holokauszt;

- Kampánybeszédet tartott Novák Katalin a malmői nemzetközi holokauszt fórumon - Helyszíni beszámolónk

A családokért felelős tárca nélküli miniszter vezette a magyar delegációt a malmői nemzetközi holokauszt fórumon, ahol 44 országból tíz állam- és kormányfő tette tiszteletét. A szerény képviselethez visszafogott ígéretek társultak.

Hazánkban minden rendben van, a kormánynak hála biztonság, béke és szabadság honol, melyre kizárólag az ellenzéki összefogás jelent veszélyt – nagyjából így összegezhető Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter megszólalása Malmőben, a Remember - React (emlékezz-reagálj) jelszóval meghirdetett nemzetközi holokauszt-fórumon. A magyar politikus néhány perces felszólalása érzékelhetően kilógott a szerdai konferencián elhangzott beszédek sorából. Más országok képviselői aggodalmunknak adtak hangot az olyan globális trendek miatt, mint például a fokozódó antiszemitizmus vagy a közösségi médián keresztül villámgyorsan terjedő, gyűlöletkeltő összeesküvés-elméletek, holokauszt-túlélők pedig arról meséltek – néha egészen elérzékenyülve –, hogyan és miért próbálják életben tartani a múlt emlékét.

Novák Katalin viszont arra használta a lehetőséget, hogy kampánybeszédnek beillő monológot tartson és a hazai helyzettel kérkedjen. Mi több, a magyar családügyi miniszter a belpolitikai csatározásokat is magával hozta Malmőbe. Azzal riogatta a fórum résztvevőit, hogy a baloldali ellenzék összefogott a „nyíltan antiszemita” Jobbikkal. Emiatt egyébként minél nagyobb nemzetközi visszhangot, felháborodást szorgalmazott. Ami azért is meglepő, mert e szerint a magyar belpolitikába történő külföldi beavatkozást rendre elítélő Orbán-kormány tagja arra biztatta a külföldi vezetőket, hogy ez esetben nyugodtan avatkozzanak be a magyar belpolitikába.

Stefan Löfven svéd miniszterelnök jóval önkritikusabb volt nyitóbeszédében, melyben azt igyekezett szemléltetni, hogy a zsidóellenesség mennyire súlyos problémát jelent a mai társadalmakban is. „Az antiszemitizmus a szélsőjobboldalon, a baloldal egyes részein, az iszlamisták között és az átlagemberek körében egyaránt jelen van” – fogalmazott. Megfigyelhető szerinte azoknál is, akik „olyan országokból menekültek Európába, ahol a zsidógyűlöletet az iskolákban és állami propagandán keresztül közvetítik.” Azt is elismerte, Malmőben is gondokat okoz az antiszemitizmus, de szerinte nem ez határozza meg a várost, hanem az, hogy felveszi harcot a jelenség ellen. Mint mondta: „konkrét intézkedésekre van szükség”, ennek jegyében kötelezettségvállalásokat várt el a fórumra meghívott országoktól az antiszemitizmus, a romaellenesség és a rasszizmus más formáinak visszaszorítására, a holokauszt emlékének életben tartására.

A házigazda Svédország többek között egy új holokausztmúzeum létrehozására tett ígéretet. Az Egyesült Államok 1 millió dollárt ajánlott fel a közel-keleti és észak-afrikai térségből eredő online gyűlöletbeszéd visszaszorítására, és ugyanekkora összeget a holokauszttagadás megszüntetését célzó programokra. Más delegációk jellemzően új kulturális intézetek megépítését vagy már meglévők bővítését, illetve a holokausztoktatás erősítését ígérték. Franciaország konkrétumok helyett egy antiszemitizmus elleni akcióterv kidolgozását ígérte. Abban azonban konszenzus látszott kirajzolódni a jelenlévők között, hogy többet kell tenni a zsidóság védelmében. „Mindenki azt mondja, hogy többet kell tennünk” – válaszolta a Népszava felvétésre a svéd miniszterelnök. Az is látszik azonban, hogy Magyarország nem vállalta túl magát a többiekhez képest.

„Soha nem tett annyit magyar kormány a zsidó közösségért, mint az elmúlt 12 évben” – így kezdődött az a videó, amely Magyarország jövőbeni terveit lett volna hivatott bemutatni. Csakhogy az összeállításban és az ahhoz mellékelt szövegben egyaránt az öntömjénezésen volt a hangsúly, kevés kötelezettségvállalás hangzott el. Az Orbán-kormány ígéretet tett arra, hogy fellép az Izrael elleni bojkottot, tőkekivonást és szankciókat szorgalmazó BDS-mozgalmakkal szemben, harcolni fog külföldön a zsidók szabad vallásgyakorláshoz való jogért, és a szerb kormánnyal közös emlékművet hoz létre a közép-szerbiai Bor városában az egykori náci munkatábor helyén, ahova 1944-ben Radnóti Miklóst is elhurcolták. Magyarország határain belül viszont arra tettek vállalást, hogy folytatják a zsinagógák és zsidó temetők felújítási programját. Ennél kézzelfoghatóbb terveket Novák Katalin sem ismertetett. „Azt vállaljuk, hogy Magyarországon továbbra is biztonságban élhetnek a zsidó testvéreink” – jelentette ki lapunk érdeklődésére a miniszter.

Pedig Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke szerint lenne mit tennie az Orbán-kormánynak. „Tény, hogy a nyugat-európai zsidó közösségekhez képest a magyarországi zsidóság nagyobb biztonságban van, hisz' nálunk nincsenek fizikai támadások zsidó személyek és intézmények ellen, nincsen formálisan diszkrimináció, aggasztó jelenségek azonban így is vannak” – nyilatkozta a Népszavának a Mazsihisz vezetője. Felidézte, hogy a Medián nyáron publikált reprezentatív felmérése szerint a magyar társadalom 36 százaléka antiszemita nézeteket vall. Véleménye szerint gyalázatos, hogy hazánkban milyen magas a holokausztot relativizáló és tagadók aránya: a magyarok 21 százaléka hiszi, hogy az áldozatok számát túlbecsülték, 11 százalék kétségbe vonja a gázkamrák létezését, 16 százalék szerint pedig a szörnyűségek nagy részét a zsidók utólag találták ki. Ez utóbbi formálisan is holokauszttagadás, ami Magyarországon jogszabályokba is ütközik. „Ha kormányunk akart volna valamit vállalni a malmői konferencián, akkor azt kellett volna megcélozniuk, hogy leszorítsák ezeket a számokat, hogy csökkenjen az említett tévképzetek előfordulásának aránya” – mondta el Heisler.

A remény kikötőjeA konferencia helyszínválasztásának üzenetértéke van, Malmőben ugyanis jelentős problémának számít az antiszemitizmus, muszlim szélsőségesek és neonácik egyaránt követnek el olyan atrocitásokat, amely az elmúlt években félelemben élő helyi zsidók kivándorlásához, a néhány száz főt számláló vallási közösség fokozatos fogyatkozáshoz vezetett. A jelenség ellen évek óta küzdő önkormányzat emiatt is lobbizott azért, hogy a városban tartsák a fórumot. Malmőnek mindazonáltal történelmi kötődése is van a holokauszthoz: 1945 tavaszán nagyjából 20 ezer kimentett foglyot szállított ide a svéd Vöröskereszt egy nagyszabású mentőakció keretében. A kiszabadított rabokat fehér buszokkal evakuálták a különböző németországi koncentrációs táborokból, a svéd várost emiatt remény kikötőjének is nevezik. A konferenciát eredetileg egyébként tavaly októberben, az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor felszabadításának 75. évfordulóján tartották volna, éppen két évtizeddel a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) létrehozó stockholmi Nemzetközi Holokauszt Fórum megrendezése után. A koronavírus-járvány azonban halasztására kényszerítette a svéd kormányt.

Úgy vélte, a magyar vezetésnek ugyanúgy, mint Európa egészének, van mit javítania ebben a kérdésben. „Ha a kormány nyíltan rasszista eszméket hirdető emberre bízza a Nemzeti Alaptantervet, az nem segíti a téveszmék elleni hatékony fellépést. Hibának tartom a Horthy-korszak figuráinak felmagasztalását, de annak sincs jó üzenete, ha az összeesküvések-elméletek egyik jelentős hazai képviselőjét állami kitüntetéssel jutalmazzák. Egy ilyen elismerés a magyar társadalom felé azt sugallja, hogy az általa vallott őrült összeesküvés-elméletek valójában elfogadhatóak” – jelentette ki a Mazsihisz elnöke. Éppen ezért úgy látja, hogy célszerű lett volna az oktatással kapcsolatban vállalásokat tenni, és növelni a magyar emlékezetpolitika hitelességét.

„Fontosnak tartanánk az oktatási kormányzat és a zsidó szervezetek között korábban elindított együttműködés folytatását is. Tudjuk, ma már közhely, hogy a történelemben minden a szavakkal kezdődött – ám ettől még igaz. Nekünk azért kell küzdeni, hogy ezek a szavak, ezek az antiszemita megnyilvánulások ne hangozhassanak el. Ehhez megfelelő oktatás kell, hiteles történelemszemlélet és egy olyan kormányzati attitűd, amelyik figyel arra, hogy a vállalhatatlan eszméket vagy elméleteket támogató személyekből ne lehessenek példaképek” – javasolta Heisler András.

Novák Katalintól megkérdeztük: szerinte nincs-e rossz üzenete annak, hogy Takaró Mihályra bízták a Nemzeti Alaptanterv kidolgozását és a kitüntették Raffay Ernőt a nekik tulajdonított antiszemita nézetek ellenére. A miniszter azonban kitért a válaszadás elől. Azt ismételgette, hogy a kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmus ellen, majd a témát elterelendő ismét a Jobbik antiszemita botrányaival hozakodott elő.

A miniszter és a magasabb rangú vendégekA malmői nemzetközi fórumra 44 ország delegációja látogatott el, közülük huszonegyet miniszterinél magasabb szinten képviseltette magát. Tíz állam- és kormányfő tette tiszteletét személyesen, további négy virtuálisan jelentkezett be, öt vezetőnek pedig közvetlen helyettese utazott a helyszínre. A magyar küldöttséget Novák Katalin vezette. Kérdésünkre, hogy hazánkat miért éppen ő képviselte, a családügyi miniszter azt mondta: jelenléte azt üzeni, hogy Magyarország számára fontos a holokausztra való megemlékezés és az antiszemitizmussal szembeni határozott fellépés. „Ahogy elnézem a delegációk tagjait, a miniszteri szint azért magas szintnek számít” – fogalmazott a politikus “A családok ügye pedig egy olyan szerteágazó terület, amely mindenhez kapcsolódik, gyakorlatilag az talán magyarázatot adhat arra, hogy miért éppen én vagyok itt” – vélekedett Novák Katalin.