google;Magyarország;lapok;hackertámadások;figyelmeztetések;

Képünk illusztráció

- Magyar főszerkesztőket figyelmeztetett állami támogatású hackertámadásokra a Google

Az Átlátszó és az ittlakunk.hu főszerkesztője is kapott riasztást arról, hogy „kormány által támogatott” támadók megpróbálták ellopni a jelszavát.

Bodoky Tamás, az Átlátszó főszerkesztője csütörtök reggel kapott figyelmeztetést a Google-től a Gmail accountján, amelyben a szolgáltató államilag támogatott hackertámadásra figyelmeztetett – írja a lap, megjegyezve: a weboldalaikat érő túlterheléses támadások rendszeressé és szinte megszokottá váltak az elmúlt időkben, és a Pegasus-ügyben is érintettek.

Kiemelték, az eset nem egyedi, ugyanis Lőke András, az ittlakunk.hu felelős szerkesztője, a tényfeltáró újságíró Transparency-Soma-díj zsűrijének elnöke ugyanerről számolt be a Facebook-oldalán. 

„Van rá esély, hogy ez egy téves riasztás, de úgy gondoljuk, hogy kormány által támogatott támadókat észleltünk, akik megpróbálták ellopni a jelszavát. Ez a Gmail-felhasználók kevesebb mint 0,1 százalékával fordul elő. Nem fedhetjük fel, hogy mi adta a tippet, mert a támadók tudomásul veszik és megváltoztatják a taktikájukat, de ha valamikor sikerrel járnak, hozzáférhetnek az adataihoz vagy más lépéseket tehetnek a fiókját használva”– áll a figyelmeztetésben.

Az Átlátszó a Google biztonsági blogjára hivatkozva hozzáteszi: 2012 óta küldenek ki ilyen figyelmeztetéseket azoknak, akikről azt gondolják, hogy célponttá váltak.

Arról, hogy miért „kormány vagy állam által támogatott” a hackertámadás, arról csak annyit írnak, hogy „nem mehetünk bele a részletekbe anélkül, hogy ne adnánk ki olyan információkat, amelyek hasznosak lennének ezeknek a rosszindulatú szereplőknek, de részletes elemzésünk – valamint az áldozatok jelentései – határozottan arra utalnak, hogy államok vagy államilag támogatott csoportok érintettek”. 

Idézik a Google fenyegetéselemző csoportjának (Threat Analysis Group, TAG) tavaly májusi közleményét is, amely szerint minden nap több mint 270 célzott vagy kormányok által támogatott támadócsoportot követnek nyomon több mint 50 országból. Védekezésként erős jelszót, kétfaktoros „autentikációt” és hardverkulcsot javasolnak a célponttá vált felhasználóknak.

Az előválasztás első fordulójában a legtöbb helyen a DK-val szövetséges ellenzéki párt elnöke most „vigyáz” a jelöltek szavazótáborára.