;

vallás;tárlat;

- Az Eucharisztia jegyében

Vendégségben az Úrnál címmel látható szabadtéri kiállítás a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum épületén, amely kortárs alkotók az Eucharisztiára adott reflexióit vonultatja fel.

A szeptember elején Budapesten megrendezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz kapcsolódóan a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. a múzeummal együttműködésben képzőművészeti pályázatot írt ki a nyáron, amelyre Isten és ember találkozásának témakörében készült festménnyel, grafikával, kültéri szoborral, kisplasztikával, domborművel, installációval, videómunkával és fotóművészeti alkotással lehetett jelentkezni. A pályázati kiírás szerint az esemény témája felölel minden olyan történetet, momentumot, ahol az ember és az Úr a „szent vendégség” keretében egyesül – e találkozás középpontjában áll az Eucharisztia.

A mintegy kétszáz pályaműből öt fős zsűri – Barabás Zsófia képzőművész, Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, Fazakas Réka kurátor, Kiss Imre, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum nyugalmazott igazgatója és Sturcz János művészettörténész – választotta ki a legjobbakat, amelyek közül harmincnégy digitális felvételei kerültek az óbudai múzeum falára. A tárlat a kongresszus lezárulását követően nyílt meg, ám a szervezők nem is akarták ahhoz időzíteni, mivel az egész év az Eucharisztia jegyében zajlik. A kiállítók közül az első három helyezett pénzjutalomban is részesült: Felsmann Tamás, Gáti György és Oberfrank Luca összesen mintegy bruttó 700 ezer forintos pénzjutalmat vehetett át.

Fazakas Réka kurátor lapunknak elmondta, noha számos olyan amatőr munka is érkezett, amelyeknél a hitbeliség volt leginkább meghatározó – minden pályamű mellé kellett leírást mellékelni, amelyben sokan fogalmaztak meg érzelmi, vallási élményeket –, a zsűrizéskor elsődlegesen a művészeti szempontok érvényesültek. Bizonyos témák többször is előkerültek a pályázati anyagokban – számolt be róla a kurátor –, ilyen volt az utolsó vacsora újraértelmezése, az eucharisztia látható jegyeinek, a kenyérnek és a bornak a megjelenítése, a templom csendje, a Krisztus kereszthalálára emlékező munkák, és gyakori volt a tágabb bibliai kontextus is: az ószövetségi zsidó kultúra mentén épp úgy sokan közelítettek a témához, mint a jelenkori hétköznapok valósága, a hit átélésének mai lehetőségei felől. – Ahogy vallási hovatartozástól, felekezettől, lelkülettől függetlenül érkeztek be pályamunkák, úgy a kiállítás is izgalmas lehet bárkinek, bármely hitbéli meggyőződéstől függetlenül – emelte ki Fazakas Réka, s hozzátette: a művek olyan értékeket közvetítenek, ami sokak számára nyújthat lelki feltöltődést, jelenthet vizuális élményt. Mindig fontos, hogy az emberek vizuálisan művelődjenek és fejlődjenek, akár a kortárs művészet által, s az, hogy ennek a tárlatnak van egy olyan tematikája, amelyhez sokan érzelmi vagy hitbéli alapon is tudnak kapcsolódni, valamiféle pluszt jelenthet.

Infó

Vendégségben az Úrnál

A kültéri tárlat az épület falán egész nap megtekinthető október 24-ig.

Október 6-án, a Nincs idő meghalni című új James Bond-film észak-amerikai bemutatóján fogják felavatni Craig plakettjét a sétányon, stílusosan a 7007-es számú ház előtt.