Werner Kogler zöldpárti alkancellár az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a Zöldek koalíciójának folytatását jelentette be szombat este Sebastian Kurz kancellár lemondása után.
Kogler szombat esti közleményében üdvözölte Kurz lépését.
"Azt a változatot fogadták el, amelyet a koalíciós partner ÖVP-nek javasoltunk" - hangsúlyozta Kogler. "Ez azt jelenti, hogy folytatni tudjuk a kormányzati munkát" - tette hozzá, felidézve, hogy erről állapodott meg Alexander Van der Bellen osztrák államfővel, Kurzcal és Alexander Schallenberg külügyminiszterrel, akit a kancellár az utódjának javasolt.
Kogler egyben bejelentette, hogy vasárnap egyeztetni fog Schallenberggel, akivel "eddig nagyon építő jellegű volt az együttműködés". Kiemelte, hogy a koalíció folytatásával elfogadhatják végre a költségvetést, és folytathatják a kormányzat nagyszabású ökoszociális adóreformtervét.
Sebastian Kurz a szombat esti kabinetülést követően jelentette be lemondását a rá is vonatkozó korrupciós vizsgálatok nyomán. Közölte, hogy az Osztrák Néppárt (ÖVP) frakcióvezetőjeként folytatja politikai karrierjét az osztrák parlament alsóházában (Nationalrat), s megtartja pártvezetői tisztségét is.
Kurz ismételten hangsúlyozta, hogy hamisak az ellene felhozott vádak. Mint mondta, a parlamenti munkához visszatérve megragadja a lehetőséget, hogy megcáfolhassa a gyanúsításokat. Hangsúlyozta, hogy a patthelyzet feloldása és az ÖVP/Zöldek koalíciójának megtartása érdekében döntött a lemondás mellett.
Idén több nagy botrányba keveredett Kurz. 2021. május 12-én bejelentették, hogy a Gazdasági és Korrupciós Ügyészség (WKStA) a NEOS liberális párt feljelentése nyomán vizsgálatot indított Kurz és kabinetfőnöke, Bernhard Bonelli ellen. Mindkettőjüket azzal gyanúsítják, hogy hamis vallomást tettek az előző, az ÖVP és az FPÖ alkotta kormány állítólagos bűnözői tevékenységét vizsgáló vizsgáló bizottság (Ibizai-vizsgálóbizottság) előtt, így vádlottak lettek. Kurz és Bonelli a vádak szerint félretájékoztatták a vizsgálóbizottságot. Kurz még aznap este tagadta, hogy valótlanságot mondott volna. 2021. május 13-án a hat ÖVP-s tartományi kormányzó, Wilfried Haslauer, Johanna Mikl-Leitner, Günther Platter, Hermann Schützenhöfer, Thomas Stelzer és Markus Wallner kiállt mellette. 2021. május 13-án a hat ÖVP-s tartományi kormányzó, Wilfried Haslauer, Johanna Mikl-Leitner, Günther Platter, Hermann Schützenhöfer, Thomas Stelzer és Markus Wallner is támogatta őt. Ezzel szemben Reinhold Mitterlehner, az ÖVP korábbi elnöke élesen bírálta Sebastian Kurzot, és megerősítette, hogy nem tiszteli a demokratikus és jogi alapintézményeket. Az Osztrák Bírói Egyesület elnöke is bírálta Sebastian Kurzot és a konzervatív ÖVP-t, amiért folyamatosan pellengérre állítják az igazságszolgáltatást, mondván, hogy ezzel a jogállamiságot támadják
2021. szeptember 22-én vált ismertté, hogy Sebastian Kurzot 2021. szeptember 3-án a WKStA ügyésze és ügyvédje jelenlétében vádlottként hallgatta ki ezy bíró.
2021. október 6-án házkutatásokat tartottak a kancellári hivatalban, a bécsi Lichtenfelsgasse-ban lévő ÖVP-székházban és a szövetségi pénzügyminisztériumban. Ennek oka többek között az, hogy Sebastian Kurz kapcsán sikkasztás és vesztegetés gyanúja merült fel. Ezen kívül a kancellár közvetlen környezetéből további személyeket, nevezetesen a pénzügyminisztérium volt főtitkárát és kabinetfőnökét, valamint Thomas Schmid, a Nemzeti Vagyonkezelő Holding (ÖBAG) volt vezetőjét, Stefan Steiner volt ÖVP-főtitkárt, Johannes Frischmannt, az ÖVP minisztériumainak sajtókoordinátorát és volt kancellári sajtószóvivőt, Gerald Fleischmannt, a kancellári hivatal kabinetfőnök-helyettesét, valamint másokat is korrupciós bűncselekmények elkövetésével vádolnak. Vádlott lett továbbá többek között a volt ÖVP-s családügyi miniszter, Sophie Karmasin jelenlegi közvélemény-kutató, Helmuth és Wolfgang Fellner médiaszakértők.
Az ügyészség szerint Kurz ötletére pénzügyminisztériumi források vándoroltak egy bulvárlaphoz, hogy kozmetikázott közvéleménykutatások publikálásával kedvezőbb színben tűntessék fel az Osztrák Néppártot. A nyomozók azt állítják, hogy ez 2016-ban történt, vagyis közvetlenül az előtt, hogy Kurz pártelnök, majd kancellár lett. A vád hűtlen kezelés, megvesztegetés és kenőpénz elfogadása, valamint manipulált közvélemény-kutatási adatok nyilvánosságra hozatala közpénzen. A gyanú szerint a szóban forgó hirdetések és médiakooperációs megegyezések értéke 1,3 millió euró volt.