labdarúgó;válogatott;

- Topligás albánok érkeznek

A szombati rivális azonos minőséget képvisel a magyar válogatottal, derült ki a két csapat labdarúgóinak posztonkénti összehasonlításából.

„Történelmi vereség”, „Szomorú vereség”, „Csalódás” – íme néhány kiragadott jelző a sportrovatokból a szeptember 5-i összecsapás után, miután Albánia Armando Broja 87. percben szerzett találatával 1-0-ra legyőzte Marco Rossi magyar válogatottját a világbajnoki selejtezőben. A visszavágót szombat este a Puskás Arénában rendezik, a FIFA büntetése miatt zárt kapuk mögött.

Edoardo Reja, az albánok szövetségi kapitánya elszánt, három, de inkább négy pontot szeretne a magyarok és a lengyelek ellen szerezni: „Az biztos, ha kikapnánk Magyarországon, az veszélyeztetné a jelenlegi helyzetünket, ebben az esetben mindenképpen három pontot kellene elérnünk a lengyelekkel szemben. A legideálisabb forgatókönyv az lenne, ha a soron következő két meccsen négy pontot gyűjtenénk, elégedett lennék vele.”

A jelenlegi albán és magyar keret összevetése több meglepetéssel szolgál. A mértékadó transfermarkt oldal az albán csapatot 102,2, a magyarokat 103,9 millió euróra taksálja, ebben a szegmensben tehát elenyésző a különbség. A legfájóbb „pofon” a topligák (angol, német, olasz, spanyol) aránya: míg a magyarok négy Bundesliga-játékost (Gulácsi, Orbán, Szoboszlai, Sallai) tudnak felmutatni, Albánia kilenc Serie A futballistával büszkélkedhet, de két La Liga és egy Premier League-ben pallérozódó focista is a keretben van. Ilyenformán a magyarnál háromszor több topligás játékosa van az albán válogatottnak.

Persze ez az adat még önmagában kevés, Rossi többször kijelentette, hogy csak olyan játékost hív be, aki aktívan játszik, a 12 topligás albánból pedig sokan csak epizódszereplők klubjaikban.

Gulácsival szemben Thomas Strakosha vagy Etrit Berisha állhat a kapuban. A most 26 éves Strakosha a 2019/20-as idény összes bajnokiját végig védte a Lazióban és komoly szerepe volt abban, hogy csapata kiharcolta a Bajnokok Ligája részvételt. A következő szezon közepén azonban Pepe Reina kiszorította a kapuból, azóta csupán epizódszerepet kap. Berisha már rutinosabb, 32 éves, 139 Serie A találkozón védett, az elmúlt években azonban sem az Atalantában, sem a Torinóban nem ő az első számú választás. Gulácsi ellenben csapatkapitányként folyamatosan őrzi a Lipcse kapuját, kvalitásokban viszont Strakosha képes Gulácsi szintjén védeni.

Albánia erőssége a védelme, Berat Djimsiti (Atalanta), Marash Kumbulla (AS Roma) és Ardian Ismajili (Empoli) személyében három olasz elsőosztályú hátvéd felel a támadások elhárításáért. A trióból Djimsiti a vezéregyéniség, az elmúlt években topcsapattá fejlődő Atalantának az egyik kulcsembere, hasonló utat jár be, mint a szintén 28 éves Willi Orban a magyaroknál. Kumbulla 19 évesen a Hellas Verona egyik legjobbja volt, ennek köszönhetően 2020 szeptemberében a Roma két évre kölcsönvette, jövő nyáron pedig opciós joga van végleg megvásárolni. Kumbulla tavaly még 21 bajnokin pályára lépett, José Mourinho azonban egyelőre csak a Konferencia-liga találkozókon számít rá. A benne lévő potenciál hasonló a Fenerbahce-ban alapembernek számító Szalai Attiláéhoz. Ismajili a tavalyi újonc Speziából igazolt az idei újonccsapathoz, az Empolihoz, nem kulcsjátékos, de folyamatos játéklehetőséget kap, Lang Ádám (bár játszott a francia elsőosztályban), jelenleg az ciprusi Omonia Nicosiaban rúgja a bőrt.

A jobbszárnyon a rendkívül rutinos Elseid Hysaj igyekszik majd segíteni támadásban és védekezésben, hat Napoliban eltöltött éve után idén nyáron igazolt a Lazióba, ahol eddig minden tétmérkőzésen kezdett; Botka Endre lehet az ő „párja”, de a védő a jó Eb ellenére sem kelt el külföldön. Az első olyan poszt, amiben a magyar csapat egyértelműen a jobb, az a bal szárny, a franciák ellen gólt szerző Fiola Attila papíron jóval nagyobb kvalitást képvisel a bő egy éve Kuvaitban futballozó Lorenc Trashinál.

A védelme az albánoknak jobb, azonban a középpálya már inkább a magyarokról szól. Schäfer András (Dunaszerdahely), Kleinheisler László (Eszék) és Nagy Ádám (Pisa) is jó formának örvend, folyamatosan játszanak, mindannyian alapemberek klubcsapataikban. A túloldalon Keidi Bare az Espanyol, Klaus Gjasula a német másodosztályú Darmstadt játékosa, papíron ugyan mindkét együttes erősebb, mint a DAC, az Eszék és a Pisa, de Bare és Gjasula is inkább kiegészítőember, mintsem stabil kezdő.

A karmesteri pozícióért Nedim Bajrami felel, az irányítónak tavaly fontos szerepe volt abban, hogy az Empoli ismét feljusson a Serie A-ba, idén pedig hét mérkőzésen két gólt és két gólpasszt jegyzett. Hiába jó formája, ezen a poszton a jelenlegi legértékesebb magyar játékos, Szoboszlai Dominik a riválisa, aki a Lipcse színeiben ért el két gólt és két gólpasszt. Szoboszlai jóval erősebb klubban játszik, viszont aggódhat a játékpercei miatt, ugyanis egyelőre nem számít alapembernek, több riválissal is meg kell küzdenie a kezdőcsapatba kerülésért.

A csapatkapitány Szalai Ádám sérülése miatt Sallai Roland lehet a középcsatár, tavaly remek szezonja volt a Freiburggal, amit egy jó Eb-vel meg is koronázott. A túloldalon ismerős név rohamozhatja a magyar kaput, Myrto Uzuni, aki a Ferencváros egyik legjobb játékosa. Sallai riválisa még a 20 éves, hasonló testfelépítéssel rendelkező Chelsea-nevelés, Armando Broja, aki jelenleg a PL-es Southhampton kölcsönjátékosa, eddig csereként négyszer szállt be a csapatba.  Igazán pikáns a két kapitány, Edoardo Reja és Marco Rossi párbaja is, mindketten olaszok, Rossi alacsonyabb osztályú csapatokat edzett Itáliában, viszont bajnok lett a Honvéddal, valamint a magyar válogatottnál is jól dolgozik. Reja volt a Napoli, az Atalanta és a Lazio trénere is, előbbit ő vezette vissza a harmadosztályból az elsőosztályba, azonban komoly Serie A-s sikereket már nem tudott elérni.

Így vagy úgy, a szombat esti magyar–albán nagyon szenvedős mérkőzésnek ígérkezik. És nem csak a zárt kapuk miatt. 

Világbajnoki selejtező, I csoport1. Anglia 6 5 1 - 18-2 16 2. Albánia 6 4 - 2 10-6 12 3. Lengyelország 6 3 2 1 19-8 11 4. Magyarország 6 3 1 2 12-10 10 5. Andorra 6 1 - 5 4-14 3 6. San Marino 6 - - 6 1-24 0 Október 9., szombat: Magyarország–Albánia, Andorra–Anglia, Lengyelország–San Marino.

Három nemzetközi klasszis is lecserélte trénerét az olimpia után, a budapesti Vk-n kiderül, jó ötlet volt-e.