;

Bulgária;elnökválasztás;parlamenti választás;

- Újabb nekifutás: idén már harmadszor szavazhatnak a bolgárok

Akárcsak a koronavírus-járvány, a választási kampányok is hullámokban érkeznek. Mindenki abban bízik, hogy most végre meglesz a kormányképes többség.

November 14-én az idén már harmadszor szavazhatnak a bolgárok. Az előző két parlamenti választás nyomán egyetlen pártnak vagy koalíciónak sem sikerült kormányt alakítania. Egy hónap múlva újra próbálkoznak, s egyben államfőt is választhatnak, mivel lejár Rumen Radev elnök ötéves mandátuma. A politikusok – régiek és újonnan jelentkezők – arra számítanak, hogy végre sikerül az áttörés, lesz kormányalakításra képes parlamenti többség. 

Legalább tíz évig uralta a bolgár politikai szcénát Bojko Boriszov és pártja a Polgárok az európai Bulgáriáért (GERB). Ez a magát jobbközépként pozícionáló erő a Fidesz-hez hasonlóan ideológiamentes, korrupció-vezérelt vezérpárt, amely elsősorban az európai pénzek lerablására szakosodott. Gengsztermódszereiről sokat elárultak a Boriszov rezidenciáján készült titkos fotók, amelyeken látszik, hogy éjjeliszekrénye fiókjában több köteg ötszáz euróst és aranyrudakat, valamint egy revolvert tartott. A párt lényegét leplezték le a parlamenti bizottság előtt azok a vállalkozók, akiket rendszeresen zsaroltak  Boriszov megbízottjai.

A GERB mellett  a Bolgár Szocialista Párt és a muzulmán-török kisebbség pártja a Mozgalom a Jogokért és Szabadságért (DPSZ) is a status quo élvezőjének számított. Utóbbi ritkán kormányzott, de a mérleg nyelveként ellenzékből is részesült a hatalom osztalékából. E pártok ellen léptek fel a 2020-as nyári tiltakozások nyomán kiemelkedő protesztpártok. Közülük eddig a Szlavi Trifonov népénekes és szórakoztatóipari vállalkozó által alapított és vezérelt Van ilyen nép! (ITN) volt a legerősebb. Legutóbb már az első helyen végzett, azonban a többi párt nem fogadta el a feltételeit, s így nem alakítottak kormányt.

A fentieken kívül novemberben a jobboldali, a jogállamiságot hangsúlyozó Demokratikus Bulgária (DB) mellett a balosabb Mi jövünk! (NI) párt is újra indul  a mandátumokért. A bolgár Gallup International legutóbbi felmérése szerint a GERB szeptember végén a szavazatok 21,4 százalékával állt az első helyen. Második helyre jött fel egy vadonatúj mozgalom, amely a Folytatjuk a változást! elnevezést viseli. Ezt az elnök által átmenetileg kinevezett hivatalnok kormány két technokrata minisztere alapította. A harmadik a BSZP, Trifonov ITN pártja a negyedik helyre szorult 12,3 százalékkal, őket követi alig lemaradva a DB, majd a török párt jön, amely mindig számíthat fegyelmezett szavazóira, most is hozzák a 11,4 százalékot. Az NI-nek 4,1 százalék szavazna bizalmat.

A pártok eredményeit biztosan befolyásolja majd az elnökválasztási kampány. Jellegzetes, hogy az elnökválasztáson valamennyi jelölt független személyként jeleníti meg magát, akikre a pártok csak rácsatlakoznak. Radev elnök is így tesz, pedig őt annak idején a BSZP jelölte. A szocialistákon kívül az ITN és a NI is őt támogatja. A GERB Anasztasz Gerdzsikovot a Szófiai Egyetem klasszika-filológus rektorát jelölte. A jeles latinista korábban már több állami funkcióban is szerepelt. A DB is saját jelöltet állított, Lozan Panovot, a legfelsőbb semmítőszék (legfelsőbb bíróság) elnökét. Ő az igazságügyi reformok élharcosa, aki azért bírálja Radevet, mivel szerinte ő is hozzájárult a korrupt főügyész, Ivan Gesev hatalmához. A bolgár elnökválasztások történetében most először  állít saját jelöltet a DPSZ, Mustafa Karadayi személyében. A közgazdász végzettségű bolgár politikus török nemzetiségű, nevét is török helyesírás szerint írja.

Aligha kétséges, hogy a versenyben a hivatalban lévő elnök a legesélyesebb. Radev mérsékelten baloldali, keményen korrupcióellenes politikus. Az Észak-Macedóniával fennálló konfliktusban a mindenkori bolgár kormányok nacionalista álláspontját támogatja. Korábban oroszbarátként címkézték – erre nincs különösebb bizonyíték. "Civilben" repülőtábornok volt, a szovjet diplomája mellé amerikait is szerzett. Viszonya Boriszovval nyíltan ellenséges volt, támogatta a kormányfő politikája ellen tiltakozó mozgalmat. Gerdzsikovnak nincs politikus profilja, kétségtelenül Boriszov bábja. Panov főbíró a jogállamiság elkötelezettjeként jeleníti meg magát, bírálatának fő tárgya Gesev főügyész. Ha lesz második forduló, ő lehet Radev kihívója. Gerdzsikov máris biztosította őt majdani támogatásáról.  

Piszkos trükk a Tiszta IgazságtólA szófiai média beszámol róla, hogy a fővárosban szabadon kampányol egy bejegyzetlen szervezet, amely a Tiszta Igazságot Néppártnak titulálja magát. Egyéb összeesküvéselméletek terjesztése mellett a COVID-oltás ellen is agitálnak. Eközben Bulgáriában újra megtelnek a koronavírus osztályok, a betegek kilencven százaléka oltatlan. A betegségben október 10-ig 21 656-an haltak meg, a legutolsó statisztikai napon negyvenen.  

Az első nagy hiba a járvány kezdetéhez fűződik, amikor miniszterek vakon követték a tudományos tanácsadók véleményét, lényegében szabad teret adva a Covid-19 terjedésének, bízva a nyájimmunitás kialakulásában.