as színre lépése után a Manchester City egymást követően három olyan idényt tudott le, amelyben jóval 100 millió font felett költött új igazolásokra, s a negyedik szezonban sikerült megnyerni a Premier Leauge-et.

A PL-klubok viszont már most aggodalommal figyelik a tulajdonosváltást, s válságtanácskozásra készülnek, lévén úgy gondolják, a világ egyik legnézettebb bajnokságának megítélése sokat romolhat az üzlet miatt.

Keleti és nyugati befolyás a PL-benA Premier League húsz csapata közül kevés maradt brit kézben, egyre nagyobb a nyugati és keleti befolyás. Az Arsenalnak, a Burnleynek, a Liverpoolnak és a Manchester Unitednek is amerikai tulajdonosa van, de az Aston Villa, a Leeds, a West Ham és a Crystal Palace csapatánál is van amerikai résztulajdonos. A Watfordnak olasz, a Wolverhamptonnak és a Southamptonnak kínai, a Leicester Citynek thaiföldi, az Evertonnak iráni, a Chelsea-nek orosz, a Manchester Citynek pedig az egyesült arab emírségekbeli Manszur sejk a tulajdonosa.

Bravúros 1-1-es döntetlent értek el a magyarok az Anglia elleni idegenbeli labdarúgó világbajnoki selejtezőn, de sajnos megint nem maradt el a lelátói botrány sem.