;

labdarúgás;

- A pályán nem volt gond

Bravúros 1-1-es döntetlent értek el a magyarok az Anglia elleni idegenbeli labdarúgó világbajnoki selejtezőn, de sajnos megint nem maradt el a lelátói botrány sem.

Három nappal az Albánia elleni hazai 1-0-ás vereség után az volt a kérdés az Anglia elleni keddi idegenbeli labdarúgó világbajnoki selejtező előtt, hogy mekkora különbséggel győzi le az Európa-bajnoki ezüstérmes a magyar válogatottat. Az angolok a legutóbbi huszonegy hazai selejtezőjüket megnyerték, semmi jel sem utalt arra, hogy Marco Rossi szövetségi kapitány együttesének esélye lehet akár csak egy szoros eredmény elérésére.

Ehhez képest a magyar csapat szervezett, fegyelmezett játékkal egyenrangú ellenfele volt a sokkal erősebb riválisnak, Sallai Roland tizenegyesből szerzett góljával még vezetett is. A büntetőt azért kapták a magyarok, mert a labdát elrúgó Luke Shaw eltalálta a fejelni igyekvő Loic Negót. Ennek jogosságáról megoszlottak a vélemények, de nem lehet azt állítani, hogy tévedett a játékvezető a 22. percben. Öt perccel később Szalai Attila rúgta meg Harry Kane-t a magyar tizenhatoson belül, a sokkal egyértelműbbnek tűnő tizenegyest azonban nem kapták meg a hazaiak, akik a 37. percben John Stones révén egyenlítettek.

A második felvonásban fölényben voltak a hazaiak, de nem tudtak újabb gólt szerezni, mert a magyar válogatott végig ragyogó teljesítményt nyújtott. Ám hiába szerezte a vb-selejtezők keddi játéknapjának legnagyobb meglepetését a magyar együttes, a külföldi beszámolókban a lelátói rendbontás szerepel a címlapokon.

A magyar drukkerek – a hírek szerint lengyelekkel kiegészülve – kifütyülték a meccs elején letérdelő hazai játékosokat és kiűzték a szektorukba bejutni próbáló biztonságiakat. Amitől a jobb érzésű szurkolók elborzadnak, azt a magyar ultrák lelkesen ünnepelték szerdán a különböző közösségi oldalakon. Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter tájékoztatása szerint a brit hatóságok egy-egy magyar és lengyel drukkert vettek őrizetbe a rendbontás után.

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) vizsgálatot indított, ami nem sok jóval kecsegtet. A magyar-angol budapesti vb-selejtező után a FIFA 200 ezer svájci frank befizetésére kötelezte a magyar szövetséget és két zárt kapus mérkőzés megrendezését írta elő. A büntetésből egyet letöltöttek a magyarok Albánia ellen (a meccs is felért egy komoly szankcióval), a másik tiltást két év próbaidőre felfüggesztette a FIFA.

Az lenne a meglepetés, ha a keddi botrány után a felfüggesztett büntetés nem lépne hatályba és nézők előtt fogadhatná utolsó itthoni vb-selejtezőjén a magyar válogatott, a San Marino csapatát a Puskás Arénában november 12-én.

Botrány Albániában isNem maradt el a botrány a magyarok csoportjában rendezett Albánia-Lengyelország mérkőzésen sem. A vendégek a 76. percben szerezték a találkozó egyetlen gólját, a találatot az alapvonalnál ünneplő vendégjátékosokat a lelátóról különböző tárgyakkal megdobálták. A játékvezető félbeszakította a meccset, ami csak bő negyed óra szünet után folytatódott. A FIFA vizsgálatot rendelt el a történtek miatt.
Elszállt az esély a vb-reA lengyelek sikere után eldőlt, hogy nincs esélye a magyar válogatottnak a pótselejtezőt érő második hely megszerzésére a csoportban. Miután Ausztria 1-0-ra kikapott Dániában, abban sem lehet reménykedni, hogy a Nemzetek Ligájában a B dívizíó csoportjának a megnyerésével sikerül elérni a pótkvalifikációt. (Az NL-ből akkor érte volna el a pótselejtezőt a magyar együttes, ha a B divízióból feljutott osztrákok kvalifikációs csoportjukban legalább másodikok lesznek. Mivel ez nem jött össze, ők foglalják el az NL-ből elérhető vb-pótselejtezős helyet.) A magyar válogatott egész biztosan nem lesz ott Katarban a vb-n. Utoljára 1986-ban, Mexikóban volt vb-résztvevő a magyar együttes. A magyarok csoportjának állása két fordulóval a vége előtt: 1. Anglia 20 pont, 2. Lengyelország 17, 3. Albánia 15, 4. MAGYARORSZÁG 11, 5. Andorra 6, 6. San Marino 0.

Rasszista beszólások után fizikai összecsapás alakult ki a vendégek, illetve rendőrök és rendezők között az angol-magyar labdarúgó világbajnoki selejtezőn (1-1) a magyar drukkerek szektorában. Angol játékosok és a brit sajtó egyaránt elítélték a pályán nyújtott és elismerésre méltó magyar teljesítményt beárnyékoló erőszakot.