Péntektől ismét - immár sokadik alkalommal - rekordszintre nő az üzemanyagok ára. A benzin ezúttal 6, a gázolaj pedig 8 forinttal drágul - értesült a Holtankoljak.hu. Előbbi termékért így számításunk szerint 468, utóbbiért pedig közel több mint 481 forintot kérhetnek átlagosan, literenként a töltőállomásokon. Ettől elhelyezkedéstől függően változatlanul akár száz forintos, egyidejű eltérések is lehetségesek.
Az üzemanyagárak közel tíz évig tartották 2012 eleji rekordjukat. Ezután a benzintarifa augusztus elején, majd szeptember 15-én, 17-én, 20-án is megdöntötte addigi csúcsát. E tekintetben az utolsó negyedév első napja szintén újabb, soha nem látott szintet hoz. Bár a dízel évtizedes csúcsát, a benzinnél akkor még kissé lomhábban, 453 forinttal először "csak" szeptember 15-én döntötte meg, azt követően a 22-e, a 24-e és a 29-e is új rekordot hozott. Holnap - "természetesen" - a dízeljel mellett is soha nem látott számokkal szembesülhet az autós. Az árváltozási döntésekből kiindulva csak ebben a hónapban a benzin 27, a gázolaj pedig nem kevesebb mint 43 forinttal drágult. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal áradatbázisa alapján végzett számításunk szerint a dízel esetében ez az emelkedési mérték is rekord. (Igaz, a havi árváltoztatások összegéhez képest a hatósági adatsor tanúsága szerint ezalatt a benzin három, a gázolaj pedig két forinttal enyhébben drágult.)
Az újabb áremelkedés mögött ezúttal inkább a forint gyengülése állhat. A hazai devizáért szerdán már 310 dollárt kértek, ami fél éves csúcs tengerentúli, illetve mélypont magyar szemszögből. Kedden, a hétfőn eldöntött 4, illetve 9 forintos hazai áremelkedés előestéjén az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára megérintette a 81 dollárt, ami három éves csúcspont. A nyersanyag bő egy hónap alatt 20 százalékkal drágult. Igaz, tegnap a kurzus 79 dollárra enyhült.
A 80 dollárt változatlanul erős ellenállási pontnak tartja Grád Ottó, az iparág legnagyobb hazai cégeit összefogó Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára. Ez az álláspont inog ugyan, de még nem dőlt meg - tette hozzá. A jegybank árfolyampolitikája tekintetében a főtitkár nem kívánt előrejelzésekbe bocsátkozni. Arra ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a dollár nem egész egy hónappal ezelőtt még 292 forinton állt. Vagyis mostanság folyamatosan leggyengébb szintjeit ostromolja, ami annál nagyobb reményt támaszt a kedvező fordulatra. A jelenlegi piaci körülményekre vonatkozó ökölszabály szerint az üzemanyagárak a forint dollárhoz viszonyított árfolyamváltozásának körülbelül felével módosulnak. (A hazai tarifák jó része változatlanul adó.) Mindazonáltal az év végéig már nem számít további, nagyarányú üzemanyagdrágulásra.
A gázolajár kilövését az évszakhatás miatt szintén nem tartja különösebben meglepőnek. A termékpiacokat a nyersanyagárakon túl a térségi kereslet-kínálati viszonyok is befolyásolják. Bár a két üzemanyagfajta ára általában híven követi az olajét, időnként - amiként most is - időleges eltérések, kisebb-nagyobb kilengések figyelhetők meg. Míg a nyáron elsősorban a benzin, ősszel - például a szállítás, a mezőgazdaság vagy épp az ipar élénkülése folytán - a gázolaj iránt ugrik a kereslet, amit a kereskedők be is áraznak. Bár az üzemanyagforgalom kétharmadát ma már a gázolaj teszi ki, utóbbi fogyasztói jórészt még ma is inkább közületek, cégek. Ráadásul az utóbbi évek során a magánautók fogyasztása is csökkent. Az inflációra ugyanakkor mindkét termék drágulása hat. Igaz, a benziné közvetlenül, a gázolajé pedig inkább áttételesen, az áruk és szolgáltatások áremelkedése folytán. A MÁSZ adatai szerint az üzemanyagár-rekordok egyelőre nem vetették vissza a járványidőszak óta folyamatos élénkülést mutató - bár a 2019-es szintet még el nem érő - forgalmat. Ugyanakkor a főtitkár a negyedik negyedév tekintetében már nem zárta ki, hogy az esetleg szinten maradó, vagy netán még tovább emelkedő tarifák már visszavetik az igényeket.
Grád Ottó kérdésünkre megerősítette: tekintettel arra, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számításai szerint az elmúlt negyed év során a Brent típusú nyersolaj hordónkénti, 72,4 dolláros átlagára bőven meghaladta a jogszabályban rögzített 50 dollárt, október 1-től marad az üzemanyagok "alacsonyabb", benzin eseténben 120, gázolajnál pedig 110,35 forintos, áfa nélküli, literenkénti jövedéki adószintje.