;

Magyarország;nyugdíjasok;lemaradás;nemzetközi felmérés;

Képünk illusztráció

- A magyar nyugdíjasok anyagi helyzete a legrosszabb a régióban

Egy nemzetközi felmérés szerint belátható időn belül nincs esély arra, hogy utolérjük Ausztriát, de Szlovéniát vagy Csehországot sem.

Rémisztő helyzetben vannak a magyar idősek, és az évek múlásával csak egyre romlik a helyzet – számolt be a hvg.hu a francia Natixis bank világszintű kutatásáról. Mint írják, a tanulmányban 44 ország időseinek helyzetét vizsgálták és hasonlították össze.

Az éves rendszerességgel megjelenő, Global Retirement Index (GRI) címet viselő kutatás négy fő szempontot vesz sorra: az egyes országok egészségügyi helyzetét, olyan makrogazdasági adatokat, mint az infláció, a környezet állapotát, benne a levegőminőséget, valamint az országban uralkodó jövedelmi viszonyokat. A kutatás eredményeit bemutató lap szerint a tanulmányból kiderül:

„Magyarország a régió országai közül csaknem mindegyik vizsgált mutató alapján a legutolsó helyet foglalja el. Különösen leszakadtunk az egészségindex és az életminőség-index szerint, de sereghajtó helyen állunk az időskori pénzügyekben is.”

Az ország jövedelmi viszonyait, például a jövedelemegyenlőtlenségeket mérő „anyagi jólét-index” az egyetlen, amelyben sikerült megelőznünk egy szomszédunkat, Szlovákiát. Magyarország a globális nyugdíj-indexben mindössze 58 pontot ért el idén, amivel a régió legrosszabb teljesítménye. A kutatásban részt vevő 44 ország közül ez most a 33. helyezésre volt elegendő:

„mögöttünk olyan országok vannak, mint India, Chile vagy Brazília”– írják.

Megjegyezték azt is, hogy idén már hetedik éve készült el ez a tanulmány, s az összehasonlítható adatok szerint a koronavírus-válsággal sújtott 2020-as évben lényegesen rosszabbodott az európai idősek helyzete. Ugyan 2021-re a többség már erősödni tudott, a régió egyetlen országaként hazánkban egy év elteltével még nehezebb helyzetbe kerültek az idősek, és nincs is reális esélyünk arra, hogy belátható időn belül utolérjük Ausztriát, vagy akár Szlovéniát és Csehországot.

"Azelmúltnyolcév" miatt még 10 évig, egészen mostanáig sikeresebben fejlődtek a románok, mint mi - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének írásából.